-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Gostyń
gmina Gostyń, powiat gostyński, województwo wielkopolskie
www.gostyn.pl
Fakty
 • W Gostyniu urodził się Wojciech Długoraj, polski kompozytor i lutnista. W grze na lutni był uważany za następcę słynnego Walentina Bakfarka.
 • Gostyń był miejscem urodzenia wielu słynnych polskich piłkarzy, m.in. Andrzeja Juskowiaka, Wojciecha Kaczmarka oraz publicysty Igora Janke.
 • W pobliżu Gostynia, na Świętej Górze w Główkowie, znajduje się bazylika zbudowana na wzór weneckiej Santa Maria della Salute.
 • Torfowisko Źródliskowe w Starym Gostyniu to rezerwat przyrody utworzony w 1963 roku dla ochrony torfowiska wraz z charakterystyczną roślinnością. Występuje tutaj sit tępokwiatowy, wpisany w 2006 r. na Czerwoną Listę Roślin i Grzybów Polski, jako gatunek narażony na wyginięcie (kategoria zagrożenia V).
 • W sezonie letnim w Gostyniu, na Torze Kartingowym Automobilklubu Leszczyńskiego, rozgrywane są zawody kartingowe na szczeblu krajowym - Mistrzostwa Polski. Na torze tym jeździł Robert Kubica.
 • W czasie wojny siedmioletniej Rosjanie i Prusacy w 1761 r. stoczyli bitwę pod Gostyniem, której pamiątką jest kula armatnia wmurowana nad lewym bocznym wejściem Bazyliki na Świętej Górze.
Informacje praktyczne

Przez Gostyń przebiega droga krajowa nr 12: Dorohusk - Puławy - Kalisz - Jarocin - Gostyń - Leszno - Głogów - Łęknica.

Drogi wojewódzkie przechodzące przez Gostyń to nr 434: Kostrzyn- Kórnik - Gostyń - Rawicz (z Rawicza droga nr 5 do Wrocławia) oraz droga wojewódzka nr 308: Nowy Tomyśl - Grodzisk Wielkopolski - Kościan - Kunowo.

Przez Gostyń przebiega linia kolejowa: Jarocin - Leszno.

Szlaki i ścieżki rowerowe: Pierwsza Powiatowa Trasa Rowerowa (35 km), Ścieżka rowerowa im. Kaspra Miaskowskiego (19 km), Szlak Czartoryskich (25,5 km), Szlak Mickiewiczowski (24,5 km), Ziemiański Szlak Rowerowy (40 km), Euro Velo 9 (40 km), "Do trzech rezerwatów" (40 km), "Wiejska dróżka" (8 km).

Wydarzenia cykliczne
Niedziele Parkowe

Organizowane przez Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik" w letnie wieczory – lipiec, sierpień.

Zawody na Torze Kartingowym

maj, sierpień

Dni Gostynia

czerwiec

Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana

październik

Opis

Gostyń to miasto będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, położone w  województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim. Liczba ludności gminy - wg stanu na 31.12.2008 r. - wynosi 27.952 osoby, z czego 20.513 osób zamieszkiwało miasto Gostyń, a 7.439 osób - wiejskie tereny gminy.
Gostyń oddalony jest ok. 70 km od Poznania i 100 km od Wrocławia. Miasto leży nad rzeką Kania, lewym dopływem Obry.

Gostyń warto odwiedzić zarówno ze względu na charakterystyczne położenie miasta, jak i na zabytki architektury. Dzięki licznym wzniesieniom morenowym możemy podziwiać panoramę miasta oraz okolic. Najpiękniejszy widok możemy ujrzeć z Góry Zamkowej oraz Świętej Góry. Jednocześnie na drugiej z nich znajduje się bazylika zbudowana na wzór weneckiej Santa Maria della Salute. Ten zespół klasztorny jest najwspanialszym zabytkiem ziemi gostyńskiej, a jego historia sięga XV w.

Jednak to nie Bazylika na Świętej Górze jest najstarszym zabytkiem Gostynia i okolic. Jest nim późnogotycki Kościół Św. Małgorzaty, znajdujący się w pobliżu gostyńskiego rynku. Świątynia istniała prawdopodobnie już w XIII w., następnie została przebudowana w XVI w.

Charakterystyczną cechą miasta są również urokliwe, wąskie uliczki odchodzące od rynku i łączące go m.in. placem przed kościołem św. Małgorzaty.

Okolice Gostynia kuszą pięknymi zabudowaniami oraz parkami. Jednym z  takich miejsc jest Kosowo, położone ok. 8 km na zachód od Gostynia. Jest to miejsce urodzenia Stanisława Helsztyńskiego - wielkiego znawcy Wielkopolski. Można tu podziwiać piękny kompleks parkowy oraz pałac.

Warty zobaczenia jest również Stary Gostyń – wieś położona 5 km na północny zachód od Gostynia. W lesie starogostyńskim znajduje się pomnik pomordowanych przez hitlerowców 6 Polaków. W Starym Gostyniu jest również Torfowisko Źródliskowe - rezerwat przyrody utworzony w 1963 roku dla ochrony torfowiska i znajdującej się na nim roślinności.

Miasto słynie również z produkcji mleczarskiej. Od 1889 r. działa tutaj Spółdzielnia Mleczarska Gostyń, której produkty degustowali m.in. królowa Elżbieta II, papież Jan XXIII, a także Prezydent II RP Ignacy Mościcki.

Miasto i gmina Gostyń utrzymuje kontakty z wieloma gminami z całej Europy. Naszymi najważniejszymi partnerami są  Niemcy, Francja, Łotwa oraz Gruzja. W Gostyniu działa także Stowarzyszenie "Dom Europejski", którego zadaniem jest propagowanie idei Unii Europejskiej.

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości Gostyń pojawia się w źródłach z 1275 roku. Gostyń uzyskał prawa miejskie 1 kwietnia 1278 roku. Miasto lokowane zostało z woli księcia wielkopolskiego Przemysława II na prawie magdeburskim, a swoją nazwę wzięło od pobliskiej wsi, której właścicielem był założyciel miasta - Mikołaj Przedpełkowic herbu Łodzia.

Dogodne położenie Gostynia przy uczęszczanym szlaku handlowym Poznań - Śrem - Wrocław umożliwiało pomyślny rozwój. Okres świetności grodu nad Kanią przypada na wiek XV i XVI. Głównym źródłem utrzymania obywateli było rzemiosło i handel.

W drugiej połowie XVI stulecia Gostyń był znaczącym ośrodkiem reformacji. Tutaj 15 czerwca 1565 r. odbył się synod Kościołów protestanckich z Wielkopolski z udziałem Erazma Glicznera.

W wyniku II rozbioru Polski w roku 1793 Gostyń wcielono w granice Prus.
W latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku Gostyń zasłynął jako ważny w Wielkopolsce ośrodek "prac organicznych". Działały tu wówczas bardzo aktywnie polskie towarzystwa i organizacje, m.in. Kasyno Gostyńskie (1835-1846), czy lokalny komitet Ligi Polskiej (1848-1850).

6 września 1939 r. do miasta wkroczyły wojska hitlerowskie. W latach 1939-1945 miały miejsce na terenie miasta próby organizowania ruchu oporu, w które zaangażowany był "Czarny Legion". Szybkie aresztowania i wysokie wyroki na przywódcach sprawiły, iż nie odegrał on znaczniejszej roli. Kres okupacji hitlerowskiej w Gostyniu położyło wkroczenie żołnierzy Armii Radzieckiej w dniu 27 stycznia 1945 r.

Polecane obiekty
 • Kościół pw. Św. Małgorzaty
 • Bazylika Świętogórska
 • Kościół pw. Św. Ducha
 • Ratusz
 • Budynek przy ul. Wrocławskiej 256
 • Budynek Liceum
 • Pałac w Goli
 • Pałac w Kosowie
 • Stary Gostyń

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW