-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Grodzisk Wielkopolski
gmina Grodzisk Wielkopolski, powiat grodziski, województwo wielkopolskie
Grodzisk Wielkopolski - miasto z życiem
www.grodzisk.wlkp.pl
Fakty
  • Na grodziskim rynku turystów oraz mieszkańców miasta wita "Grodziski Bernard" – prawie dwumetrowa rzeźba ojca Bernarda z Wąbrzeźnia. Kto dotknie dzban, który zakonnik trzyma w ręku, ten będzie obdarzony wiecznym szczęściem i miłością.
  • W Muzeum Ziemi Grodziskiej można znaleźć nietypowy średniowieczny dokument – kontrakt z katem Franciszkiem Gittlerem. To, że Grodzisk stać było na utrzymanie kata, świadczyło o wysokiej randze miasta, bo inne mniejsze ośrodki musiały kata wypożyczać.
  • Przed ratuszem, znajduje się tzw. Studzienka Bernarda z Wąbrzeźna, którą obecnie uważa się za nieoficjalny symbol miasta. Obecną, stylową, drewnianą obudowę otrzymała w drugiej połowie XIX.
  • Podczas badań archeologicznych, trwających na terenie miasta od czerwca do sierpnia 1994 roku, znaleziono tłok pieczętny. Pochodzi on prawdopodobnie z XIV lub XV w. Podczas Dni Grodziska w 2003r. została wybita moneta, która z jednej strony miała oficjalne logo 700-lecia, natomiast na drugiej wizerunek tej pieczęci.
Informacje praktyczne

Miasto posiada dworzec PKP oraz PKS.

Przez Grodzisk przebiegają: droga wojewódzka nr 308 Kunowo – Nowy Tomyśl oraz droga krajowa nr 32 Poznań – Zielona Góra.

Wydarzenia cykliczne
Grodziska Pielgrzymka do Grobu Ojca Bernarda

wrzesień

Dni Grodziska

czerwiec

Biesiada Piwna

sierpień

Grodziska Noc Muzeów

maj

Festiwal Zespołów Folklorystycznych i Orkiestr "Gronalia"

wrzesień

Opis

Grodzisk Wielkopolski to miasto powiatowe będące największym ośrodkiem przemysłowym powiatu i siedzibą gminy miejsko - wiejskiej. Blisko siedem hektarów zajmują użytki rolne, a ponad cztery tysiące hektarów stanowią lasy, których największe kompleksy znajdują się w północno – zachodniej części gminy. Przez miasto przepływa rzeka Letnica, zwana również Rowem Grodziskim. 

Pośrodku Starego Rynku, przed ratuszem, stoi  tzw. Studzienka Bernarda z Wąbrzeźna, którą obecnie uważa się za nieoficjalny symbol miasta. Obok niej znajduje się pomnik ojca Bernarda z Wąbrzeźna.

Wraz ze studzienką, , jak i z postacią Ojca Bernarda wiąże się legenda. Podobno gdy zakonnik przybył do miasta, zastał zrozpaczonych mieszkańców, gdyż wyschła woda w studni na rynku, a pozostałe okoliczne źródła były zatrute. Gdy Ojciec Bernard padł na kolana i zaczął prosić Boga o cud, studnia zaczęła napełniać się wodą.

Za najcenniejszy zabytek miasta uznaje się kościół farny św. Jadwigi. Najstarsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z 1401 roku, choć przypuszcza się, że parafię założono już w drugiej połowie XIII wieku. Nad jej kopułą wznosi się blaszana figura św. Floriana, który miał strzec miasto przed burzami i pożarami. 

Pamięci o dawnym Grodzisku strzeże Muzeum Grodziskie oraz funkcjonujące przy nim Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej.  Wśród eksponatów muzeum znajdziemy m.in. czołg pływający PT-76 i transporter morski Topaz, cztery różne armaty z okresu 1944-1950, kolekcję mundurów z lat 1914 – 1950, a nawet kolekcję kufli do piwa z najróżniejszych stron świata.

Życie kulturalne w Grodzisku Wielkopolskim skupia się wokół Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury. Organizuje on różnego rodzaju imprezy, w tym np. recitale Stanisława Soyki czy projekcje filmowe. Tutaj działają również liczne sekcje i koła zainteresowań, a wśród nich Zespół Tańca Ludowego „Cybina – Grodzisk”.  Poza ośrodkiem kultury w budynku siedzibę ma także Powiatowa i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna, która organizuje spotkania z autorami książek, aktorami oraz liczne wernisaże. Także w tym budynku ma swoja siedzibę muzyczna wizytówka miasta i powiatu -  Grodziska Orkiestra Dęta.

Częścią życia kulturalnego miasta są coroczne obchody Dni Grodziska. Pierwsza impreza odbyła się w 1976 roku pod nazwą „Grodziskie Piwobranie” i nawiązywała do piwowarskich tradycji miasta. Obecnie czerwcowe Dni Grodziska to okazja do biesiadowania, uczestnictwa w wielu konkurach oraz udziału w różnych koncertach.  

W Grodzisku Wielkopolskim zarejestrowanych jest ok. 1400 podmiotów gospodarczych, w większości małych i średnich firm. Znajduje się tutaj Grodziska Strefa Przemysłowa, w której lokalizowane są inwestycje w zakresie przetwórstwa spożywczego i nie tylko. Strefa ta zajmuje 35 ha i położona jest w pobliżu autostrad (25 km do drogi A2) oraz lotnisk (50 km do Poznania i Babimostu).

Miasto od 1990 roku współpracuje z miasteczkiem Betton we Francji oraz Merksplas w Belgii, od 1992 roku z Torrelodones w Hiszpanii, od 1996 roku z Delligsen w Niemczech, a także od 2008 roku z Birzai na Litwie oraz Dolyna na Ukrainie.

Historia

Historia Grodziska ma początek w XIII wieku, choć ślady samego osadnictwa na tym terenie sięgają okresu neolitu.

Najstarszym dokumentem, w którym została wymieniona osada, jest pochodzący z 1257 roku przywilej Przemysła I dla klasztoru cystersów w Paradyżu, zezwalający na lokowanie w dobrach klasztornych wsi na prawie niemieckim. Grodzisk wymieniony jest wśród wsi stanowiących wówczas własność cystersów.

Czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na rozwój miejscowości, było dogodne położenie przy ważnym szlaku z Poznania do Gubina i dalej do Saksonii.

Nie zachował się dokument lokacyjny miasta, stąd nie wiadomo kiedy nadano mu prawa miejskie. Pierwszym pisemnym potwierdzeniem, że Grodzisk był miastem, jest dokument z 1303 roku.

W związku z napływem ludności w 1593 roku założono tzw. nowe miasto. Usytuowane było ono 150 metrów od granicy Starego Miasta. Nie miało jednak stanowić odrębnej jednostki administracyjnej.

Rzeczą, z której zasłynął Grodzisk to przede wszystkim piwo. Produkcją tego trunku mieszkańcy miasta trudnili się już w średniowieczu Okresem przełomowym okazała się druga połowa XVI wieku. Ten okres świetności zapoczątkował pierwszy przywilej z 1601 roku dla piwowarów i mielcarzy. Z końcem XVIII wieku działało w mieście 53 piwowarów.

Polecane obiekty

- Pomnik Wdzięczności,

- Grodziska Hala Sportowa

- Stadion Sportowy Groclin Dyskobolia

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW