Pierwsze wzmianki dotyczące Gryfowa Śląskiego pochodzą z roku 1249. Sama miejscowość powstała zapewne dużo wcześniej. Przypuszcza się iż w X w. wznosił się książęcy zamek po którym obecnie nie ma śladu.
Gryfów Śląski otrzymał prawa miejskie w 1254 r. Dobra koniunktura dla miasta nastała wraz z panowaniem książąt świdnicko-jaworskich. Miasto uzyskało wówczas samodzielność gospodarczą i sądowniczą oraz wiele przywilejów. W 1392 r. Gryfów wraz z całym księstwem dostał się pod panowanie czeskie. W I ćw. XV w. dzierżawcą miasta został Gotsche-Schoff i od tego czasu miasto związane było ściśle z rodem Schaffgotschów. Nie był to dla miasta pomyślny okres. Spory gryfowian z Schaffgotschami nie sprzyjały rozwojowi. Dodatkowo dzierżawcy Gryfowa grasowali na szlakach handlowych łupiąc przejeżdżających kupców. Miasto ucierpiało również podczas najazdów husyckich oraz pożaru w 1472 r. który obrócił niemal cały Gryfów w zgliszcza.
Następne lata to okres rozwoju miasta. Dzięki kontaktom handlowym w Niemczech i Holandii nastąpił szybki rozwój rzemiosła. Gryfowianie niezbyt długo cieszyli się jedna dobrodziejstwem. Wielki pożar w 1603 r., a później powodzie w latach 1608-1613 zniszczyły ich dorobek. Jednak prawdziwy kataklizm miał dopiero nadejść. Była nim wojna 30-letnia w trakcie której miasto zostało dwukrotnie spalone. Pastwą płomieni padło 107 budynków, ratusz, kościół, szkoła i browar. W owym czasie w mieście zaostrzyły się także waśnie pomiędzy protestantami a katolikami.
Kolejny cios - choć tym razem mniej dotkliwy przyszedł wraz z wybuchem wojny śląskiej. Miasto co prawda nie poniosło większych zniszczeń, ale pobór rekruta sprawił że rozwiązaniu ulegały niektóre zakłady rzemieślnicze. Brakowało po prostu rąk do pracy. Niezadowolenie mieszkańców przerodziło się w wystąpienia i protesty, które zostały krwawo stłumione przez władze. Podczas zamieszek w 1783 r. wybuchł pożar, który strawił 120 kamienic, browar, słodownie i budynek parafialny.
Podczas wojen napoleońskich mieszkańcy musieli udostępniać walczącym kwatery oraz żywic przemieszczające się wojska. W 1813 r. miała miejsce krwawa bitwa o Gryfów, w której poległo 63 żołnierzy rosyjskich. Wydarzenie to upamiętnia pomnik wzniesiony obok kościoła św. Wawrzyńca.
W II poł. XIX w. ruszyły miejskie inwestycje. W mieście założono oświetlenie gazowe, uruchomiono linię telegraficzną oraz połączenie kolejowe.
Działania II wojny światowej szczęśliwie ominęły miasto. |