-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Gryfów Śląski
  gmina Gryfów Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie
  Fakty
  • Gryfów Śląski posiada ok. 7 tyś. mieszkańców.
  • Jest członkiem Euroregionu "Nysa" i Związku Gmin "Kwisa".
  • Miasta partnerskie: Raspenava, Bischofswerda oraz Gryfice.
  • W Gryfowie urodził się polski aktor, Andrzej Chyra.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Kwisonalia

  * trzydniowe święto miasta na którym prezentowane są liczne występy estradowe, imprezy sportowe i rekreacyjne

  Opis

  Gryfów Śląski położony jest w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Miasto leży nieopodal Gór Izerskich nad Kwisą i jeziorem Złotnickim na Pogórzu Izerskim.

  Historia

  Pierwsze wzmianki dotyczące Gryfowa Śląskiego pochodzą  z roku 1249. Sama miejscowość powstała zapewne dużo wcześniej. Przypuszcza się iż w X w. wznosił się książęcy zamek po którym obecnie nie ma śladu.

  Gryfów Śląski otrzymał prawa miejskie w 1254 r. Dobra koniunktura dla miasta nastała wraz z panowaniem książąt świdnicko-jaworskich. Miasto uzyskało wówczas samodzielność gospodarczą i sądowniczą oraz wiele przywilejów. W 1392 r. Gryfów wraz z całym księstwem dostał się pod panowanie czeskie. W I ćw. XV w. dzierżawcą miasta został Gotsche-Schoff i od tego czasu miasto związane było ściśle z rodem Schaffgotschów. Nie był to dla miasta pomyślny okres. Spory gryfowian z Schaffgotschami nie sprzyjały rozwojowi. Dodatkowo dzierżawcy Gryfowa grasowali na szlakach handlowych łupiąc przejeżdżających kupców. Miasto ucierpiało również podczas najazdów husyckich oraz pożaru w 1472 r. który obrócił niemal cały Gryfów w zgliszcza.

  Następne lata to okres rozwoju miasta. Dzięki kontaktom handlowym w Niemczech i Holandii nastąpił szybki rozwój rzemiosła. Gryfowianie niezbyt długo cieszyli się jedna dobrodziejstwem. Wielki pożar w 1603 r., a później powodzie w latach 1608-1613 zniszczyły ich dorobek. Jednak prawdziwy kataklizm miał dopiero nadejść. Była nim wojna 30-letnia w trakcie której miasto zostało dwukrotnie spalone. Pastwą płomieni padło 107 budynków, ratusz, kościół, szkoła i browar. W owym czasie w mieście zaostrzyły się także waśnie pomiędzy protestantami a katolikami.

  Kolejny cios - choć tym razem mniej dotkliwy przyszedł wraz z wybuchem wojny śląskiej. Miasto co prawda nie poniosło większych zniszczeń, ale pobór rekruta sprawił że rozwiązaniu ulegały niektóre zakłady rzemieślnicze. Brakowało po prostu rąk do pracy. Niezadowolenie mieszkańców przerodziło się  w wystąpienia i protesty, które zostały krwawo stłumione przez władze. Podczas zamieszek w 1783 r. wybuchł pożar, który strawił 120 kamienic, browar, słodownie i budynek parafialny.

  Podczas wojen napoleońskich mieszkańcy musieli udostępniać walczącym kwatery oraz żywic przemieszczające się wojska. W 1813 r. miała miejsce krwawa bitwa o Gryfów, w której poległo 63 żołnierzy rosyjskich. Wydarzenie to upamiętnia pomnik wzniesiony obok kościoła św. Wawrzyńca.

  W II poł. XIX w. ruszyły miejskie inwestycje. W mieście założono oświetlenie gazowe, uruchomiono linię telegraficzną oraz połączenie kolejowe.

  Działania II wojny światowej szczęśliwie ominęły miasto.

  Polecane obiekty

  * mury miejskie

  * kościół św. Jadwigi z XV w.

  * kościół cmentarny św. Wawrzyńca z XV w.

  * ratusz z XVI w.

  * zabytkowe kamieniczki z okresu renesansu i baroku

  * fontanna miejska z 1908 r.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW