-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Grzepnica
   gmina Dobra (Szczecińska), powiat policki, województwo zachodniopomorskie
   www.dobraszczecinska.pl
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Grzepnica (do 1945 niem. Armenheide, także Armheide ) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Dobra (Szczecińska). Leży w Puszczy Wkrzańskiej, ok. 3 km na północny wschód od Dobrej i ok. 3 km na zachód od Bartoszewa. Sołectwo Grzepnica stanowią 3 wsie: Grzepnica, Płochocin i Sławoszewo. Wg danych urzędu gminy z 30 czerwca 2008 sołectwo miało 210 mieszkańców.

   źródło: Wikipedia

   Historia

   Na terenach wsi Grzepnica odnotwano ślady osadnictwa z epoki kamiennej (1 obozowisko z późnego paleolitu, 6 z okresu mezolitycznego).

   Wioska powstała w połowie XVIII w. na ziemiach wsi Wołczkowo, będących własnością szczecińskiego klasztoru św. Jana. W połowie XIX w. dobra ziemskie wsi składały się z dwu częsci: dóbr zakonnych Armenheide oraz ziem pobliskiej osady Johannishof (pol. Jutroszewo). Częścią Jutroszewa była osada Glashütte (pol. Huta Gunicka), w której - jak wskazuje na to jej nazwa - znajdowała się mała huta szkła. Areał ziem Grzepnicy w 1865 r. wynosił 3473 morgi, w tym 929 mórg ziem ornych, 1044 mórg łąk i 1337 mórg lasów. Inwentarz żywy Grzepnicy w tymże roku stanowiło 12 koni, 31 krów, 120 owiec i 4 świnie. Ponadto w Grzepnicy była także osada kolonistów, składająca się z 3 niepełnych gospodarzy oraz 6 zagrodników, którzy zatrudniali się w lesie. Ogółem mieszkały w Grzepnicy w 1865 r. 273 osoby w 12 domostwach.

   W 1939 r. właścicielem Grzepnicy był Wilhelm Lünse.

   źródło: Wikipedia

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW