-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Henryków
  gmina Ziębice, powiat ząbkowicki, województwo dolnośląskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Spartakiada Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej

  Rokrocznie wiosną na terenie Klasztoru Księgi Henrykowskiej jest organizowana Spartakiada Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej, w czasie której młodzież może rywalizować ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych oraz konkurencjach umysłowych. Do dyspozycji uczestników oddane zostają boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, stoły do gry w ping-ponga, sala gimnastyczna, sale lekcyjne oraz teren rekreacyjny położony za murami Klasztoru, gdzie także odbywają się różne konkurencje, m.in. bieg przełajowy.

  Opis

  Henryków (niem. Heinrichau) - wieś w Polsce, na Śląsku, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice

  Historia

  Pierwsza wzmianka o wsi w dokumentach w 1222. Opactwo cystersów zostało ufundowane przez kanonika Mikołaja, notariusza Henryka Brodatego, który zaprosił tu cystersów z Lubiąża w 1227. Najazd Tatarów w 1241 zniszczył zarówno wieś jak i zabudowania klasztorne. Murowany romański klasztor wybudowano ok. 1270 i założono szkołę; ok. 1300 mieszkało tutaj 45 mnichów i 50 braci konwersów.

  W 1270 autor pisanej po łacinie księgi henrykowskiej wpisał w niej zdanie, uchodzące za najstarsze zachowane na piśmie zdanie w języku polskim.

  Kościół klasztorny stał się nekropolią Piastów ziębickich. Zachował się nagrobek Bolka II Ziębickiego i jego żony Guty.

  Wiele szkód opactwu przyniosły wojny husyckie w XV w., wojna trzydziestoletnia w XVII w. a najbardziej wojny śląskie w XVIII w.

  W 1810 król pruski Fryderyk Wilhelm III na mocy edyktu zlikwidował opactwo, a jego dobra skonfiskowano. W 1812 siostra króla pruskiego, [[Wilhelmina Pruska (1774-1837)|Wilhelmina Pruska]] (późniejsza królowa Holandii, nabyła dobra henrykowskie tworząc największą na Śląsku posiadłość Hohenzollernów. Później właścicielami stali się książęta Sachsen-Weimar-Eisenach. Ostatni z nich, Wilhelm Ernest II po abdykacji 9 listopada 1918 r., często przebywał wraz małżonką Feodorą w Henrykowie. Po śmierci w 1923 r. jego doczesne szczątki zostały złożone na terenie parku przyklasztornego.

  W 1945 wieś została włączona do Polski. Dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W latach 1945-1954 wieś była siedzibą gminy Henryków.

  W 1947 cystersi ze Szczyrzyca przejęli kościół i część klasztoru. W latach 1965-1990 w pozostałej części klasztoru mieścił się Zespół Szkół Rolniczych, którego założycielem i pierwszym dyrektorem był Jan Szadurski.

  W 1990 opactwo pocysterskie z inicjatywy kardynała Henryka Gulbinowicza przechodzi w ręce Kościoła; od 25 września 1990 działa Annus Propedeuticus Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W ciągu następnych lat wyremontowano budynek poklasztorny, oficyny oraz zagospodarowano teren wokół obiektu.

  W 1997 w części oficyn został otwarty Domu Opieki Caritas im. Św. Jadwigi Śląskiej, jako wotum 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu.

  2000 - 28 października – na uroczyste nałożenie tunik alumnom I roku MWSD we Wrocławiu przybył do Henrykowa kard. Joseph Ratzinger - obecny papież Benedykt XVI.

  2002 – w części klasztornej z inicjatywy kard. Henryka Gulbinowicza powstaje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego, jako męska szkoła prywatna na prawach szkoły publicznej i przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży z ubogich rodzin wiejskich. W dawnej, zrujnowanej infirmerii klasztornej, po kapitalnym remoncie znalazł swoje miejsce internat K.L.O.

  2004 – arcybiskup Marian Gołębiewski, nowy metropolita wrocławski kontynuuje dzieła kard. Henryka Gulbinowicza i otacza opieką Klasztor Księgi Henrykowskiej.

  2005 - w części oficyn utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzone przez diecezjalne Caritas.

  Obecnie w Henrykowie posługę parafialną pełni czterech ojców cystersów. Prowadzą parafię oraz zajmują się katechizacją dzieci i młodzieży. Większość budynku klasztornego zajmują uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz alumni pierwszego roku (Annus Propedeuticus) Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

  Polecane obiekty
  • Zespół Opactwa Cystersów
   • Wczesnogotycki kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela
   • Wczesnobarokowy klasztor cystersów
   • Infirmeria i nowicjat cystersów
   • Dawna oficyna
   • Dawna szkoła łacińska
   • Dawna wozownia
   • Dawny ogród opacki
   • Dawny dwór grangii cysterskiej
   • Budynek Bramy Górnej
   • Baszta
   • Mur klasztorny z bramami ogrodowymi
   • Park krajobrazowy w stylu angielskim
  • Kościół św. Andrzeja
   • Budynek Bramy Dolnej
  • Rzeźby
  • Św. Most na Oławie.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW