-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Imielin-Jazd
gmina Imielin, powiat bieruńsko-lędziński, województwo śląskie
http://www.imielin.pl/pl
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis
Historia

 Po śmierci ostatniego bezdzietnego Piasta Raciborskiego Leszka, księstwo raciborskie do którego należał Imielin przeszło w ręce księcia opawskiego Mikołaja II. Jego wnuk Jan II rządził tą ziemią w latach 1382- 1423 i zapisał się w historii tej ziemi, jako jeden z najokrutniejszych władców. Rządząc napadał na sąsiednie księstwa, rabował, zabijał spokojnych mieszkańców i stąd zyskał przydomek „mistrza” czyli kata.
   Pierwsza udokumentowana wzmianka o Imielinie pochodzi z dnia 8 lipca 1386 roku, w której książę Jan II nadaje Szczepanowi Stopce i synowi Piotrowi 1/8 łanu ziemi w przysiółku Imielin.
Książe Jan II napadł w roku 1391 na zamek biskupa krakowskiego Jana z Radliczyc Lipowiec, położony 20 km na wschód od Imielina.
Ponieważ nie mógł go zdobyć i ograbić więc z zemsty spustoszył i spalił okoliczne wioski należące do biskupa krakowskiego.
Wobec takiego postępowania księcia Jana II, biskup krakowski wniósł skargę do króla czeskiego Wacława Luksemburskiego, który polecił Janowi II, aby się upokorzył i uczynił zadość żądaniom biskupa. Król czeski Wacław nie chciał aby skarga biskupa trafiła do króla polskiego, którym był Władysław Jagiełło, a którego władza z roku na rok była potężniejsza. W dodatku król czeski był związany sojuszem z królem polskim. Na skutek tego w dniu 23 sierpnia 1391 roku zwołano do Opawy przedstawicieli- księcia Jana II i biskupa krakowskiego, gdzie książę Jan II podpisał dokument, na mocy którego, oddał biskupowi trzy wioski położone po prawej stronie Przemszy.
W dokumencie tym podkreślono, że biskup krakowski otrzymuje te wioski z pełnymi prawami suwerenności „cum omni jure nostro ducale” i że z posiadania tych wiosek, nie będzie składał żadnego lenna. Od tego roku- Chełm, Kosztowy i Imielin należały do Polski, aż do pierwszego rozbioru w roku 1772
     W czasie wojen napoleońskich miejscowości te ponownie wróciły do Polski. Z chwilą likwidacji Księstwa Warszawskiego, ziemie te zajęły wojska rosyjskie, a następnie umową zawartą w 1817r. Między Prusami, Austrią i Rosją.
Chełm, Kosztowy i Imielin objęli we władanie Prusacy, którzy panowali tu aż do wybuchu I Powstania Śląskiego w roku 1919
    27 stycznia 1945r. po pięciu latach niewoli Imielin wyzwolony zostaje spod okupacji hitlerowskiej. Dla małej miejscowości, liczącej wówczas 5 tysięcy mieszkańców, nastaje nowy etap- społecznego i gospodarczego rozwoju.
W 1957r gromada Imielin podniesiona zostaje do rangi osiedla, a 1 stycznia 1967r. otrzymuje prawa miejskie.
Na skutek zmian administracyjnych dokonanych 1975 roku Imielin zostaje pozbawiony praw miejskich i zostaje włączony do miasta Tychy, a 1 lutego 1977 r. zostaje włączony do miasta Mysłowice. Ponownie prawa miejskie otrzymuje 1 stycznia 1995 r.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju Imielin zostaje włączony do powiatu tyskiego i województwa śląskiego. Od 1 stycznia 2002 powiat tyski funkcjonuje pod nazwą bieruńsko-lędziński.

żródło

http://www.imielin.slask.pl/strona/i4.htm

Polecane obiekty
Kościół parafialny pw Matki Boskiej Szkaplerznej
Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW