-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Jarocin
gmina Jarocin, powiat jarociński, województwo wielkopolskie
Jarocin – tu wszystko gra
www.jarocin.pl
Fakty
  • Początki festiwalu w Jarocinie sięgają 1970 roku, choć jego obecna forma powstała z inicjatywy Waltera Chełstowskiego w 1980 roku. Do najbardziej znanych zespołów, które zadebiutowały w Jarocinie należą Dżem, Hey, TSA, Armia, Izrael, Dezerter, Sztywny Pal Azji, Acid Drinkers, KAT.
  • Dla turystów oraz sympatyków turystyki PTTK oddział w Jarocinie organizuje wiele imprez na terenie gminy, powiatu, województwa, kraju, a nawet za granicą. Należą do nich min. liczne rajdy jak: "Powitanie Wiosny", "Rajd Krasnali", "Rajd w Kapeluszach", "Rajd Mickiewiczowski", "Rajd pod Parasolami" i "Rajd Jarociński".
  • W parku miejskim można znaleźć Skarbczyk, który jest pozostałością późnośredniowiecznego zamku z XV w. Dziś obiekt ten pełni rolę galerii i jest jednocześnie miejscem spotkań wielu stowarzyszeń i grup nieformalnych. Tutaj odbywają się między innymi zajęcia kilku sekcji Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Informacje praktyczne

Informacja turystyczna: tel. +48627472611 wew. 248 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Krzyżują się tu: droga krajowa nr 11 Kołobrzeg–Piła–Poznań–Ostrów Wlkp.–Lubliniec-Bytom, droga krajowa nr 12 Łęknica–Leszno–Kalisz–Radom–Dorohusk i droga krajowa nr 15 Ostróda–Toruń–Gniezno– Krotoszyn-Trzebnica. Z miasta biegnie też droga wojewódzka nr 443 Jarocin–Gizałki–Rychwał–Tuliszków.

Miasto jest ważnym węzłem kolejowym. Krzyżują się tu linie Poznań – Katowice, Gniezno – Wrocław, Jarocin – Leszno.

Na terenie miasta i w najbliższych okolicach usługi w zakresie lokalnego transportu zbiorowego pełnią Jarocińskie Linie Autobusowe.

Szlaki turystyczne: szlak czerwony (Jarocin Dworzec PKP - Kościuszki- Powstańców Wlkp. - kamienie księcia Radolina - grodzisko Cząszczew - osada nadleśnictwa - staw Zdrój - Wilkowyja - Bachorzew - Słupia - Słowików - Jarocin, ul. Wrocławska - Rynek - Al. Niepodległości - Dworcowa - Dworzec PKP (36,2 km)); szlak zielony (dworzec PKP Jarocin - Al. Niepodległości - Rynek - Pałac Radolińskich - las Zdrój - Wilkowyja - Tarce - Lisew - Żerków - Brzóstków - Śmiełów (26,2 km); szlak żółty (dworzec PKP Jarocin - Paderewskiego - Wrocławska - Ciświca - Golina - Borzęcice - Trzebin - Dobrzyca (19,8 km).

Wydarzenia cykliczne
Jarocin Festiwal

okres wakacyjny

Międzynarodowy Przegląd Piosenki Młodzieżowej "Śpiewajmy Wszyscy"

marzec

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

lipiec

Dni Patrona Miasta Jarocin

listopad

Konkurs Gwarowy "Ryczka, tytka i wymborek, czyli swojskie klekotanie"

maj

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

kwiecień

Regionalne Prezentacje Teatrów Dzieci i Młodzieży

kwiecień

Wielkopolski Przegląd Solistów i Zespołów Dętych

kwiecień

Opis

Miasto Jarocin leży na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej, w obrębie Wysoczyzny Kaliskiej i u zbiegu dwóch rzek: Warty i Prosny. Powierzchnia miasta wynosi 14,5 km², a liczba mieszkańców to 27 tys. osób. Jarocin jest miastem powiatowym, a sam powiat zlokalizowany jest w części środkowo-południowej województwa wielkopolskiego.

Jarocin kojarzy się większości z festiwalem. Ten odbywał się zawsze w okresie wakacyjnym i zrzeszał fanów szeroko pojętej muzyki rockowej: punk rocka, rocka, heavy metal, bluesa, reggae. W latach osiemdziesiątych był jedynym miejscem prezentacji niezależnych grup artystycznych, nie prezentowanych w mediach ani nie posiadających nagrań studyjnych. W 2005 roku postanowiono o reaktywacji festiwalu, który trwa do dziś.

Jednak Jarocin to nie tylko festiwal i towarzyszący mu klimat, ale także miasto pełne zabytków i innych atrakcji. Warte obejrzenia są zabytki takie jak kościół św. Marcina z 1620 r., ruiny kościoła św. Ducha, zabytkowe kamienice z XIX/XX w. na ul. Wrocławskiej czy zespół pałacowo parkowy (pałac Radolińskich, Skarbczyk i park).

Centralnym punktem rynku jest okazały ratusz wzniesiony w 1799 -1804r. Dzisiaj mieści się w nim siedziba władz miejskich, Muzeum Regionalne, Biblioteki Publicznej i kawiarnia. Po wschodniej stronie rynku wznosi się kościół św. Marcina - ceglana, jednonawowa świątynia z czworokątną wieżą zwieńczoną hełmem z miedzianej blachy. Od południowej strony budynku znajduje się kaplica Matki Boskiej Bolesnej będąca mauzoleum grobowym rodziny Radolińskich. Przed kościołem leżą dwa głazy narzutowe (granitowe) z wydrążonymi kropielnicami i barokowa rzeźba św. Wawrzyńca z 1744 r.

Jedyną pozostałością po zamku jest budynek zwany Skarbczykiem. Usytuowany jest on przy głównej trasie przelotowej przez Jarocin, w parku miejskim. Dziś obiekt ten pełni rolę galerii i jest jednocześnie miejscem spotkań wielu stowarzyszeń i grup nieformalnych. Tuż za nim, po drugiej stronie stawu, odnajdziemy pałac Radolińskich, wzniesiony w formach neogotyku angielskiego w latach 1847-53 przez architekta Fryderyka Augusta Stülera. Obecnie mieści filie dwóch szkół wyższych i bibliotekę publiczną.

Jarocin i okolice są bardzo atrakcyjne również pod względem krajobrazowym. Urokliwa okolica sprzyja powstawaniu gospodarstw agroturystycznych. Dzięki niezwykłym walorom przyrodniczo-turystycznym Ziemi Żerkowskiej, w 1994 r. powstał Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy, obejmujący powierzchnię 15.640 ha. Leży on w odległości ok. 12 km na północ od Jarocina i zachwyca swą urozmaiconą rzeźbą terenu z bogatymi i ciekawymi zbiorowiskami roślinnymi, zamieszkiwanymi przez rzadkie gatunki zwierząt.

Jednym z najciekawszych elementów krajobrazu jest zróżnicowana, malownicza rzeźba terenu, uformowana w wyniku oddziaływania lodowca. Wśród tych unikatowo występujących na Nizinie Wielkopolskiej wzniesień, kulminacyjne punkty to Łysa Góra (161 m n.p.m.) i Góra Żerkowska (155 m n.p.m.).

W mieście można odpocząć również na sportowo, ponieważ znajduje się tutaj boisko piłkarskie 105x67m z widownią na 2500 miejsc, bieżnia tartanowa 4-torowa 400 metrowa, skocznia dwustronna do skoku w dal i trójskoku, skocznia wzwyż, basen kryty 25m z trybunami dla 150 osób, basen odkryty 50x20m, basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi: zjeżdżalnią dla dzieci, zjeżdżalnią 50 metrową, fontannami, masażami; dwa korty tenisowe ze sztuczną nawierzchnią oraz boisko piaszczyste do siatkówki plażowej. Na terenie kompleksu usytuowany jest również 3 gwiazdkowy hotel "Jarota" posiadający 108 miejsc noclegowych. W hotelu znajdują się 3 nowoczesne sale konferencyjno-szkoleniowe (na 120, 40, i 20 osób) oraz restauracja.

Miasto współpracuje z francuskim Libercourt, holenderskim Veldhoven, węgierskim Hatvan, niemieckim Schlüchtern, ukraińską Aleksandrią i tureckim Korkuteli.

Historia

Pierwsza pisana wzmianka o Jarocinie pochodzi z 1257 r. z dokumentu wystawionego przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego.

Jarocin zawdzięczał swój rozwój dogodnemu umiejscowieniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych - z Wrocławia do Torunia i z Poznania do Kalisza.

W 1875 r. powstała tu węzłowa stacja kolejowa, a w 1887 r. powołano do życia powiat jarociński. W ciągu 30 ostatnich lat XIX w. liczba mieszkańców uległa potrojeniu.

Po II wojnie światowej Jarocin stał się liczącym się ośrodkiem przemysłowym - powstały tu zakłady z branży meblarskiej, maszynowej, drzewnej oraz odzieżowej.

W 1980 r. odbył się tutaj I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, który dał początek największym w Europie Wschodniej corocznym festiwalom rockowym, organizowanym nieprzerwanie do 1994 r., wznowionym po 2005 roku.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
28 Września 2011r. o 19:09
ocena ogólna
19 Grudnia 2010r. o 16:27
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW