-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Jasło
gmina Jasło, powiat jasielski, województwo podkarpackie
www.jaslo.pl
Fakty
 • W Jaśle urodzili się m.in. Hugo Steinhaus (wybitny polski matematyk należący do lwowskiej szkoły matematycznej, ceniony aforysta), płk Bolesław Kostkiewicz (Honorowy Prezes Rodziny Jazłowieckiej, zasłużony dla polskiego łowiectwa, nestor myślistwa lubuskiego), Edward Miszczak (dziennikarz telewizyjny i radiowy, jeden z twórców radia RMF FM, dyrektor programowy TVN), Paweł Zagumny (siatkarz, wicemistrz świata, olimpijczyk, reprezentant Polski).
 • W 1262 r. nazwa miasta miała postać Jasieł, w dokumencie lokacyjnym - w jęz. niemieckim Jessel, potem Ieschil. Nazwa jest pochodzenia słowiańskiego i pochodzi od nazwy rzeki przepływającej przez miasto; przypuszczalnie powstała od wyrazu jasny (błyszczący). Wyraz "jesło" w okresie przedpolskim i staropolski wyraz "jasło" oznaczał "żłób" i pochodzi od czasownika "jeść" (utworzony na tej samej zasadzie jak słowo "mydło" od czasownika "myć"). Wyraz nie występuje w języku polskim, oprócz zdrobnienia "jasełka”.
 • Panowanie króla Jana Olbrachta na przełomie XIV i XV w. upamiętnia herb miasta - przedstawia monogram królewski JAR (Joannes Albertus Rex) i nad nim trójlistną gotycką koronę.
 • W 1859 r. mieszkający w Jaśle Ignacy Łukasiewicz – konstruktor lampy naftowej - zbudował pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej, co przyczyniło się do rozbudowy kopalń w okolicach Jasła i Krosna.
 • We wrześniu 1900 r. do Jasła przybył z wizytą sam cesarz Franciszek Józef.
 • W podziemnych celach bursy jasielskiej, gdzie od 1940 r. była katownia Gestapo, powstała Izba Pamięci – można w niej zobaczyć m.in. kajdany do zakuwania więźniów oraz fragmenty ścian z oryginalnymi napisami. Na zewnątrz tablica upamiętniającą ofiary.
 • W Jaśle urodził się polski piosenkarz, Michał Szpak.
Informacje praktyczne

Informacje na temat komunikacji autobusowej można znaleźć na: www.pksjaslo.com.pl

Przez Jasło przebiegają dwie drogi krajowe: 28 Zator – Wadowice – Nowy Sącz – Gorlice – Biecz – Jasło (obwodnica miasta) – Krosno – Sanok – Medyka i nr 73 Jasło – Pilzno – Tarnów – Dąbrowa Tarnowska – Kielce – Wiśniówka

Jasło posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Rzeszowem, wznowione w 2010 r.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Jasło to miasto powiatowe w województwie podkarpackim, leżące na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich, na wysokości od 225 do 380 m n.p.m., na przecięciu rzek: Wisłoki, Ropy oraz Jasiołki. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa krośnieńskiego. Patronem miasta jest św. Antoni.

Jasło ma ponad 37 tysięcy mieszkańców.

Znajduje się tu Oddział Zamiejscowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. księdza Władysława Findysza oraz Zakład Języka Niemieckiego – Filia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

Miastami partnerskimi Jasła są: Makó (Węgry), Trebišov i Bardejov (Słowacja), Truskawiec (Ukraina), Camposampiero (Włochy), Hodonin i Praga (Czechy).

Historia

W poł. XIII w. Jasło – zwane wtedy Jasiel lub Jasioł - było ważną osadą m.in. dzięki organizacji jedno z większych targowisk w Małopolsce. Król Kazimierz Wielki 26 kwietnia 1366 r. nadał Jasłu prawa miejskie wzorowane na magdeburskim, zaś w 1367 r. zwolnił je od ceł. W roku 1374 Elżbieta, królowa regentka, w zamian za część Jasła dała zakonowi cystersów miasteczko Frysztak i sąsiednie wsie: Glinik i Kobyle. Połączono w ten sposób część królewską i zakonną miasta. W XVI w. Jasło rozwijało się w duchu odrodzenia, nie rozwinęło się jednak na tyle, by można je zaliczyć do dużych ośrodków miejskich. W XVII i XVIII w. Jasło dotkliwie odczuło stacjonowanie kolejnych armii (szwedzkiej, siedmiogrodzkiej, rosyjskiej i polskiej), zniszczenia wojenne i kontrybucje na cele wojska. Do powolnego upadku miasta przyczynił się też rosnący ucisk chłopów przez starostów i dziedziców.

Wskutek I rozbioru Polski Jasło przejęła Austria. Miasto zostało stolicą cyrkułu, napłynęli liczni urzędnicy i wojskowi, co przyczyniło się do ożywienia budownictwa i handlu. Wzniesiono ratusz, sąd, więzienie i szkołę. Odbudowano kamienice w rynku po pożarze w 1826 r. W latach 1872-1884 powstała linia kolejowa Stróże – Jasło - Zagórz (jej odnoga do Rzeszowa w 1890 r.) W latach 1889-1890 w Niegłowicach k. Jasła wybudowano jedną z pierwszych na świecie rafinerii ropy naftowej. Rozwój i handel zapewniał nowy węzeł kolejowy, kwitł przemysł i budownictwo. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. przez region jasielski aż 5 razy przechodził front rosyjsko-austriacki, co zahamowało rozwój miasta. W maju 1915 r. rozegrała się krwawa bitwa, tzw. operacja gorlicka - Niemcy odsunęli Rosjan od linii Karpat, w efekcie Jasło zostało zajęte przez Niemców.

W okresie międzywojennym największe przychody w powiecie przynosił przemysł naftowy, jednak szczególnie w okresie Wielkiego Kryzysu sytuacja materialna mieszkańców nie była dobra, poprawę mogło przynieść dopiero uruchomienie w 1937 r. zakładów chemicznych "Gamrat". Plany pokrzyżowała oczywiście II wojna światowa.

Niemiecki terror okupacyjny nasilił się głównie we wrześniu i październiku 1944 r., rozpoczęła się akcja wysiedleń - najpierw z okolicznych wiosek ze strefy przyfrontowej, a od 13 września z Jasła. Niemcy zrabowali i w 97% zniszczyli opustoszałe miasto. 16 stycznia 1945 r. wkroczyli tu Rosjanie, na gruzach mieszkało wówczas 365 jaślan.

Polecane obiekty
 • kościół Wniebowzięcia NMP
 • neogotycki pałac Sroczyńskich z 1858 r. i park w dzielnicy Jasło-Gorajowice
 • zespół dworsko-parkowy z XVIII/XIX w. w dzielnicy Jasło-Niegłowice
 • kościół św. Stanisława Biskupa z lat 1892-93
 • kirkutul. Floriańska
 • Rynek – kamienice i figura św. Jana Nepomucena
 • Muzeum Regionalne im. dr. med Stanisława Kadyiego
 • Skansen archeologiczny w Trzcinicy – „Karpacka Troja”
 • Załężekościół św. Jana Chrzciciela z 1760 r.
 • Osiek Jasielskikościół Przemienienia Pańskiego z 1419 r., jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce
 • Trzcinicakościół św. Doroty z końca XV w.
 • Święcanykościół św. Anny z 1520 r.
 • Szebnie – kościół św. Marcina z 1605 r.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW