-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Jastrzębia Góra
gmina Władysławowo, powiat pucki, województwo pomorskie
Fakty
  • miejscowość turystyczno -uzdrowiskowaw województwie pomorskim, w powiecie puckim,będąca częścią Władysławowa.Znajduje się tu kąpielisko nad morzem Bałtyckim ,niedaleko Rozewia ,z pięknymi klifowymi brzegami,oraz z najdalej wysuniętym na północ punktem Polski-tzw.Gwiazdą północy
Informacje praktyczne

Ładna miejscowość nad Bałtykiem. Świetnie ściezki lasem przy skarpie, a za nią niezapomniany widok na Bałtyk.

Wydarzenia cykliczne
Opis
Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w połowie XIX wieku – mała, rybacka osada nosiła wtedy niemiecką nazwę Habichtsberg, najpewniej nawiązującą do znajdującej się kilka kilometrów na wschód od miejscowości Góry Jastrzębiej. Polska nazwa osady, która pojawiała się od czasu do czasu – Pilice – nie znalazła swego miejsca w historii. Miasto rozkwitło w pełnej krasie dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 roku na mapie pojawiła się polska Jastrzębia Góra.

Prowadzone na terenie kurortu i w pobliżu wykopaliska archeologiczne wykazały, że pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą już z wczesnej epoki żelaza, a nawet mezolitu.

Obecnie Jastrzębia Góra stanowi część Władysławowa, która wyróżnia się swym willowym i wypoczynkowym charakterem. Niejaki Pan Radke był właścicielem współczesnych terenów zachodnich Jastrzębiej Góry, sprzedał je jednak pewnemu Niemcowi. Ów Niemiec, z kolei, jeszcze przed II Wojną Światową, sprzedał t tereny pewnemu Polakowi, który utworzył Towarzystwo „Jastgór”. Pierwsze zabudowania powstały w latach 20-tych XX wieku. Stopniowo osada przemieniała się w ważny kurort, który również współcześnie odwiedzany jest przez ludzi kultury i intelektualistów z całej Polski.

Po II Wojnie Światowej Jastrzębia Góra została zdominowana przez pensjonaty, które powstawały we wnętrzach pierwszych dworków i willi. Stopniowo wielkie zakłady z terenu całej Polski budowały dla swoich pracowników obiekty wypoczynkowe. Powstawały wielkie i luksusowe obiekty o nietypowej architekturze.

Jeszcze przed wojną mieszkańcy Jastrzębiej Góry dążyli do uatrakcyjnienia swojej miejscowości i sprawienia, by wczasowicze mogli bez trudu korzystać również z plaży – w tym celu powstała tak zwana wieża wyciągowa „Światowid”, która transportowała turystów w dół na plażę i do góry, na szczyt stromego klifu. Jednak działalność wieży została poważnie utrudniona przez warunki naturalne okolicy – lata podmywania fundamentów przez fale morskie spowodowały najpierw jej przechył, który uniemożliwił normalne użytkowanie, a następnie zawalenie.

Duże znaczenie dla historii i atrakcyjności Jastrzębiej Góry ma hrabia Aleksander de Rosset, który wybudował schronisko turystyczne „Lisi Jar”, postawił obelisk upamiętniający powrót Zygmunta III Wazy z nieudanej wyprawy na Szwecję oraz, we współpracy z Towarzystwem „Jastgór” i „Jasne Wybrzeże”, wybudował bulwar (ul. Rozewska w kierunku Władysławowa), łączący Władysławowo z Jastrzębią Górą. Bulwar, stanowiący obecnie zabytek, powstał z kostki bazaltowej sprowadzanej z Wołynia, i służy po dziś dzień mieszkańcom i turystom.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
28 Września 2011r. o 19:09
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW