-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Jastrzębie-Zdrój
  gmina Jastrzębie-Zdrój, powiat Jastrzębie-Zdrój, województwo śląskie
  www.jastrzebie.pl
  Fakty
  • Aktualnie odbywa się budowa hali sportowej obok lodowiska
  Informacje praktyczne

  W Jastrzębiu-Zdroju występuje zróżnicowana architektura. W centrum miasta przeważają bloki z wielkiej płyty z lat 60. i 70. XX w. oraz nowoczesne budynki zbudowane na początku XXI w. W dzielnicy Zdrój przeważają budynki posanatoryjne z XIX w. W dzielnicy Szeroka znajduje się barokowy kościół z XVII w. wraz z barokową kapliczką, ponadto domy wolnostojące oraz bloki mieszkalne przy ulicy J. Gagarina oraz na os. 1000-lecia. Południe miasta – Ruptawa, Cisówka oraz Moszczenica zabudowane były głównie architekturą drewnianą – kościoły drewniane w Moszczenicy i Bziu Zameckim (południowy wschód) uległy spaleniu, natomiast drewniany kościół w Ruptawie został przeniesiony do Kaczyc w latach 70. XX wieku[8]. W mieście istnieje także kilka budynków klasycystycznych oraz dwór obronny z okresu późnego renesansu

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Jastrzębie-Zdrój leży w południowej części województwa śląskiego niedaleko granicy państwa z Republiką Czeską. Odległość od Warszawy wynosi 370 km, od Katowic - 60 km i od drogi szybkiego ruchu Katowice - Wisła 10 km.

  Bliskość Beskidów oraz niewielkie odległości od popularnych miejscowości wypoczynkowych są dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju oraz osób odwiedzających miasto istotnym elementem stanowiącym o jego atrakcyjności (Brenna - 38 km, Ustroń - 41 km, Wisła - 49 km).

  Geograficznie miasto położone jest w południowej części Wyżyny Śląskiej na Płaskowyżu Rybnickim oddzielającym Kotlinę Raciborską od Kotliny Oświęcimskiej. Obszar płaskowyżu odznacza się urozmaiconą, pagórkowatą rzeźbą terenu. Część zachodnia opada tarasowo w kierunku doliny Olzy, a w części wschodniej przechodzi w krajobraz szeroki i płaski, opadający do doliny Wisły. Większa część miasta leży na terenie pagórkowatym o przebiegu równoleżnikowym, na wyniesieniach nie przekraczających 290 m n.p.m.

  Historia

  Historia miasta Jastrzębie-Zdrój jest stosunkowo krótka, bowiem w 2008 r. obchodziło jubileusz 45-lecia nadania praw miejskich. Miejscowość ma jednak o wiele starszą metrykę. Niektórzy historycy sądzą, że powstała w okresie kolonizacji na prawie magdeburskim i przez jakiś czas funkcjonowała pod nazwą Hermansdorf (wieś Hermana). Tymczasem od II połowy XV w. wieś występowała w źródłach jako Jastrzębie. Nazwa ta związana jest z legendą mówiącą o właścicielu tego obszaru "Czarnym Rycerzu", który niczym jastrząb napadał na karawany kupieckie przechodzące przez Bramę Morawską.

  W 1862 r. na prośbę właściciela jastrzębskiego kurortu hr. Felixa von Koenigsdorffa władze niemieckie zmieniły nazwę uzdrowiska na Bad Koenigsdorff-Jastrzemb. Powrót do polskiej nazwy nastąpił w 1922 r., kiedy Jastrzębie-Zdrój znalazło się w granicach odrodzonej Polski.

  Rozwój Jastrzębia związany był ściśle z odkryciem źródeł solankowych i powstaniem uzdrowiska. W 1862r. został otwarty Dom Zdrojowy zlokalizowany w Parku Zdrojowym. Swój rozkwit i świetność uzdrowisko przeżywało w okresie, gdy jego właścicielem był dr Mikołaj Witczak. Wtedy to zespół uzdrowiskowy wzbogacił się o kolejne obiekty, a kurort zyskał renomę.

  Wybuch II wojny światowej powstrzymał rozwój uzdrowiska. Po zakończeniu wojny odremontowano obiekty działalności leczniczej. Od 1951 roku rozpoczęto intensywne badania geologiczne, w wyniku których odkryto bogate złoża węgla kamiennego. W roku 1962 oddano do użytku pierwszą z kopalń, a istniejące wciąż uzdrowisko stopniowo zaczęło podupadać.

  Do 1974 oddano do użytku kolejne 4 kopalnie i tym samym Jastrzębie Zdrój zaistniało na gospodarczej mapie kraju. Rozbudowa przemysłu węglowego przyśpieszyła nadanie Jastrzębiu praw miejskich, co nastąpiło 30 czerwca 1963 roku. Górnictwo przez długie lata stymulowało rozwój infrastruktury społecznej i technicznej Miasta. 3 września 1980 to właśnie w cechowni kopalni "Zofiówka" (dawniej "Manifest Lipcowy"), podpisano tzw. "Porozumienia Jastrzębskie" - protokół ugody społecznej, otwierający drogę do przemian politycznych i gospodarczych w Polsce.

  Polecane obiekty
  • Dom Zdrojowy
  • Kościół pw. św. Barbary i Józefa
  • Kościół pw. św Katarzyny
  • Kościół pw. Wszystkich Świętych
  • Park Zdrojowy
  • Pałac w Boryni
  • Dwór obronny w Bziu

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  8 Października 2011r. o 21:36
  ocena ogólna
  16 Września 2011r. o 19:05
  ocena ogólna
  12 Kwietnia 2011r. o 17:07
  Bardzo ładne miasto, a szczególnie nocą, polecam pojechać na wakacje :)
  ocena ogólna
  6 Marca 2011r. o 22:55
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW