-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Jelenia Góra
gmina Jelenia Góra, powiat Jelenia Góra, województwo dolnośląskie
http://i.jeleniagora.pl/
Fakty
 • Miasto graniczy bezpośrednio z Czechami, od granicy z Niemcami dzieli Jelenią Górę 70 km. Przez Jelenią Górę prowadzą drogi komunikacyjne do: Wiednia (429 km), Berlina (303 km) i Pragi (156 km).
 • W Jeleniej Górze odnotowano w 1993 r. najwyższą krajową temperaturę w styczniu +17 st.C
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis
Jelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej części Polski w centrum śródgórskiej kotliny. Od zachodu otaczają miasto Góry Izerskie, od północy Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa najwyższe pasmo Sudetów - Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m n.p.m.). Jelenia Góra posiada status miasta na prawach powiatu, stanowiąc tzw. powiat grodzki. W ostatnich latach przyłączono do Jeleniej Góry Jagniątków, co spowodowało przesunięcie granic administracyjnych miasta do granicy z Czechami.
Historia

Początki miasta sięgają czasów piastowskich, a legenda przypisuje jego założenie Bolesławowi Krzywoustemu w 1108 roku. Jednak pierwsze wzmianki pisane pochodzą dopiero z roku 1281, kiedy zostaje wymieniony jeleniogórski proboszcz oraz z roku 1288, gdy tutejszych mieszkańców określa się już jako mieszczan. Było to wówczas pierwsze miasto w podkarkonoskiej kotlinie. Ten fakt, a także położenie na przecięciu się lokalnych szlaków handlowych sprawiły, iż miasto zajęło dominującą pozycję w gospodarce regionu, którą utrzymało do dnia dzisiejszego. Pierwszy okres pomyślnego rozwoju Jelenia Góra przeżywa pod panowaniem książąt jaworsko-świdnickich, którzy otaczają miasto murami i obdarzają szeregiem przywilejów, w tym prawem mili. Po wymarciu tej linii piastowskiej, Jelenia Góra wraz z całym księstwem przechodzi w 1392 roku pod panowanie czeskie. Od zasiadających na praskim tronie Jagiellonów otrzymuje szeroką samodzielność i prawo bicia własnej monety, a w 1519 roku ważny przywilej corocznych jarmarków. W drugiej połowie XVI w. w mieście i okolicach rozpoczyna się produkcja płócien lnianych zwanych woalami. Handel nimi okazuje się z czasem bardzo zyskowny. Niestety wojna trzydziestoletnia /1618-1648/ przerywa raptownie tę dobrze zapowiadającą się koniunkturę. Po wojnie Jelenia Góra staje się jednym z bogatszych miast na Śląsku. Miejscowi kupcy zrzeszają się w Konfraterii Kupieckiej zajmującej się eksportem do wszystkich krajów europejskich, a także na kontynent amerykański. Ten pomyślny rozwój miasta przerwany zostaje w 1742 roku, kiedy to Śląsk zostaje zbrojnie wcielony do państwa pruskiego, co odcięło miasto od dotychczasowych rynków zbytu. W tym też czasie zmienia się koniunktura na rynkach światowych, gdzie rękodzielnicza produkcja spod Karkonoszy jest wypierana przez tańsze wyroby mechanicznych tkalni angielskich. Oba te czynniki doprowadziły do całkowitego upadku tkactwa w Jeleniej Górze i okolicach

Nadejście XIX w. jest jednak dla Jeleniej Góry pomyślne. Kilku przemysłowców buduje tu bowiem swoje fabryki. Wzrasta też gwałtownie ruch turystyczny w Karkonoszach, dla którego Jelenia Góra stanowiła naturalną bazę wypadową. Do miasta przyjeżdżało coraz więcej gości. Na ich potrzeby wznosi się hotele i pensjonaty, otwiera restauracje, rozpoczyna produkcję żywności oraz pamiątek. Do dalszego wzrostu gospodarczego przyczyniło się doprowadzenie do Jeleniej Góry linii kolejowych. W 1866 roku od strony Zgorzelca i w 1867 roku od strony Wrocławia. W trakcie działań wojennych w 1945 roku Jelenia Góra nie doznała żadnych zniszczeń. Szybko też miasto stało się stolicą kulturalną Dolnego Śląska. Już w sierpniu 1945 roku rozpoczął swą działalność miejscowy teatr, funkcjonowało archiwum, przymierzano się do otwarcia muzeum, rozpoczynano naukę w wielu nowych szkołach. Otwartych też zostało wiele zakładów przemysłowych, w tym jedyne w kraju zakłady optyczne. Do 1975 roku Jelenia Góra była wydzielonym miastem powiatowym i w tym samym roku została stolicą nowego województwa , na co miała wpływ nie tylko jej silna pozycja gospodarcza w regionie, ale i kulturalna. W 1976 roku do Jeleniej Góry przyłączone zostały Cieplice Śląskie Zdrój, Sobieszów, Maciejowa, Goduszyn. Powstał w ten sposób największy ośrodek miejski w Sudetach Zachodnich.

Polecane obiekty
 • Na Wzgórzu Krzywoustego znajdują się pozostałości grodziska z XII-XV w. (w 1299 r. na wzgórzu Bolko I Surowy wzniósł zamek)
 • Ratusz
 • Rzeźba Neptuna
 • Fragmenty murów obronnych
 • Wieża Bramy Zamkowej
 • Baszta Grodzka
 • Kaplica św. Anny
 • Kościół św. św. Erazma i Pankracego
 • Cerkiew św. św. Piotra i Pawła
 • Kościół p.w. św. Marcina
 • Kościół p.w. św. Wojciecha
 • Kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa (Podwyższenia św. Krzyża, Garnizonowy)
 • Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego
 • Długi Dom
 • Dom Zdrojowy i baseny kąpielowe

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
29 Marca 2016r. o 10:57
Piękne, zadbane miasto. Trafiłam tu przez przypadek, ale szybko się w Jeleniej Górze zakochałam. Rynek, kamienice i ciekawe świątynie - wszystko to sprawia, że po centrum Jeleniej Góry można spacerować godzinami. Dziś jest to jedno z moich ulubionych miast, do którego z pewnością będę często wracać.
ocena ogólna
27 Marca 2012r. o 22:32
ocena ogólna
3 Października 2011r. o 18:09
ocena ogólna
16 Września 2011r. o 19:19
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW