-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Jutrosin
gmina Jutrosin, powiat rawicki, województwo wielkopolskie
www.jutrosin.eu
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Jutrosin to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie rawickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jutrosin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

Historia

Historia Jutrosina sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsza zapisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1281 roku. Nazwa Jutrosin wywodzi się od Jutrocha, dawnego właściciela wsi. Nie od razu bowiem Jutrosin został miastem. Nie powstał on na tzw. surowym korzeniu, lecz z przekształcenia osady wiejskiej.

Prawa miejskie Jutrosin otrzymał najprawdopodobniej w 1534 r. Dokładana data jest trudna do określenia, bowiem miasto nawiedzały w przeszłości liczne pożary, w czasie których spłonęły dokumenty dotyczące dziejów. Jeden z nich miał miejsce w dniu 7 kwietnia 1522 roku. Jeszcze większych spustoszeń dokonał pożar w 1861 roku, kiedy to w ciągu 2 godzin miasto zmieniło się w pogorzelisko. Spłonęły wówczas 83 domy, kościół ewangelicki i 40 stodół.

Jutrosin w przeszłości należał do rodzin: Jutrosińskich, Kołaczkowskich, Konarskich, Leszczyńskich i Czartoryskich.

Mieszkańcy miasta wykazali się gorącym przywiązaniem do Polski w czasach powstania wielkopolskiego. Miasto zostało wyzwolone w styczniu 1919 r. Blisko rok znajdowały się tu władze powiatu rawickiego. W 1927 r. Jutrosin odwiedził ówczesny prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki. Jutrosin jest miejscem urodzenia Krystyny Łybackiej.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jutrosin

Polecane obiekty

Klasycystyczny Ratusz z poł. XIX w., kościół neoromański z 1902-1905 r, kościoł cmentarny z r. 1777.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
3 Maja 2012r. o 19:41
ocena ogólna
22 Września 2011r. o 15:40
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW