-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Kłaczyna
  gmina Dobromierz, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś położona w obniżeniu Nysy Szalonej na wysokości 240 - 260 m n.p.m. Zabudowania ułożone są wzdłuż rzeki, po obu jej stronach. Przez wieś przebiegał kiedyś bardzo ważny szlak handlowy z Czech, przez Bolków i Strzegom do Wrocławia. Tą drogą przemieszczały się również orszaki właścicieli i gości Księstwa Jaworsko - Świdnickiego.

  Historia

  Pierwsza wzmianka o Kłaczynie pochodzi z roku 1249. Miejscowość ta wymieniana jest pod nazwą "CHUDOROWO". Za czasów panowania Bolka I Świdnickiego i z jego następstwa, około 1286 roku wójtem Jawora został rycerz Marcin z Chudorowa - Kłakiem zwany. Był zarządcą przez 15 lat i byłby może nim aż do śmierci, gdyby nie przypadek. Marcin miał córkę, imieniem Mirmiła. Przybył z nią do Jawora, by objąć urząd wójta, po tym jak spalił się jego drewniany dwór. Córka miała wówczas 15 lat, gdy rozkochał ją w sobie starszy syn Bolka I - Henryk - późniejszy pan w Księstwie Jaworskim. Mirmiła w tajemniczych okolicznościach utonęła w Nysie Szalonej, a po objęciu urzędowania przez Henryka w roku 1301, Marcin powrócił do Chudorowa. Henryk nigdy nie zamieszkał w Jaworze, a to dlatego, że tu głośno się mówiło, kto jest winien śmierci Mirmiły. Po powrocie do Chudorowa, Marcin najprawdopodobniej rozpoczął budowę zamku (tym razem murowanego) na wyspie utworzonej na jednej z odnóg starorzecza Nysy. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XIV wieku. Podczas wojen husyckich zamek został zniszczony, następnie odbudowany, a w XVI wieku przebudowany (dodano wówczas attykę). Z biegiem czasu budowla popadała w ruinę, na domiar złego uderzały w nią pioruny (miało to miejsce m.in. w 1877 i w 1891 roku). Do dzisiaj zachowały się ruiny zamku, przez które prowadzi szlak turystyczny, zwany "Szlakiem Grodów Piastowskich".

  Do około 40-tych lat XVI wieku (1540) Kłaczyna jest własnością rodziny von Reibnitz. Potem odkupuje ją panujący w Roztoce ród von Hoberg (później Hochberg), ale na skutek pewnych zaburzeń w tym rodzie, od roku 1625 ponownie Kłaczyna trafia w ręce, rodziny von Reibnitz, by około roku 1654 stać się własnością hrabiego von Schweinitz i Krain z Jugowej. Rodzina ta nosiła przez jakiś czas tytuł baronów von Kaude'r (z Kłaczyny). W posiadaniu rodu von Schweinitz Kłaczyna pozostaje do roku 1945. Bliskość głównej siedziby rodu (około 3 km) nie zmuszała tej rodziny do budowy tutaj pałacu, stąd we wsi znajdowały się tylko obszerne zabudowania gospodarcze. Przez wioskę w XIX i z początkiem XX wieku przebiegał szlak wapienny z Wojcieszowa do Wrocławia, przez Jugową i Strzegom. W roku 1895 uruchomiona została linia kolejowa z Roztoki do Bolkowa, która dziś już nie funkcjonuje. Pozostała po niej stacyjka.

  Podczas reformy administracyjnej w 1939 roku Kłaczyna utraciła na rzecz Bronowa część wioski zwaną "Kotliną". Przez krótki czas po wojnie, do roku 1948, Kłaczyna nosiła nazwę KODYR. W 1999 roku obchodzone było uroczyście 750 - lecie Kłaczyny. Wśród licznie zaproszonych gości była również grupa dawnych mieszkańców, wraz z potomkiem hrabiego von Schweinitz. 

  źródło: http://www.dobromierz.pl/2004/strony/nasza_gmina_historia_03_10.htm

  Polecane obiekty

  * ruiny rycerskiego zamku z przełomu XIV i XV w.

  * kościół filialny pw. św. Jakuba i św. Anny z XVI w.

  * dwór

  * zespół dolnego folwarku

  * leśnictwo z popcz. XX w.

  * XIX-wieczne budynki gospodarcze i mieszkalne

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW