-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Kalisz
gmina Kalisz, powiat Kalisz, województwo wielkopolskie
Poloniae urbs vetustissima – Kalisz – miasto w Polsce ze wszystkich najstarsze
www.kalisz.pl
Fakty
 • W Kaliszu urodzili się m.in. Stanisław Wojciechowski (Prezydent II Rzeczpospolitej 1922-1926), Adam Asnyk (poeta), Janina Broniewska (pisarka, pedagog, publicystka, propagatorka socrealizmu, pierwsza żona poety Władysława Broniewskiego), Natalia Gałczyńska (pisarka, żona poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), Gustaw Arnold Fibiger (twórca Fabryki Fortepianów i Pianin), Tadeusz Kulisiewicz (wybitny grafik i rysownik, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Alina Szapocznikow (wyjątkowa rzeźbiarka, tworząca i nagradzana w Polsce i Francji, więźniarka gett i obozów hitlerowskich), Stefan Szolc-Rogoziński (podróżnik, badacz Kamerunu, zorganizował pierwszą polską wyprawę badawczą do Afryki), Mieczysław Voit (aktor teatralny i filmowy, znany m.in. z ról w „Krzyżakach” i prof. Ryszarda Dąb-Rozwadowskiego w serialu Alternatywy 4), Bogumiła Wander (wieloletnia spikerka i prezenterka TVP), Zdzisława Sośnicka (piosenkarka, dyrygentka), Jerzy Kryszak (aktor, satyryk), bracia Władysław, Mieczysław, Tadeusz Kościelniakowie (malarze, graficy i rysownicy), Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny), Mieczysław Szcześniak (piosenkarz), Andrzej May (aktor znany z głównej roli w serialu "Rodzina Połanieckich"), Janusz Grenda (aktor).
 • Ostatnie trzy dni w Ojczyźnie Fryderyk Chopin spędził w Kaliszu, dokąd dotarł 3 listopada 1830 r. i gdzie dołączył do niego przyjaciel, przemysłowiec Tytus Woyciechowski.
 • W Kaliszu swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędziła pisarka i poetka Maria Konopnicka.
 • W Iwanowicach koło Kalisza urodził się Klemens Augustyn Kordecki - legendarny przeor zakonu paulinów i dowódca obrony Jasnej Góry podczas Potopu szwedzkiego.
 • Potoczna nazwa piłki ręcznej – szczypiorniak – pochodzi od nazwy kaliskiej dzielnicy Szczypiorno.
 • W 2006 r. NBP wyemitował dwuzłotową monetę z wizerunkiem kaliskiego ratusza.
 • Kalisz był pierwowzorem Kalińca, miasta-bohatera „Nocy i Dni” Marii Dąbrowskiej. Pisarka wychowywała się w dworku w Russowie k. Kalisza i właśnie kaliską ziemię opisała w swej najsłynniejszej powieści. Russów stał się na jej kartach Serbinowem, a Pamięcin – Pamiętowem. W podzięce dla pisarki za sławienie miasta, w Kaliszu powstała dzielnica mieszkaniowa „Kaliniec”, ulica Serbinowska, a w rodzinnym dworku w Russowie działa Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
 • W kaliskim teatrze, założonym w 1801 r. i prowadzonym przez ponad 20 lat przez Wojciecha Bogusławskiego, swój samodzielny debiut reżyserski miał Konrad Swinarski uważany za jednego z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych twórców w historii polskiego teatru (Żeglarz Jerzego Szaniawskiego, premiera 14 maja 1955 r.). W latach 1970–1973 dyrektorem tutejszego teatru była późniejsza minister kultury Izabella Cywińska.
 • Najstarsze w Kaliszu I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka ukończył m.in. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski, Edward Wende (adwokat, parlamentarzysta, obrońca opozycjonistów w czasach PRL, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych w procesie zabójców ks. Popiełuszki), prof. Dariusz Filar (b. członek Rady Polityki Pieniężnej), Waldemar Kuczyński (b. minister przekształceń własnościowych), Andrzej Wanat (krytyk teatralny, redaktor naczelny Teatru), Andrzej Wojtyła (b. minister zdrowia), Włodzimierz Wyganowski (przedwojenny minister sprawiedliwości).
 • Bazylika - Sanktuarium św. Józefa uznawane jest za krajowe miejsce kultu św. Józefa. Przed cudownym obrazem Świętej Rodziny modlił się w czerwcu 1997 r. Jan Paweł II. Co roku świątynię odwiedza ok. 200 tysięcy pielgrzymów, głównie rzemieślników. Stawia to Kalisz na wysokiej pozycji miast pielgrzymkowych, m.in. za Częstochową, Niepokalanowem, Licheniem, Krakowem-Łagiewnikami czy Kalwarią Zebrzydowską.
 • Kalisz to miasto kościelnych wież i mostów - znajduje się tu aż 21 kościołów katolickich, 1 prawosławny, 5 protestanckich i 3 Sale Królestwa Świadków Jehowy oraz prawie 40 mostów, przepraw, mostków i kładek.
 • Wskutek klątwy rzuconej na kościół św. Mikołaja w XIV w. za zbrodnię popełnioną przez proboszcza, kaliska katedra zapada się co rok o grubość jednego włosa, dlatego okalające ją ulice Kanonicka i Grodzka położone są znacznie wyżej niż świątynia.
 • W Kaliszu ma siedzibę Polski Związek Snookera i Bilarda Angielskiego.
 • Pierwszą polską naukową wyprawę do Afryki organizowali kaliszanin Stefan Szolc-Rogoziński i ostrowianin Klemens Tomczek.
 • Na ulicy Kościuszki od grudnia 2008 r. działa pierwsze w Polsce i w mieście europejskim oświetlenie oparte na technologii LED, która może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej aż o 70%, jest przyjazna dla środowiska, gdyż diody LED nie zawierają rtęci i ołowiu.
 • W Kaliszu działa stowarzyszenie, starające się o utworzenie nowego województwa środkowopolskiego ze stolicą w Kaliszu i obejmującego m.in. Konin, Ostrów Wielkopolski i Sieradz.
 • W piosence Kabaretu Starszych Panów „Nad Prosną” Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski przekonywali, że „dobrze jest wiosną podumać nad Prosną”.
Informacje praktyczne

Miasto jest węzłem dróg krajowych: nr 12 Łęknica – Leszno – Kalisz – Piotrków Trybunalski – Radom – Lublin – Dorohusk, nr 25 Bobolice – Bydgoszcz – Konin – Kalisz – Ostrów Wielkopolski – Oleśnica oraz dróg wojewódzkich: nr 442 do Wrześni, nr 450 do Wieruszowa i Opatowa i nr 470 do Kościelca i Turku.

Trwa budowa drugiego odcinka Trasy Bursztynowej od ulicy Częstochowskiej do Górnośląskiej. Budowa skrzyżowania z ulicą Górnośląską zaczęła się już w listopadzie 2007, a z ulicą Dworcową w czerwcu 2008. Po 2012 r. ruszy budowa I odcinka drugiej zachodniej obwodnicy Kalisza od węzła obwodnicy Nowych Skalmierzyc z aleją Wojska Polskiego do ulicy Poznańskiej poprzez ul. Dobrzecką.

W 2005 r. uruchomiono połączenie szynobusowe na trasie Kalisz–Leszno.

Przez Kalisz przechodzi linia kolejowa nr 14 Łódź Kaliska –Forst (Niemcy).

Istnieją plany budowy szybkiej kolei z Warszawy do Wrocławia i Poznania, która miałaby przebiegać w okolicach Kalisza (linia "Y"). Pierwszy etap miałby się zacząć w 2007 r. i połączyć stolicę Dolnego Śląska z Kaliszem. Kolejny etap szybkiej kolei miałby połączyć Kalisz z Łodzią. Na zachód od miasta znalazłoby się także rozwidlenie linii w kierunkach Poznania i Wrocławia. Według jednego z wariantów planu nowej linii dworzec szybkiej kolei znalazłby się w północnej części miasta i nosiłaby nazwę Kalisz Północ. W ten sposób podróż z tej stacji do Wrocławia trwałaby ok. 50 minut, a do Warszawy ok. 90 minut. Niestety budowa linii kolejowych dużych prędkości w Polsce rozpocznie się po 2010 r.

Najbliższe porty lotnicze to (po ok. 120 km od Kalisza): Łódź-Lublinek (międzynarodowy), Wrocław-Strachowice (międzynarodowy) i Poznań-Ławica (międzynarodowy).

We wschodniej części miasta znajduje się jedyny w jego granicach las – Las Winiarski, a na południe od niego we wsi Szałe - Zbiornik Pokrzywnica.

W Kaliszu jest kilka hal sportowych: "Winiary Arena" na Dobrzecu (3200 miejsc siedzących), hale przy ul. Łódzkiej 29 (1000 miejsc siedzących) i przy ul. Łódzkiej 19 (600 miejsc siedzących), stadiony: Miejski – Wał Matejki, Stadion OSRiR, Stadion Calisia.

W Parku Miejskim na stadionie klubu Włókniarz Kalisz działa tor kolarski.

Miasto dysponuje torem saneczkowym na Majkowie, przystanią wioślarską, strzelnicą pneumatyczną i kulową, krytą pływalnią „Delfin” i drugą przy ul. Łódzkiej oraz kortami tenisowymi w Parku Przyjaźni, na Majkowie i w kompleksie sportowym przy ul. Łódzkiej 19.

Wydarzenia cykliczne
Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum"

styczeń

Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym

kwiecień

Festiwal Tańca Strefa Kontaktu - Contact Zone

kwiecień

Kaliskie Spotkania Teatralne

I połowa maja – najstarszy (50 lat) festiwal teatralny w Polsce.

Festiwal Charytatywny "Psia Kość"

Koncerty muzyki rozrywkowej organizowane przez Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.

Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera "Gramy Nad Prosną"

wrzesień

Festiwal Muzyczny "Bursztynowy Szlak” Multimedia Amber Road Festiva

wrzesień

Multi Art Festival - Festiwal Sztuki Młodych

październik

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych

ostatni weekend listopada

Żywa szopka

Znajduje się przy sanktuarium św. Józefa w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Opis

Kalisz to najstarsze w Polsce, liczące już osiemnaście i pół stulecia miasto na prawach powiatu i stolica powiatu kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, położony na starożytnym Szlaku Bursztynowym, nad rzeką Prosną i jej dopływami – Swędrnią i Pokrzywnicą, historyczna stolica Wielkopolski Wschodniej, stolica diecezji kaliskiej. W latach 1975-1998 stolica województwa kaliskiego.

Kalisz jest głównym ośrodkiem Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego, ważnym ośrodkiem przemysłu lotniczego, w tym produkcji maszyn i silników lotniczych (Pratt & Whitney, WSK PZL-Kalisz). Tu także znajdują się znane w całej Polsce fabryki koronek i firan (Wistil, Haft), koncentratów spożywczych (Winiary-Nestle), włókiennicze (Runotex, Polo), odzieżowe (Big Star) i spożywcze (Kaliszanka). Między Kaliszem i Opatówkiem działa fabryka soków i napojów „Hellena”, w podkaliskich Nowych Skalmierzycach – Spółdzielnia Mleczarska produkująca sery pleśniowe „Lazur”, do niedawna miasto słynęło też z fortepianów i pianin „Calisia”.

Kalisz ma ponad 100 tysięcy mieszkańców.

Kalisz stanowi ważny ośrodek kulturalny, drugi po Poznaniu w województwie wielkopolskim. Znajdują się tutaj m.in. Filharmonia Kaliska, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Teatr Tańca Współczesnego, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Biuro Wystaw Artystycznych, wiele galerii, rezerwat archeologiczny Zawodzie oraz dwa kina.

W mieście co roku odbywa się wiele festiwali i imprez kulturalnych m.in. Kaliskie Spotkania Teatralne, Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, festiwal Schola Cantorum.

Miasto kształci specjalistów w wielu dziedzinach zarówno w szkołach średnich, jak i uczelniach wyższych – są to m.in. Technikum Budowy Fortepianów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydział Ekonomii Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. prof. J. Chechlińskiego w Łodzi, Ośrodek Studiów Zamiejscowych poznańskiej Akademii Ekonomicznej, filia Politechniki Poznańskiej, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej (wyższa szkoła oficerska), Wyższe Seminarium Duchowne, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury , Studium Doskonalenia Menadżerów Oświaty i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Od wielu już lat nadaje i rozwija się  kaliskie Radio Centrum.

Klub Winiary Kalisz – SSK Calisia Kalisz w siatkówce kobiet był zdobywcą Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski i Superpucharu w sezonie 2006/2007.

Miastami partnerskimi Kalisza są: Erfurt i Hamm (Niemcy), Heerhugowaard (Holandia), Hautmont (Francja), Kamieniec Podolski (Ukraina), Preston i Southampton (Anglia), Martin (Słowacja), Tongeren i La Louviere (Belgia), Adria (Włochy), Szentendre (Węgry), Mińsk – rejon Fruzeński (Białoruś).

Historia

Najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenie miasta i jego okolic sięgają mezolitu. Intensywne zasiedlenie w okresie wpływów rzymskich wynikało z położenia w znaczącym punkcie Szlaku Bursztynowego, łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. O randze tegoż centrum osadniczego świadczy fakt, iż około połowy II wieku n.e. aleksandryjski uczony Klaudiusz Ptolemeusz w "Geografii" wymienił miejscowość "Calisia", identyfikowaną przez badaczy z Kaliszem. Zapis ten sprawił, że Kalisz szczyci się posiadaniem najstarszej metryki pisanej wśród miast polskich.

Wczesnośredniowieczny gród na Zawodziu (IX/X-XIII w.) należał do największych piastowskich ośrodków grodowo-miejskich. Po 1233 r. książę śląski Henryk Brodaty przeniósł centrum osadnicze Kalisza na północ od Zawodzia, na nowe miejsce. Około 1257 r. książę Bolesław Pobożny ulokował Kalisz na prawie średzkim. Wewnętrzną przestrzeń miasta cechował wrzecionowaty układ 2 ulic handlowych, przeciętych systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem. Ten średniowieczny układ urbanistyczny przetrwał do dziś. W mieście lokacyjnym wyodrębniona była dzielnica żydowska. W XIII wieku społeczność żydowska zorganizowana była w gminę, jedną z najstarszych na ziemiach polskich. O jej znaczeniu świadczy tzw. Statut Kaliski nadany miejscowym Żydom przez Bolesława Pobożnego w 1264 r. Regulował on położenie prawne tej grupy mieszkańców. Rozkwit miasta przypadł na XV i XVI w.

Niebagatelny wpływ na architektoniczne i intelektualne oblicze miasta miało sprowadzenie doń jezuitów (1583 r.) oraz fundacja kolegium i kościoła dokonana przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego. Liczne wojny i pożary w XVII i XVIII w. zahamowały rozwój Kalisza. Tragiczny był zwłaszcza rok 1792, kiedy to wielki pożar strawił bez mała całe miasto. W okresie rządów pruskich (1793-1806) rozebrano większość murów miejskich, a poza ich obrębem wytyczono w 1800 roku reprezentacyjną Aleję Luizy (obecnie Aleja Wolności). Założony został park miejski (1798 r.). W 1801 roku stanął pierwszy drewniany teatr Wojciecha Bogusławskiego.

Po upadku Księstwa Warszawskiego w 1815 r. Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Jako jedno z większych miast Kongresówki stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny. W połowie XIX w. powstały tu monumentalne budowle klasycystyczne: Szkoła Wojewódzka (1819 r.; obecne I LO im. Adama Asnyka), Gmach Trybunału (1820-1824), Pałac Gubernatorski (1824-25, obecne Starostwo), Most Kamienny (1825 r.). Znaczące też były osiągnięcia miasta jako ośrodka intelektualnego. Z Kaliszem związani byli m.in. Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Wojciech Bogusławski, Stefan Szolc-Rogoziński, Maria Dąbrowska.

I Wojna Światowa odcisnęła na Kaliszu swe tragiczne piętno. W sierpniu 1914 r. wojska pruskie zburzyły i spaliły bezbronne miasto, co przejmująco pokazują sceny filmu „Noce i dnie” na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. 95% staromiejskiej zabudowy legło w gruzach. Kalisz był najbardziej zniszczonym polskim miastem podczas całej I wojny światowej. Tragedię miasta i jej mieszkańców-uchodźców przewyższył dopiero koszmar Warszawiaków po powstaniu w 1944 r. Prowadzona w latach 20. i 30. XX w. odbudowa była pierwszym takim przedsięwzięciem w skali kraju. Staromiejskie centrum odbudowano zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, zachowując układ przestrzenny, choć bez rekonstrukcji form historycznych budynków.

Podczas II Wojny Światowej Kalisz wcielony został do tzw. Kraju Warty. Okupacja przyniosła represje i prześladowania, a przede wszystkim eksterminację ludności żydowskiej, która przed wojną stanowiła 1/3 mieszkańców miasta.

Lata powojenne zaznaczyły się rozbudową przemysłu, infrastruktury miejskiej oraz rozwojem społeczno-kulturalnym. W 1992 r. utworzona została diecezja kaliska. Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta była wizyta papieża Jana Pawła II (4 czerwca 1997 r.) podczas V pielgrzymki do Ojczyzny.

W latach 1975-1998 Kalisz był stolicą województwa kaliskiego. W nowym podziale administracyjnym miasto jako powiat grodzki znalazło się w województwie wielkopolskim.

źródło: http://www.kalisz.pl/_portal/118950927446e6789aba3d8/Historia_miasta.html

Polecane obiekty
 • gotycka katedra św. Mikołaja Biskupa z 1257 r. z neogotycką wieżą – w ołtarzu głównym „Zdjęcie z krzyża” – kopia jedynego obrazu Rubensa, jaki znajdował się w polskim posiadaniu, w niewyjaśnionych okolicznościach prawdopodobnie skradzionego w 1973 r. (ołtarz podpalono dla zatarcia śladów); kaplica w stylu neogotyckim z malowidłami i witrażami Włodzimierza Tetmajera
 • bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP – barokowa z elementami gotyckimi; krajowe miejsce kultu św. Józefa; cudowny obraz Świętej Rodziny, przed którym w czerwcu 1997 r. modlił się papież Jan Paweł II
 • neoklasycystyczny ratusz i Rynek
 • malowniczo położony Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego
 • gotycki kościół i klasztor oo. franciszkanów – pl. św. Stanisława
 • najstarszy publiczny park miejski w Polsce, założony w 1798 r., położony nad Prosną, Swędrnią, Kanałem Bernardyńskim, Kanałem Rypinkowskim i Przekopem
 • Most Kamienny z lat 1825-1826 – jeden z najstarszych istniejących mostów w Polsce
 • reprezentacyjna Aleja Wolności z Hotelem Europa z 1799 r., Pałacem Ślubów, klasycystycznym gmachem Trybunału proj. Sylwestra Szpilowskiego, gmachem banku PKO i małą elektrownią wodną - wytyczona w 1800 r., nosiła w przeszłości imiona: Fryderyka Wilhelma, Marii Luizy, Józefiny, Aleksandry Piłsudskiej, Hermanna Göringa i Józefa Stalina
 • kościół Nawiedzenia NMP i klasztor oo. Jezuitów z XVII w. z rokokową polichromią, cmentarzem przykościelnym, barokową dzwonnicą i bramą oraz kolumną upamiętniającą żołnierzy francuskich z 1813 r. – u zbiegu ul. Stawiszyńskiej i 3 maja
 • wczesnobarokowy kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa (garnizonowy) - najstarszy kościół pojezuicki w Polsce; miejsce pochówku Krzysztofa Czarnieckiego – ojca zwycięskiego hetmana Stefana Czarnieckiego, pierwsze miejsce spoczynku prymasa Karnkowskiego,  w wieży pierwsze polskie obserwatorium astronomiczne – ul. Kadecka
 • Rogatka Wrocławska z 1822 r. – obecnie cukiernia pp. Sośnickich
 • zespół cmentarzy przy Rogatce – Miejski (rzymskokatolicki), ewangelicko-augsburski i grecko-prawosławny
 • poreformacki zespół klasztorny i kościół - sanktuarium Świętego Józefa i Świętego Piotra z Alkantary, barokowy z rokokowym wyposażeniem wnętrz, kaplicą żołnierską oraz cudownym obrazem św. Rodziny – u zbiegu ul. Śródmiejskiej i Harcerskiej
 • Baszta Dorotka
 • drewniany kościół św. Wojciecha na Zawodziu z końca XVIII w.
 • Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
 • XIX-wieczny budynek więzienia przy ul. Łódzkiej
 • budynek I LO im. Adama Asnyka i częściowo odkryte spod niego ruiny średniowiecznego zamku
 • klasycystyczny gmach Starostwa – d. pałac Komisji Województwa Kaliskiego – pl. Św. Józefa
 • Pomniki: Jana Pawła II (Pl. św. Józefa), Marii Konopnickiej (ul. Nowy Świat/ul. Ułańska), Adama Asnyka (planty między ul. Babina i ul. Parczewskiego, przy Pl. Jana Pawła II)
 • cmentarz żydowski przy ul. Podmiejskiej – stopniowo odbudowywany i porządkowany, są tu w całości lub częściach 2 tysiące macew, których Niemcy użyli w czasie II wojny światowej do uregulowania części Kanału Rypinkowskiego, a także ocalałe macewy z cmentarza w Błaszkach
 • pomnik Książki na Plantach (jeden z dwóch w Polsce – drugi w Lesku od 2008 r.) na pamiątkę zasypania Kanału Babinka przez hitlerowców tysiącami książek z polskich i żydowskich kaliskich bibliotek
 • rezerwat archeologiczny na Zawodziu – grodzisko z IX-X w.
 • dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie i skansen etnograficzny, dawnej wiejskiej architektury drewnianej
 • niezwykłe Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku – ogromna kolekcja zabytkowych maszyn drukarskich, dziewiarskich, laboratoriów, napędów, fortepianów, pianin, silników lotniczych, tkanin, ornatów i in.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
11 Czerwca 2012r. o 23:02
Przepiękne miasto, piękne kamieniczki, piękny Rynek i Stare miasto. Dziwię się, że tak mała promocja. To co może dokuczać zmotoryzowanym to dziurawe i "połatane" drogi - masakra. Wolno się jeździ pomimo tego, że samochodów wcale tak dużo nie ma. Jedyne zdziwienie to praktyczny brak turystów. Ceny jedzenia w knajpach możliwe. POLECAM!!!
ocena ogólna
4 Września 2011r. o 21:45
Kalisz to bardzo ładne miasto i w dodatku najstarsze w Polsce. Jest tu wiele zabytków którym warto poświęcić swą uwagę :)
ocena ogólna
22 Grudnia 2010r. o 21:10
Miasto, które pokochałam. Niby nic tu nie ma. Jakaś taka pustka na ulicach. Ale to miasto ma duszę. Ma swój klimat. Doskonałe, żeby wziąć aparat i wyjść na ulicę. Właśnie - dla artystów idealne miejsce. Mnie tu najbardziej cieszą skateparki i mam tu grupkę życzliwych mi ludzi.
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 19:04
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW