-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Kalwaria Zebrzydowska
gmina Kalwaria Zebrzydowska, powiat wadowicki, województwo małopolskie
Fakty
  • Miasto rozwinęło się przy zespole klasztornym, założonym przez Mikołaja Zebrzydowskiego
  • Kalwaria Zebrzydowska jako zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy - Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki - będący unikalną wartością kulturową, przyrodniczą i kultową, został jako jedyna na świecie kalwaria, została wpisana na światową listę UNESCO
  • Miastami partnerskimi jest Lewocza i Hameln
  • Słowo Kalwaria jest wyrazem łacińskim - Calvaria, oznaczającym trupią czaszkę odpowiednik hebrajskiego: Golgota wzniesienie, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Nazwa odnosi się do znajdującego się tu sanktuarium pasyjno-maryjnego.
  • Słowo Zebrzydowska odnosi się do założyciela miasta i fundatora sanktuarium Mikołaja Zebrzydowskiego.
  • W latach 1975-1998 miasto należało do województwa bielskiego.
Informacje praktyczne

Miasto przecina droga krajowa 52 Głogoczów-Bielsko-Biała (3,79 km), która jest częścią połączenia komunikacyjnego prowadzącego z granicy państwa w Cieszynie do Krakowa, oraz droga wojewódzka 953 Kalwaria Zebrzydowska-Skawina (1,29 km), ponadto zbiegają się tu linie kolejowe z Krakowa do Zakopanego 97 i do Bielska-Białej 117 (w mieście są dwie stacje kolejowe).

Na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej znajduje się: stadion sportowy z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną oraz widownią na 3000 miejsc, boiskami do gier małych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna), pawilon klubowy (z sauną, świetlicą i kawiarnią). Miasto posiada klub sportowy MKS Kalwarianka oraz Parafialny Klub Sportowy Święty Józef.

Wydarzenia cykliczne
Misteria Wielkiego Tygodnia

na dróżkach kalwaryjskich

Odpust Wniebowzięcia NMP

w tygodniu po 15 VIII

Opis

Miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa bielskiego. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto liczyło 4 288 mieszkańców.

Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, które w 1999 r. (manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku) została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie i Europie. Kalwaryjskie sanktuarium było miejscem częstych wizyt i modlitw Karola Wojtyły. Jako papież Jan Paweł II był tu dwukrotnie (7 czerwca 1979 roku i 19 sierpnia 2002). W 1998 r. przyjmuje Honorowe Obywatelstwo miasta. „ Kalwaria ma w sobie coś takiego, że człowieka wciąga. Co się do tego przyczynia? Może i to naturalne piękno krajobrazu, który się stąd roztacza u progu polskich Beskidów... ” — Jan Paweł II, 7 czerwca 1979 „ Sanktuarium Matki Bożej – i Dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od moich lat chłopięcych i młodzieńczych. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem sanktuarium kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał. (...) Jednakże najczęściej przybywałem tutaj sam i wędrowałem po dróżkach Pana Jezusa i Jego Matki, rozpamiętywałem Ich najświętsze tajemnice. ” — Jan Paweł II, 7 czerwca 1979 „ Przybywam dziś do tego Sanktuarium jako pielgrzym, tak jak przychodziłem tu jako dziecko i w wieku młodzieńczym. Staję przed obliczem kalwaryjskiej Madonny, jak wówczas, gdy przyjeżdżałem tu jako biskup z Krakowa, aby zawierzać Jej sprawy archidiecezji i tych, których Bóg powierzył mojej pasterskiej pieczy. Przychodzę tu i jak wtedy mówię: Witaj! Witaj, Królowo, Matko Miłosierdzia!” — Jan Paweł II, 19 sierpnia 2002.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwaria_Zebrzydowska

Historia
Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
18 Marca 2012r. o 21:17
ocena ogólna
20 Lutego 2011r. o 23:14
W przyszłym roku może uda mi się tam pojechac.
ocena ogólna
9 Lutego 2011r. o 11:26
Kocham to miasto, piękne, ciche, bardzo przyjemne :). Szczególnie polecam odwiedzić Kalwarię podczas Wielkiego Tygodnia i Wniebowzięcia - ciekawe przedstawienia scen z życia Jezusa
ocena ogólna
11 Listopada 2010r. o 17:14
chciałabym tam kiedy ś pojechać babcia tyle mi opowiadała o tej miejscowości
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW