-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty

  • Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym powstało w 1982 r. jako jeden z czterech oddziałów Muzeum Na... więcej

  • Muzeum Sztuki Złotniczej jest jedyną placówka tego typu w Polsce. Przede wszystkim gromadzi wyroby da... więcej

  • Zaciszne miejsce niedaleko Kazimierza Wielkiego. Gospodyni - pani Teresa Binięda dba o całe gospodarstwo. W... więcej

  • Obecna zbudowana została w drugiej połowie XVIII W. w stylu późnobarokowym. Wnętrza synagogi zdob... więcej

  • Zamek - fundacja królewska Kazimierza Wielkiego - został posadowiony na surowym korzeniu w l poł. XI... więcej


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Kazimierz Dolny
gmina Kazimierz Dolny, powiat puławski, województwo lubelskie
www.portalkazimierski.pl
Fakty
  • W Kazimierzu Dolnym kręcono sceny do wielu polskich filmów, m.in. "Wyspa Złoczyńców" - film przygodowy dla młodzieży z 1965 r. (reż. Stanisław Jędryka), "Podróż za jeden uśmiech" - film przygodowy dla młodzieży z 1971 r. (reż. Stanisław Jędryka), "Dwa księżyce" - film z 1993 r. według powieści Marii Kuncewiczowej (reż. Andrzej Barański), "Ostatnia misja" - film z 1999 r. (reż. Wojciech Wójcik).
  • Król Polski Kazimierz III Wielki (1333-1370) zbudował zamek i kościół farnego w Kazimierzu Dolnym. Jest bohaterem jednej z kazimierskich legend, według której był kochankiem pięknej Żydówki Esterki, dla której zbudował niewielki zameczek w pobliskiej Bochotnicy.
  • Daniel Olbrychski, znakomity aktor teatralny i filmowy, mający na swym koncie ponad setkę wspaniałych kreacji, w jednym z wywiadów aktor zwierzył się: "Wiem, czym jest sława, pieniądze, festiwale, nagrody, życie w Nowym Jorku, Hollywood czy w Paryżu. Ale dobrze mi z tym, że mieszkam nad Wisłą". Z Kazimierzem Dolnym, a szczególnie pobliskim Mięćmierzem związany jest od lat, gdzie ma swój letni dom, jak sam mówi - chałupę, której "nie zamieniłbym na żadną willę w Beverly Hills".
  • W Kazimierzu, w kościele farnym, znajdują się najstarsze w Polsce organy z 1620 r. inspirowane sztuką flamandzką.
Informacje praktyczne

Obsługą ruchu turystycznego w Kazimierzu Dolnym zajmuje się Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK (tel. +48818810046). W planach jest stworzenie samorządowego Centrum Informacji Turystycznej jako oddziału Lokalnej Organizacji Turysty.

Wydarzenia cykliczne
Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi"

Coroczny festiwal odbywający się na przełomie lipca i sierpnia, powstał w 1995 r. (wówczas o nazwie Festiwal Filmowy w Kazimierzu Dolnym). Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Dwa Brzegi a dyrektorem artystycznym Grażyna Torbicka. Więcej informacji na www.dwabrzegi.pl

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Festiwal odbywa się w czerwcu. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W konkursie mogą wziąć udział: kapele ludowe, których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu; instrumentaliści, soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne; śpiewacy - soliści; zespoły śpiewacze. Podczas Festiwalu odbywa się konkurs "Duży - Mały", w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe.

Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej

Impreza odbywa się co roku w lipcu. Festiwalowe miejsca to: Knajpa U Fryzjera (codzienne koncerty i jam session), Synagoga (miejsce teatralnych spektakli, pokazów filmowych i recitali), Vincent Cafe (spotkania literackie) i Kawiarnia U Radka (wystawy plastyczne). Miejsc tych co roku przybywa. Koncert Finałowy odbywa się na kazimierskim rynku i jest to kilkugodzinne, muzyczne święto. Występują zespoły krajowe i zagraniczne, uczestnicy warsztatów muzycznych i tanecznych – cały rynek tańczy przy klezmerskiej muzyce.

Letnie Wieczory Muzyczne

Od ponad 24 lat, co roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbywają się Letnie Wieczory Muzyczne. Kilka razy w roku Kazimierska Fara wypełnia się muzyką i publicznością, która z niecierpliwością wyczekuje kolejnych koncertów, kolejnych wybitnych artystów. Wieczory muzyczne w kazimierskiej Farze organizowane są od 1981 r. z inicjatywy pierwszej kierowniczki Kazimierskiego Ośrodka Kultury Maryli Kadrowej. Co roku słynne organy Fary kazimierskiej Szymona Liliusza z 1620 roku cieszą słuchaczy w każdą sobotę lipca i sierpnia. Repertuar koncertów jest różnorodny – obok koncertów prezentujących poziom akademicki pojawiają się także koncerty z programem popularnym. Wstęp na kazimierski festiwal stanowią cegiełki przeznaczone na remont Fary oraz na utrzymanie, konserwację i remont kazimierskich organów – najstarszych czynnych organów Polsce i jednych z najstarszych w świecie. Cegiełki można nabyć przed wejściem do Fary na godzinę przed koncertem. Organizatorami imprez są: Kazimierski Ośrodek Kultury, Fara Kazimierska, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Kazimierska Fara".

Festiwal Kazimierskie Inspiracje

Festiwal Kazimierskie Inspiracje. To cykl odbywających siew lipcu i sierpniu spotkań, warsztatów i koncertów, które pomogą doładować akumulatory przed powrotem do pracy, a przy okazji przeżyć egzotyczną przygodę w Kazimierzu nad Wisłą. Tematyka licznych spotkań, warsztatów i koncertów i spektakli plenerowych jest bardzo różnorodna, podporządkowana jednak osiągnięciu przez uczestników wewnętrznej harmonii, czemu Kazimierz właśnie sprzyja. Oscyluje w granicach pierwotnych czterech żywiołów: powietrza, ognia, ziemi i wody.

Zasmakuj w Kazimierzu

Ogólnopolski Kiermasz Smaków Regionalnych i Przegląd Kazimierskiego Dziedzictwa Kulinarnego odbywa się zwykle w lipcu. Wokół kazimierskiej studni powstaje miasteczko specjalnie przygotowanych straganów pełnych smakowitości. W ciągu trzech dni na kilkudziesięciu stoiskach można degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty spożywcze będące unikalnymi wizytówkami regionów, z których pochodzą.

Opis

Kazimierz Dolny (dolny - bo położony w dole Wisły w stosunku do Kazimierza, stanowiącego dzielnicę Krakowa). Nazwy zamienne, często używane: Kazimierz, Kazimierz nad Wisłą.

Kazimierz Dolny jest jedną z najbardziej znanych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych w kraju i za granicą. Początki turystyki zorganizowanej w Kazimierzu sięgają jeszcze XIX w., choć dopiero po II wojnie światowej można mówić o dominacji tego trendu nad innymi kojarzonymi z miasteczkiem.
Poza funkcją turystyczną Kazimierz jest także ulubionym miejscem pracy i wypoczynku artystów, w tym przede wszystkim malarzy. Przeważające rodzaje turystyki obecnej na terenie gminy to: turystyka indywidualna, rodzinna, biznesowa (szkoleniowo-konferencyjna), turystyka kulturowa i krajoznawcza. Miasto posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych do zwiedzania (m.in. obiekty sakralne, oddziały Muzeum Nadwiślańskiego, SynagogaSynagoga, zespół zamkowy z ruinami zamkuRuiny zamku i basztąBaszta, budownictwo drewniane). Atrakcjami turystycznymi są również, m.in. prywatna flota rzeczna (organizująca rejsy wycieczkowe, imprezy na statkach), przejażdżki bryczką, zimą także sańmi, samochody terenowe wożące turystów po okolicach miasta. Istnieje wiele wyznaczonych szlaków turystycznych - pieszych i rowerowych - w okolicznych wąwozach i miejscach ważnych dla historii miasta lub ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo (jak np. miejscowy kamieniołom). Usługi przewodnickie oferuje liczny zespół przewodników turystycznych.

Do bezdyskusyjnych elementów podnoszących atrakcyjność turystyczną gminy Kazimierz Dolny trzeba zaliczyć także Mięćmierz (dawną wieś rybacką) ze wzgórzem Albrechtówka, wiatrakiem-koźlakiem nad brzegiem doliny Wisły i wieloma przykładami budownictwa drewnianego. Innymi ciekawymi turystycznie miejscami i obszarami, które warto odwiedzić są również: wąwóz Okalski koło Mięćmierza, dawny majątek ziemski w Wylągach, wzgórze zanikowe w Bochotnicy, stanowisko dokumentacyjne "Ścianka Pożaryskich" w kamieniołomie komorowym w Bochotnicy, atrakcyjne krajobrazowo i widokowo Zbędowice i Parchatka (z Górą Trzech Krzyży). Ważnymi krajobrazowo są także wsie Witoszyn (z płynącym tu Potokiem Witoszyńskim, w którym żyją pstrągi i bobry oraz ze śladami zamku uwiecznionego w XVIII w. przez Zygmunta Vogla), jak również Rzeczyca (w której znajduje się nieczynny kamieniołom), Rzeczyca Kolonia i Wierzchoniów.

Wyjątkowym walorem turystycznym całej gminy jest gęsta sieć wąwozów lessowych wysokich (nawet do kilkudziesięciu metrów) ścianach, z których wiele wykorzystanych jest jako szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne. Do najciekawszych należą: Korzeniowy Dół, Plebani Dół, Norowy Dół, Kamienny Dół, Chałajowy Dół, Wąwóz Małachowskiego, Kwaskowa Góra, Wąwóz Czerniawy.

Gmina Kazimierz Dolny posiada bardzo bogate zasoby dziedzictwa kulturowego. Około 150 obiektów architektury i budownictwa oraz zespołów zabytkowych, jak również 396 zabytków ruchomych (zgromadzonych głównie w obiektach sakralnych) objętych jest ochroną prawną z tytułu wpisania do rejestru zabytków. Poza nimi 180 innych obiektów architektonicznych, zespołów zabudowy, miejsc pamięci, uznawanych za dobra kultury, objętych jest gminną ewidencją zabytków. Ze względu na takie bogactwo dziedzictwa kulturowego połączone z unikatowymi i doskonale zachowanymi walorami krajobrazu i przyrody - całe miasteczko wraz z sąsiadującym Mięćmierzem zostały wpisane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy (decyzje z 1966 r. i 1983 r.), a w 1994 r. Prezydent RP uznał Kazimierz Dolny za pomnik historii (Zorządzenie nr 417 Prezydenta RP z dnia 8 września 1994r. - Monitor Polski Nr 50).

Historia

Kazimierz Dolny swoimi początkami sięga XII w., kiedy istniała tu osada zwana Wietrzną Górą. Wraz z okolicznymi wsiami w 1181 r., książę Kazimierz Sprawiedliwy nadał ją siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca. Przypuszcza się, że to właśnie siostry norbertanki zmieniły nazwę osady na "Kazimierz" na cześć swego darczyńcy.
Istnienie tu w XIII w. przeprawy wiślanej na trakcie radomskim wraz z komorą celną - na skrzyżowaniu szlaku wiślanego z handlowym szlakiem lądowym od Rusi ku Zachodowi (Pomorzu) - spowodowało powstanie osady z placem targowym. W pierwszej połowie XIV w. erygowano tu parafię - najpierw z drewnianym, później z murowanym kościołem.
Kamienna wieża strażnicza (nazywana basztąBaszta), powstała za Władysława Łokietka w XIII w., zaś murowany zamekRuiny zamku wzniósł tu Kazimierz Wielki jako siedzibę wójta (dokumenty potwierdzają, że zamek istniałtu już na pewno w 1340 r.) - przekształcając osadę grodową w miasto królewskie, lokowane na prawie polskim. Na początku XIV w. powiększono obszar miejscowości i sam rynek. Ludność zajmowała się wtedy głównie rolnictwem, piwowarstwem, szkutnictwem i przeprawianiem przez Wisłę. Poważny rozwój zawdzięcza Kazimierz przede wszystkim wzrostowi znaczenia handlu drogą wodną. Miasto już w XV w. było śródlądowym portem przeładunkowym dla handlu zbożem, a dalsze przywileje królewskie służyły szybkiemu wzrostowi jego zamożności. W XVI w. wskutek długu króla Zygmunta Starego wobec Firlejów miasto na pewien czas przeszło w ręce starosty niegrodowego Firleja.

W szczytowym okresie swojego rozwoju (XVI-XVII w.), Kazimierz był jednym z najważniejszych w Rzeczypospolitej ośrodków handlu zbożem, posiadającym rozbudowany port rzeczny lub nabrzeże o charakterze portowym i dwa wielkie zespoły spichlerzy zlokalizowane na Przedmieściu Gdańskim i Krakowskim (w okresie rozkwitu miasta funkcjonowało ich tu około sześćdziesięciu - niejednokrotnie bogato zdobionych, szczególnie w partiach szczytowych). Towary wywożone z portu kazimierskiego w I poł. XVII w., stanowiły 43% eksportu całej Rzeczypospolitej.
W okresie tzw. "złotego wieku" Kazimierza powstało kilka najcenniejszych jego budowli, uznanych dziś za zabytki. W latach 1585-1613 rozbudowano, powiększono o trzy kaplice i zmodernizowano w stylu renesansu lubelskiego - Kościół farny pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja ApostołaKościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła. W XVII w. zbudowano też dwa inne kościoły: szpitalny pw. św. AnnyKościół pw. św. Anny (1671 r.) i klasztorny OO. FransiszkanówKościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i Klasztor Reformatów. W 1536 r. powstała tu synagogaSynagoga(obecna murowana pochodzi z 1677 r.), coraz liczniej bowiem rozwijała się tu społeczność żydowska, osiadła w Kazimierzu już w XIV w. Czasy największej prosperity miasta pamiętają także - wybudowane ok. 1615-1635 r. - dekorowane w stylu manierystycznym kamienice bogatych kazimierskich rodów kupieckich.
Kres świetności miasta, którego rozwój w XVII w. hamowały częste pożary, morowe powietrze, powodzie i które już nigdy nie odzyskało dawnej pozycji, przyniosły czasy "potopu" szwedzkiego (1655-56) i wojny północnej (pocz. XVIII w.). Zburzony został wówczas zamek, a kościoły i klasztor rabowane były przez Szwedów. Upadkowi miasta nie zapobiegł rozwój drobnego handlu, prowadzonego przez miejscowych Żydów, którzy od końca XVIII w. stali się dominującą grupą mieszkańców miasta (w 1792 r. więcej było Żydów niż Polaków) wykupując równocześnie wszystkie poważniejsze nieruchomości, w tym spichlerze.
W wyniku III rozbioru Polski Kazimierz znalazł się w zaborze austriackim. W 1809 r. wojska austriackie wysadziły częściowo zamek. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego Kazimierz znalazł się w jego granicach. W latach 1819-32 Kazimierz był miastem prywatnym, najpierw w rękach Sapiechów, potem Czartoryskich z Puław. Po powstaniu listopadowym w wyniku konfiskaty dóbr Czartoryskich, od 1832 r. znów stał się miastem Skarbu Państwa. Po upadku powstania styczniowego Kazimierz utracił w 1869 r. prawa miejskie, zostając zdegradowany do rangi osady wiejskiej (prawa miejskie przywrócono ponownie 31 października 1927 r.). Wielki pożar w 1866 r. zniszczył całkowicie północno-zachodnią pierzeję rynku z ratuszem. Pod koniec XIX w. większość monumentalnych budowli, głównie spichlerzy i kamienic, jak również zamek, popadło w całkowitą ruinę.
Na przełomie XIX i XX wieku wraz z poważnym wzrostem ludności głównie żydowskiej i koniecznością zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych, miasto zmieniało swój dawny śródmiejski charakter miasta murowanych kamienic i domów (ugruntowany w wiekach XVI, XVII i XVIII) na miasteczko biedoty małomiasteczkowej z przewagą rozdrobnionej zabudowy drewnianej z elementami ludowej ciesiołki.
W 1877 r. w związku z otwarciem Kolei Nadwiślańskiej i budową stacji kolejowej w Puławach Kazimierz zaczął być coraz chętniej odwiedzany przez mieszkańców Warszawy, Lublina, którzy prowincjonalne miasteczko zaczęli traktować jak letnisko. Dość wyraźny ruch "turystyczny" zaczął być widoczny jeszcze przed pierwszą wojną światową. Już pod koniec XIX w., w 1880 r., powstał tu pierwszy pensjonat i hotel - "Hotel Polski". Nowym rodzajem budownictwa w Kazimierzu stały się wille i pensjonaty, których nasilony rozwój nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W 1909r. miał tu miejsce pierwszy duży plener malarski zorganizowany przez Władysława Ślewińskiego. W tym czasie zaczęto również powoli dostrzegać potrzebę inwentaryzacji i ratowania zaniedbanych przez. kilka wieków zabytkowych budowli miasta. W 1913 r. Warszawskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości powołało sekcję ds. ratowania Kazimierza, a lokalny oddział Towarzystwa powstał tu w 1916 r.
Zdecydowane ożywienie miasta przypadło na dwudziestolecie międzywojenne za sprawą narastającego ruchu turystycznego i założenia tu kolonii artystycznej (to czas corocznych plenerów malarskich organizowanych od 1923 r. przez Tadeusza Pruszkowskiego, rektora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie). W 1925 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. W 1933 r. obchodzono 600-lecie koronacji Kazimierza Wielkiego.
Druga wojna światowa zakończyła w historii Kazimierza rozdział wspólnoty chrześcijańsko-żydowskiej, która funkcjonowała tu od czasów średniowiecznych. W marcu 1943 r. miała tu miejsce masowa eksterminacja Żydów. W klasztorze OO. Reformatów mieścił się oddział gestapo. Od 1944 r. przez półtora roku stacjonowały tu wojska radzieckie. Zniszczeniu uległa znaczna część zabytkowej substancji miasta.
Powojennej kompleksowej odbudowie miasta towarzyszyła modernizacja i rozbudcwa jego infrastruktury, zmieniająca przedwojenny krajobraz miasteczka, Kazimierz odgrodzono od Wisły wałem ochronnym z nową drogą dojazdową i bulwarem spacerowym. W 1946 r. w Kamienicy Celejowskiej powstała pracownia konserwacji zabytków prowadzona przez arch. Karola Sicińskiego. Po wojnie miasteczko zaczęło odradzać się głównie jako ośrodek artystyczny i turystyczny. Znów zaczęli zjeżdżać tu malarze pejzażyści, na stałe osiedli tu Maria i Jerzy Kuncewiczowie, zaczęto organizować ogólnopolskie festiwale - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, potem Festiwal Filmowy, ostatnio również festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Kilka oddziałów posiada - jedno z większych na Lubelszczyźnie - Muzeum Nadwiślańskie. Obecnie miasto liczy około trzydziestu prywatnych galerii sztuki.
Poza Kazimierzem Dolnym - jako centrum administracyjnym i najważniejszym ośrodkiem życia gminy - niemal każda położona w obszarze gminy miejscowość posiada starą średniowieczną metrykę. Występują zarówno wsie jednodrożne: Parchatka, Góry, Doły, jak też i wielodrożne: Bochotnica, Męćmierz, Skowieszynek, przy czym Męćmierz i Bochotnica posiadają w centrum układu przestrzennego tzw. "nawsie". Place te pełniły w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym wsi taką samą rolę jak rynek w ośrodku miejskim. Wsie posiadają również magdeburskie rozmieszczenie pól.

źródło: Informator Miejski - Kazimierz Dolny (wyd. Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierz Dolny 2010)

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.67
22 Września 2012r. o 23:58
Architektoniczne cudeńko, cudownie położone na zakręcie Wisły, cudowny deptak na wałach, a jeszcze przy zachodzie słońca, a jeszcze jesienią. Same achy i ochy
ocena ogólna
25 Października 2010r. o 13:58
super miejsce na wypoczynek
ocena ogólna
7 Sierpnia 2010r. o 13:32
rewelacja.Obowiązkowe dla każdego.Można tu zgubić duszę.Miejsce z klimate, piękne budowle z wapienia-wieża, ruiny zamku, piękne widoki na Wisłę.Można popłynąć statkiem-piękne kamieniołomy, w pobliżu-na drugim brzegu wisły zamek w Janowcu-przeprawa z Kazimierza promem, lub przez Puławy
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW