-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Kielce
gmina Kielce, powiat Kielce, województwo świętokrzyskie
Kielce - nasza duma
www.um.kielce.pl
Fakty
 • W Kielcach urodzili się m.in. Wiesław Gołas (aktor), Tadeusz Sznuk (dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzący m.in. Studio2 i teleturniej "Jeden z dziesięciu"), Kazimierz Michał Ujazdowski (były minister kultury i dziedzictwa narodowego), Michał Sołowow (biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi w Polsce i Europie, utytułowany kierowca rajdowy), Krzysztof Janik (były szef MSWiA), Edmund Niziurski (pisarz, autor m.in. "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa"), Marcin Pawłowski (przedwcześnie zmarły dziennikarz i prezenter TVN), Krzysztof "KASA" Kasowski (muzyk, kompozytor, założyciel Kapeli z Miasta Kielce), Michał Piróg (tancerz, choreograf, jeden z jurorów "You Can Dance"), Funky Polak i Edyta Herbuś (tancerka).
 • W powiecie kieleckim, w Strawczynie urodził się Stefan Żeromski, a w Skrzelczycach – Gustaw Herling-Grudziński.
 • Absolwentem gimnazjum filologicznego w Kielcach był m.in. Felicjan Sławoj-Składkowski – najdłużej (1936-1939) urzędujący premier II RP.
 • w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach debiutował w 1955 r. Witold Pyrkosz.
 • Piotr Rubik skomponował Tryptyk Świętokrzyski – trzy oratoria do słów Zbigniewa Książka: "Świętokrzyska Golgota", "Tu Es Petrus" i "Psałterz Wrześniowy", których premiery miały miejsce w Kielcach. Mecenasem i pomysłodawcą projektu był prezydent Kielc.
 • Kielce to stolica polskiego rapu. Tu powstała m.in. formacja Wzgórze Ya-Pa 3.
 • CK w herbie pochodzi od łacińskiego Civitas Kielcensis - "Obywatele Kielc".
 • W Kielcach działa jedyne w Polsce Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ.
 • Od 5 października 2009 r. prezes Targów Kielce pełni jednocześnie funkcję konsula honorowego Niemiec.
 • W 2009 r. kielecka ulica Sienkiewicza zwyciężyła w plebiscycie na najpopularniejszą ulicę Polski.
 • W Dąbrowie (duże osiedle położone częściowo w granicach Kielc i w gminie Masłów) została odlana warszawska "Syrenka" oraz jej kopia, którą polskie władze przekazały do Gruzji.
Informacje praktyczne

Przez miasto biegną drogi międzynarodowe i krajowe: nr 7: Gdańsk – Elbląg – Warszawa – Radom – Kielce – Kraków – Chyżne, nr 73: Wiśniówka – Kielce – Tarnów – Pilzno – Jasło i nr 74: Sulejów – Kielce – Opatów – Szczebrzeszyn – Zamość –przejście graniczne na Ukrainę w Zosinie.

Obecnie Kielce stanowią ważne skrzyżowanie linii kolejowych do Warszawy, Krakowa, Częstochowy, Lublińca i Sandomierza.

Najbliższe międzynarodowe lotniska to: Kraków-Balice, Warszawa-Okęcie i Rzeszów-Jasionka.

Na skraju miejscowości Dąbrowa Kolonia, u podnóża góry Domaniówka powstaje czterogwiazdkowy Odyssey Club Hotel z największym SPA w Polsce.

Różnice poziomów między dzielnicami sięgają prawie 150 m – od 260 do 408 m n.p.m. (najwyższe wzniesienie: Telegraf).

Wydarzenia cykliczne
marzec

Tydzień Kultury Języka

czerwiec

Coroczny Koncert Uczniów Studium Gitary Klasycznej w Kielcach

czerwiec

Święto Kielc

lipiec

Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej "Kielce"

październik – Filharmonia Świętokrzyska

Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales

wrzesień

Jazz Festiwal

listopad

Niezależny Ogólnopolski Przegląd Form Dokumentalnych NURT

Opis

Kielce to stolica ziemi i województwa świętokrzyskiego, duże miasto na prawach powiatu, położone w Górach Świętokrzyskich (pasma Kadzielniańskie i Dymińskie), nad rzeką Silnicą - gospodarcze i turystyczne centrum regionu. To także zagłębie budowlane, ośrodek kulturalny, turystyczny i 5 rezerwatów przyrody na terenie miasta. W granicach miasta znajduje się też część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Historycznie i kulturowo Kielce należą do północnej Małopolski i ziemi sandomierskiej. Specyficzną gwarą kielecką posługują się mieszkańcy południowej i środkowej części regionu.

Prężnie działające Targi Kielce organizują rocznie ok. 50 imprez w różnych branżach, wiele towarzyszących konferencji naukowych i pokazów. Najważniejsze to: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „SacroExpo” oraz Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Infrastruktury, Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych.

Kielce mają ok. 208 tysięcy mieszkańców.

Do 1999 r. Kielce były stolicą województwa kieleckiego, jednak pierwotny projekt nowego podziału administracyjnego Polski nie przewidywał utrzymania tego statusu. Po długich protestach lokalnej społeczności i wecie prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego wydzielono szesnaste województwo świętokrzyskie ze stolicą właśnie w Kielcach.

Miasto jest siedzibą wielu znanych zakładów, takich jak: Cersanit (elementy wyposażenia łazienek), Echo Investment (deweloper), Kolporter (kolportaż prasy), Chemar (urządzenia chemiczne i armatura przemysłowa), NOMI (supermarkety typu dom i ogród), ISKRA (świece zapłonowe i żarowe), Fabryka Pomp „Białogon” (sięgająca tradycją do Huty Miedzi "Aleksandra" z 1817 r.) i producent Majonezu Kieleckiego – zakłady „Społem”.

Kielce są szybko rozwijającym się ośrodkiem akademickim. Działa tu m.in. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego, Politechnika Świętokrzyska, Wyższe Seminarium Duchowne, Wszechnica Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wyższa Szkoła Handlowa im. Bolesława Markowskiego, Wyższa Szkoła Telekomunikacji i Informatyki, Wyższa Szkoła Umiejętności, Wyższa Szkoła Ekonomii, Turystyki i Nauk Społecznych i in.

Miastami partnerskimi Kielc są: Budapeszt (Węgry), Dnieprodzierżyńsk i Winnica (Ukraina), Flint (USA), Gorizia (Włochy), Gävle i Sandviken (Szwecja), Gotha (Niemcy), Ramla (Izrael), Orange (Francja), Herning (Dania), Nitra (Słowacja).

Historia

U zarania państwa polskiego w tutejszych kniejach polował książę Mieszko I. W pogoni za dzikim zwierzem zgubił kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony zasnął w trawie. Śniło mu się, że napadli go zbójcy, którzy chcieli go otruć. Nagle objawił mu się św. Wojciech i na ziemi zakreślił pastorałem szlak, który przemienił się w strumień. Mieszko obudził się i ujrzał źródło. Gdy napił się z niego wody, poczuł przypływ sił i odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany spostrzegł ogromne, białe kły - prawdopodobnie dzika. Mieszko zdecydował o budowie w tym miejscu grodu i kościoła pw. św. Wojciecha. Odtąd strumień zwano Silnicą, a osadę Kiełcami.

W 1171 r. powstała kolegiata pw. Najświętszej Marii Panny, a w 1260 r. dokonano lokacji miasta na prawie polskim. XIII wiek przyniósł najazdy Tatarów i walki o opiekę nad małoletnim księciem Bolesławem Wstydliwym, które zniszczyły osadę i dwór biskupów. Kielce podniosły się z upadku wzmocnione murami obronnymi ze strzelnicami i blankami wokół kościoła na Wzgórzu Zamkowym. W poł. XIV w. władza nad Kielcami przeszła w ręce biskupów.

XV i XVI w. to czas rozwoju miasta, dzięki eksploatacji rud ołowiu, miedzi i żelaza. Król potwierdził prawa do dwóch jarmarków, zbudowano także trakt do Bodzentyna. W okolicach zaczęły tworzyć się manufaktury produkujące broń, powstały cechy szewców, ślusarzy, bednarzy i krawców. Ustaliło się centrum Kielc - Rynek i dzisiejsze ulice: Bodzentyńska i Piotrkowska. W Rynku wybudowano piętrowy, murowany ratusz i wieżę więzienną, a na wzgórzu na wschód od miasta kościół św. Leonarda. Coraz silniej rozwijało się górnictwo rud żelaza i metali kolorowych, przyciągające specjalistów pochodzenia włoskiego, węgierskiego, wielu Słowaków i Niemców. 28 lutego 1579 r. bp Piotr Myszkowski zapewnił kielczanom monopol na wyrób piwa i wódki w całym kluczu dóbr biskupich.

W czasie "potopu" szwedzkiego miasto spłonęło, wojska Karola Gustawa zniszczyły fabryki i obciążyły mieszkańców ogromną kontrybucją. Pochód wojsk - jak zwykle w tamtych czasach - sprowadził na Kielce szereg epidemii. W latach 1702-1711 Kielce były zajmowane, częściowo niszczone i plądrowane przez wojska szwedzkie, stronników Sasów i Stanisława Leszczyńskiego. Z pożarów ocalały tylko pałac, katedra i klasztor na wzgórzu Karczówka. Wybudowano seminarium duchowne, szkołę średnią, teatr, browar, szpital sióstr miłosierdzia i istniejące do dziś kamienice z podcieniami w Rynku. Działalność rozpoczęła kopalnia wapienia na Kadzielni i dwie cegielnie. Ludność miasta wzrosła do ponad 2 tysięcy. W 1761 r. dekretem biskupa usunięto z Kielc wszystkich Żydów.

W 1787 r. miasto po raz ostatni gościło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przed II rozbiorem Polski dobra biskupów krakowskich zostały przejęte przez króla w zamian za roczną pensję 100 000 złotych dla biskupa. Rozwój przemysłu przetwórczego miedzi tak podniósł rangę Kielc, że przeniesiono tu obrady sejmików ziemi sandomierskiej. W czasie insurekcji 1794 r. Tadeusz Kościuszko z obozu "przy Kielcach" wydał deklarację wojny przeciw Rosji i Prusom, ogłosił "wolność i ogólne powstanie Polaków".

Po III rozbiorze Polski miasto włączono do zaboru austriackiego, w skład tzw. Galicji Zachodniej. Kielce jako stolica cyrkułu ze starostą na czele, podlegały władzom we Lwowie. W mieście wprowadzono niemiecki język urzędowy i rozpoczęto nabór do armii cesarskiej. 24 maja 1800 r. wielki pożar strawił prawie wszystkie domy mieszkalne w centrum i ratusz. Awansem dla miasta było powołanie przez papieża Piusa VII diecezji kieleckiej pięć lat później. Po kongresie wiedeńskim Kielce przeszły pod panowanie Rosji, stały się siedzibą władz województwa krakowskiego i Dyrekcji Głównej Górniczej nadzorującej rozwój Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. W 1816 r. Stanisław Staszic doprowadził do utworzenia pierwszej w Polsce wyższej uczelni technicznej, Szkoły Akademiczno-Górniczej.

Dla powstania listopadowego ogłoszono w Kielcach zbiórkę dzwonów w celu przetopienia ich na armaty. Po upadku powstania w Królestwie Polskim rozpoczęły się represje i prześladowania. Nie był to jednak czas zupełnie stracony dla rozwoju - w 1834 r. oddano bowiem do użytku szosę łączącą Kielce z Warszawą i Krakowem. Na miejsce województwa utworzono gubernię kielecką, w której władzę sprawował naczelnik wojskowy. W 1844 r. ks. Piotr Ściegienny, syn chłopa z Bilczy organizował spisek przeciw Rosjanom. Aresztowany w Kielcach tuż przed ogłoszeniem powstania, skazany na śmierć, został ułaskawiony i zesłany na Sybir. 1 stycznia 1845 r. zdegradowano Kielce do roli miasta powiatowego w guberni radomskiej. Nie inwestowano w przemysł, następowało stopniowe wyludnianie miasta - urzędnicy przenieśli się do Radomia, za nimi kupcy, rzemieślnicy, a także uczniowie i nauczyciele, ponieważ na 4 lata zawieszono naukę w szkole średniej. Wymiana składu garnizonu carskiego powodowała zazwyczaj epidemie dziesiątkujące mieszkańców. Stagnacja, terror i represje trwały aż do lat 80. XIX w.

W międzyczasie reaktywowano kielecką gubernię. W 1869 r. Kielce pozostały miastem, unikając losu dziesiątków miejscowości pozbawionych praw miejskich w odwecie za powstanie styczniowe. Miały wtedy ponad 5 tysięcy mieszkańców. W 1870 r. wyszedł pierwszy numer "Gazety Kieleckiej", wybudowano szpital, księgarnię i hotel Lardellego z salą teatralną, browar, fabrykę marmurów, tartak i młyn parowy. Ważną inwestycją infrastrukturalną było otwarcie w 1885 r. linii kolejowej Dęblin - Dąbrowa Górnicza. U progu XX w. funkcjonowały tu też: dwie farbiarnie, trzy kaflarnie, dwie cegielnie, huta szkła „Leonów”, kamieniołomy i wapienniki "Kadzielnia" i "Wietrznia", fabryka "Superfosfaty", fabryka cementu "Kielce" oraz zakład rektyfikacji spirytusu "Etyl" – łącznie 27 przedsiębiorstw.

We wrześniu 1914 r. w Kielcach zaprzysiężono I Pułk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Do maja 1915 r. miasto było w rękach rosyjskich, aż do nadejścia Austriaków, którzy zliberalizowali życie społeczne i wybudowali linię kolejową do Częstochowy.  W okresie międzywojennym Kielce były stolicą dużego województwa. Liczba mieszkańców przekroczyła znacznie 70 tys., przesuwano także granice administracyjne, przyłączając coraz to nowe wsie. W związku z naciskiem władz centralnych na rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego, powstawały zakłady zbrojeniowe. O Kielcach mówiło się, że to miasto Marszałka, w 1926 r. odbył się tu nawet zjazd legionistów.

W czasie kampanii wrześniowej, by zdusić w zarodku opór Polaków, Niemcy wyznaczyli 20 cenionych obywateli miasta, którzy mieli być zgładzeni w razie naruszenia porządku. Po utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa Kielce zdegradowano do roli miasta powiatowego w dystrykcie radomskim. W latach 1942-1943 w egzekucjach m.in. na Stadionie i w więzieniu przy ul. Zamkowej zginęło kilkanaście tysięcy ludzi. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono prawie 21 tys. Żydów i Polaków. Od sierpnia 1944 r. Kielce znajdowały się w pobliżu frontu. Armia Czerwona zdobyła miasto 12 stycznia 1945 r. Z ok. 80 tys. dożyło końca wojny tylko 48 tys. mieszkańców.

Niestety nie nadeszły wtedy jeszcze czasy spokoju. Już 4 lipca 1946 r. doszło do haniebnego pogromu ocalałych z wojny Żydów - zginęło 40 osób, 35 zostało rannych.  Podobne tragedie miały miejsce w kilku jeszcze miastach polskich. Pod koniec lat 60. wskutek industrializacji zaczęły powstawać duże osiedla mieszkaniowe, Kielce weszły na ścieżkę wzrostu po długim okresie zastoju. W 1963 r. zakończono eksploatację złóż kruszców, przekształcając miejskie kamieniołomy w trakty spacerowe, obecnie rezerwaty geologiczne. Terytorium miasta zostało w 1980 r. ponownie powiększono, osiągając tym samym obecny kształt Kielc.

Polecane obiekty
 • barokowy Pałac Biskupów Krakowskich na Wzgórzu Katedralnym – Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Ogród włoski przy Pałacu Biskupów
 • bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP – barokowa z pozostałościami romańskimi – Skarbiec Katedralny
 • kościół św. Wojciecha – najstarszy w mieście, 3 obrazy Jana Styki
 • kościół św. Trójcy - w soboty o 6.45 msze po łacinie wg Mszału Pawła VI ze śpiewem gregoriańskim
 • Pałacyk Tomasza Zielińskiego – Dom Środowisk Twórczych
 • kościół i klasztor na wzgórzu Karczówka
 • kościół Garnizonowy NMP Królowej Polski – dawna cerkiew
 • kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy – pierwsza w Polsce świątynia ekumeniczna
 • modrzewiowy dworek Laszczyków – Muzeum Wsi Kieleckiej
 • Rynek – kamienice z podcieniami i figura św. Tekli
 • Park miejski im. Stanisława Staszica i ptaszarnia
 • odrestaurowany deptak – ul. Sienkiewicza – wizytówka Kielc
 • drewniana Kaplica NMP Matki Kościoła, na kieleckiej Dąbrowie
 • synagoga przy ul. Warszawskiej 17, między jezdniami al. IX Wieków Kielc
 • kirkut – zachowanych ok. 330 macew
 • stary cmentarz katolicki między ul. Ściegiennego i Kwasa
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia - największe skupisko grot i jaskiń na Kielecczyźnie
 • Rezerwaty przyrody Biesak-Białogon
 • Rezerwat skalny im. Jana CzarnockiegoŚlichowice
 • Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego
 • Stadion Miejski klubu Korony Kielce - oddany do użytku w 2006 r. najnowocześniejszy wówczas w Polsce stadion piłkarski
 • Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
 • Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach
 • zamek i klasztor w Chęcinach
 • ruiny zamku i kościoła w Bodzentynie
 • Świętokrzyski Park Narodowy

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
22 Grudnia 2010r. o 21:31
Kielce to super miłe miasto, przyjazne turystom i przyjezdnym. Deptak (tzn. tą główną ulicę) naprawdę warto zobaczyć i wypić sobie kawkę. Stary dworzec UFO, też fajna sprawa. Nie mam złych wspomnień związanych z Kielcami. Podróże tam, to zawsze sama przyjemność.
ocena ogólna
19 Października 2010r. o 23:10
Znakomite miasto.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW