-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Kołobrzeg
gmina Kołobrzeg, powiat kołobrzeski, województwo zachodniopomorskie
Kołobrzeg wciąż do odkrycia
www.kolobrzeg.pl
Fakty
 • W Kołobrzegu urodzili się m.in. Agnieszka Rylik (mistrzyni świata w boksie, reporterka TVN), Egon Krenz (działacz państwowy byłej NRD, komunista, ostatni sekretarz partii rządzącej SED), Magnus Hirschfeld (niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia, prekursor seksuologii, założyciel Instytutu Seksuologicznego w Berlinie, jeden z pierwszych liderów ruchu na rzecz równouprawnienia homoseksualistów), Sebastian Karpiniuk (poseł PO, dawniej Unii Wolności, były przewodniczący jednej z sejmowych komisji śledczych, zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem), Joanna Nowicka z d. Kwaśna (łuczniczka, olimpijka z Seulu, Barcelony, Atlanty i Sydney, brązowa medalistka olimpijska w wieloboju) i Dariusz Trafas (rekordzista Polski i 8-krotny mistrz Polski w rzucie oszczepem).
 • Władze miasta w 1996 roku objęły ochroną użytek ekologiczny Ekopark Wschodni w Podczelu, który stanowi zbiorowisko łąkowe i szuwarowe roślinności halofilnej z wieloma gatunkami słonorośli mających tu jedyne stanowisko w Polsce.
 • Wiatry od morza są szczególnie korzystne dla terapii, powodują zmniejszenie amplitud temperatury, wzrost i wyrównanie przebiegu wilgotności powietrza, wzrost prędkości wiatru, napływ czystego bezalergenowego powietrza, zwiększenie ilości ozonu, który w meteorologii jest uważany za wskaźnik czystości powietrza i występowanie aerosolu morskiego. Aerosol morski występuje na przestrzeni 200 m w głąb lądu, a największe jego stężenie jest na plaży. Ma on zdolność przenikania do najdalszych odcinków dróg oddechowych, czym tłumaczy się jego korzystne działanie w schorzeniach tych dróg. Aerosol Kołobrzegu stanowi szczególną wartość, wzbogacają go bowiem cząsteczki chlorków, bromu, jodu i innych pierwiastków o walorach leczniczych pochodzące z różnych źródeł i wysięków solankowych.
 • Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.
 • Most drogowy wybudowany w 1909 r. to jeden z nielicznych w Polsce mostów, który przetrwał wojny światowe.
 • Na pamiątkę wojen: trzydziestoletniej, siedmioletniej i 1807 r., które najbardziej zrujnowały miasto, w wieży katedry wmurowano kule armatnie z tych czasów.
 • Kamienica przy ul. Spacerowej 39 – przedwojenny dom w Dzielnicy Portowej, był miejscem podpisania kapitulacji wyspy Bornholm.
 • Uzdrowisko Kołobrzeg chce oddać za przysłowiową złotówkę rzeźbę „Macierzyństwo” jednej z ciekawszych w ubiegłym stuleciu lecz zapomnianej polskiej artystki, Aliny Ślesińskiej, ponieważ nie stać go na jej renowację. Dzieło przypisuje się czasem Alinie Szapocznikow, z czym nie zgadzają się historycy sztuki.
 • Miasto jest częstym motywem w dziełach sztuki - Panorama Kołobrzegu pojawia się na Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa z 1618 r. W 1761 r. Rosjanin Ałeksandr Kocebu namalował obraz przedstawiający zdobycie twierdzy kołobrzeskiej podczas wojny siedmioletniej. Pod koniec II wojny światowej niemiecka propaganda nakręciła wielkobudżetowy film Kolberg, pokazujący bohaterskich mieszczan i chłopów w walce z przeważającymi siłami napoleońskimi. W 2005 r. na 750-lecie nadania praw miejskich Jan Maślankiewicz-Pogany skomponował Kantatę Kołobrzeską.
 • W latach 1967–1990 odbywał się tu Festiwal Piosenki Żołnierskiej.
Informacje praktyczne

W Kołobrzegu wytyczono trzy piesze szlaki turystyczne: czerwony Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego, czerwony Szlak Solny i zielony Szlak im. Jana Frankowskiego.

Przez miasto przechodzi międzynarodowy szlak rowerowy R-10 wzdłuż wybrzeża Bałtyku.

www.km.kolobrzeg.pl – komunikacja miejska

Wydarzenia cykliczne
Opis

Kołobrzeg to miasto powiatowe w środkowej części województwa zachodniopomorskiego u ujścia Parsęty do Bałtyku, na Wybrzeżu Trzebiatowskim, Równinie Białogardzkiej i Wybrzeżu Słowińskim. Kołobrzeg należał do historycznego Pomorza Zachodniego i biskupiego księstwa kamieńskiego. Część miasta znajduje się w granicach obszarów Natura 2000: Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego oraz Dorzecza Parsęty. W mieście jest 6 parków o łącznej pow. 63 ha, z których największy Park im. Stefana Żeromskiego (31,1 ha), założony w XIX w., jest parkiem zdrojowym tutejszego uzdrowiska.

Kołobrzeg ma ok. 45 tysięcy mieszkańców.

Miasto oferuje 27 ośrodków sanatoryjnych o łącznej liczbie łóżek ok. 6,5 tys., a także wiele domów wypoczynkowych – w 2007 r. były to 53 obiekty na ponad 10 tys. miejsc. Znajduje się tu 6 hoteli całorocznych (w tym 5 trzygwiazdkowe i 1 dwugwiazdkowy). Co rok przybywa tu ponad 200 tys. turystów, w 40% zagranicznych. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej (Perła Bałtyku), solanki i pokłady borowiny. Leczy się tu głównie choroby górnych dróg oddechowych, krążenia, stawów i przemiany materii.

 Miastami partnerskimi Kołobrzegu są: dzielnica Berlin-Pankow, Bad Oldesloe, Barth (Niemcy), Koekelberg (Belgia).

Historia

Już w VIII w. na terenie dzisiejszej wsi Budzistowo istniał gród obronny słynny na całym Pomorzu. W 1000 r. Bolesław Chrobry założył tu pierwsze biskupstwo, które przetrwało 13 lat. Po śmierci Bolesława Krzywoustego (1138) Kołobrzeg przeszedł pod zwierzchnictwo cesarza niemieckiego, potem króla Danii, a w 1255 r. otrzymał prawa miejskie. Jako prężne centrum warzelnictwa, handlu i rybołówstwa przystąpił w XIV w. do bałtyckiej Hanzy.

W 1653 r. miasto przejęli brandenburczycy i zamienili je w twierdzę, co spowodowało powolny upadek miasta. W 1761 r. podczas wojny siedmioletniej zdobyli je Rosjanie.

W 1807 r. Twierdza Kołobrzeg została oblężona przez wojska napoleońskie. Miasto broniło się aż do końca wojny, dzięki czemu sławę zyskał dowódca obrony, pruski hrabia mjr Gneisenau (awans na pudpułkownika).

W 1830 r. powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych. W 1859 r. poprowadzono kolej do Szczecina i Gdańska. Decyzją króla Prus twierdza została zlikwidowana w 1872 r., rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji, miasto zaczęło się przeobrażać w uzdrowisko. W 1899 r. otwarto dom zdrojowy. W czasie I wojny światowej Kołobrzeg przekształcono w praktyce w jeden wielki szpital wojskowy. W wyborach 1933 r. duży sukces odniosła tu NSDAP a Adolf Hitler został honorowym obywatelem miasta. W listopadzie 1944 r.  Kołobrzeg znów stał się twierdzą. Armia Czerwona zaatakowała 4 marca 1945 r. Po kilku dniach dołączyła do oblężenia 6 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego, 3 Dywizja Piechoty i saperzy. 18 marca Kołobrzeg został zdobyty. 960 rakiet zniszczyło kolegiatę. Ostatnim punktem oporu niemieckiego był Fort Ujście (obecnie latarnia morska). Bitwa o Kołobrzeg doprowadziła miasto do ruiny – 95% zabudowy zniknęło.

Jeszcze w marcu 1945 r. odbyły się tu zaślubiny Polski z morzem. Obecna nazwa Kołobrzeg obowiązuje od 19 maja 1946 r. W 1967 r. Kołobrzeg otrzymał formalnie status uzdrowiska. W roku 1998 liczba mieszkańców osiągnęła 48 tys. W 1999 r. powstał powiat kołobrzeski w ramach województwa zachodniopomorskiego. 30 września 2006 r. Kołobrzeg otrzymał Honorową Flagę Rady Europy.

Polecane obiekty
 • najdłuższe żelbetowe molo w Polsce – 220 m
 • Fort Ujście i latarnia morska - Pozostałości twierdzy kołobrzeskiej
 • Bulwar Jana Szymańskiego
 • gotycka, halowa, pięcionawowa Konkatedralna bazylika mniejsza Wniebowzięcia NMP
 • Baszta Lontowa
 • neogotycki kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP
 • neogotycki ratusz i gmach poczty
 • kamienice przy placu ratuszowym
 • port handlowy, rybacki, jachtowy, wojenny oraz przystań pasażerska
 • Kamienica Schliffenów - ul. Emilii Gierczak
 • Muzeum Oręża Polskiego
 • Okręt ORP Fala zacumowany przy nabrzeżu ul. Morskiej
 • parki kołobrzeskie
 • Zespół fortów w parku przymorskim z 1807 r. - Szaniec Kamienny i Wilczy Szaniec (amfiteatr)
 • Ekopark Wschodni
 • plaże w powiecie kołobrzeskim: Dźwirzyno, Grzybowo, Sianożęty, Ustronie Morskie

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.8
20 Marca 2012r. o 10:05
ocena ogólna
5 Października 2011r. o 19:06
ocena ogólna
25 Września 2011r. o 16:22
W Kołobrzegu niesposób się nudzić! Lato to szczególna pora, kiedy KG tętni życiem, na plaży odbywają się różne koncerty i festiwale. Co prawda Bałtyk w okolicach Kołobrzegu jest dosyć zimny, ale przeciez trzeba sie hartowac! Polecam!
ocena ogólna
23 Września 2011r. o 17:03
popieram,fantastyczne miasto,nie tylko na fantastyczne wakacje,sporo rzeczy do zwiedzenia w miescie i w okolicach
ocena ogólna
8 Października 2010r. o 23:12
Super miasto na wakacyjne wojaże.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW