-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Kościan
gmina Kościan, powiat kościański, województwo wielkopolskie
Kościan – w sercu Wielkopolski
www.koscian.pl
Fakty
  • Wzmianki o cudownym kościańskim krzyżu (znajdującym się obecnie w ołtarzu głównym Kaplicy Pana Jezusa w Kościanie) można znaleźć w dziełach znanych pisarzy: Sebastiana Kasprowicza w odzie z 1700 r. napisanej ku czci tej relikwii, u Felicjana Nowowiejskiego w pracy o klasztorach dominikańskich w Polsce z 1752 r oraz w książce Piotra Jacka Pruszcza „Morze łaski Bożej”. Kasprowicz wspomina w swej łacińskiej odzie o różnych łaskach, otrzymanych przez wiernych u stóp cudownego wizerunku Pana Jezusa.
  • Najsławniejszą postacią historyczną powiatu kościańskiego jest Dezydery Chłapowski – polski generał z okresu powstania listopadowego oraz prekursor pracy organicznej. U boku Napoleona odbył kampanie: hiszpańską, austriacką, moskiewską i saską. Autor fachowych artykułów do „Przewodnika Rolniczo – Przemysłowego” oraz podręcznika „O rolnictwie”.
  • Największym działem (pod względem ilościowym) Muzeum Regionalnego w Kościanie jest dział numizmatyki. Składa się on z ponad 2 tys. monet, banknotów oraz pieniądza zastępczego. Kolekcja rozpoczyna się już od monet rzymskich, zawiera również te z okresu Piastów, Jagiellonów, Zygmunta III Wazy i wiele innych.
Informacje praktyczne

Szlaki turystyczne: Szlak niebieski: Czempiń (PKP, PKS) - Zgliniec o długości 26,5 km; Szlak zielony: dawna leśniczówka Krzan - Dolsk o długości 81 km; Szlak żółty: Błotkowo - Piotrowo o długości 45,6 km; Szlak czarny: Śmigiel - Krzywiń o długości 32,1 km; Szlak czarny: Krzan - Rąbiń o długości 36 km; Szlak czerwony: Rogaczewo Małe - Turew o długości 10 km.

Pokoje gościnne oferują na terenie gminy: hotel Stadniny Koni w Racocie, hotel i restauracja "Angelo" w Kiełczewie, Hotel "Chemik" Ośrodek wypoczynkowy w Dębcu Nowym. Miejsca noclegowe można również znaleźć w Pałacu Chłapowskiego w Turwi.

Miejsca noclegowe w Kościanie: Hotel ul. Piłsudskiego 35 tel./fax: +48655120133; tel. kom.: +48601562903 oraz zajazd 'U Dudziarza" Skwer Krimpen tel. +48655121255.

Znaczny węzeł drogowy i kolejowy. W mieście znajdują się drogi krajowe i wojewódzkie: droga krajowa nr 5 Świecie – Bydgoszcz – Gniezno – Poznań – Kościan – Leszno – Wrocław – granica z Republiką Czeską , droga wojewódzka nr 308 Nowy Tomyśl – Grodzisk Wielkopolski – Kościan – Kunowo.

Wydarzenia cykliczne
Kościański Koncert Noworoczny

styczeń

Dni Kościana

czerwiec

Turniej Dudziarzy Wielkopolski

wrzesień

Otwarte Mistrzostwa Kościana w Scrabble

kwiecień

Międzynarodowe Dni Teatru

marzec

Rockowe Powitanie Wiosny

marzec

Opis

Kościan to miasto powiatowe w województwie wielkopolskim, liczba mieszkańców miasta wynosi ponad 24 tys., przy czym aż 66% z nich jest w wieku produkcyjnym.

Miasto ma bardzo dogodne położenie przy drodze krajowej nr 5 z Poznania do Wrocławia, a w niedalekiej przyszłości również droga ekspresowa S5.  Te szlaki komunikacyjne uzupełnia połączenie kolejowe między Poznaniem i Wrocławiem. Do stolicy Wielkopolski z Kościana jest zaledwie 40 km, natomiast do stolicy Dolnego Śląska 120 km. Dodatkowo na terenie miasta znajduje się Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Te warunki powodują, iż miasto i gmina stają się atrakcyjne na wszelkiego rodzaju inwestycje.

Mimo dużego zagęszczenia ludności miasto charakteryzuje się dużą ilością terenów zielonych - ponad 100 ha, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 41,7 m2 (średnia w Polsce wynosi 15 m2 na 1 mieszkańca). Ozdobą miasta są parki, zieleńce, ciągi spacerowe i liczne ogrody działkowe.

Przez Kościan przepływa rzeka Obra, a miasto otacza Równina Kościańska położona na wysokości 80 m n.p.m. Warto zwrócić uwagę na  mikroklimat jeziora Wonieskiego, zaplecze turystyczne w Nowym Dębcu i Gryżynce. Miłośnicy przyrody znajdą więc wspaniałe, czyste i ekologicznie miejsca do wypoczynku. Entuzjaści jazdy konnej, polowań, kuligów i wycieczek krajobrazowych znajdą w Racocie stadninę koni z zapleczem hotelowym i rekreacyjnym, gdzie są wymarzone warunki do odpoczynku.

Na terenie Kościana i okolic można znaleźć atrakcyjne szlaki turystyczne, a ich łączna długość wynosi 231,2 km. Szlaki znakowane kolorami zielonym, niebieskim, żółtym, czarnym i czerwonym przebiegają przez najatrakcyjniejsze tereny Ziemi Kościańskiej. Miłośnicy przyrody koniecznie muszą odwiedzić rezerwaty przyrody na terenie Nadleśnictwa Kościan:  „Wyspa Konwaliowa”, „Czerwona Wieś”, „Torfowisko nad Jeziorem Świętym”,  „JezioroTrzebidzkie”.

Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego z urozmaiconą szatą roślinną parkami, pałacami, ścieżką ekologiczno – dydaktyczną, z gęstą siecią zadrzewień stanowi doskonałą bazę dla turystów pragnących poznać piękno przyrody i krajobrazu rolniczego.

Kościan to również zabytki. Szczególnie zwracają uwagę liczne kościoły, wybudowane w różnych stylach architektonicznych. Ciekawostką miasta jest również wiatrak koźlak zbudowany w 1714 roku, położony przy północnej obwodnicy miasta, na Skwerze Krimpen. Początkowo znajdował się w podkościańskim Czarkowie, jednak w 1977 roku, po gruntownej renowacji, został przeniesiony w obecne miejsce.

Współpraca zagraniczna prowadzona jest z niemieckimi Alzey i Wernshausen, holenderskimi Krimpen a/d Ijssel i Nederlek, rosyjskim miastem Istra i czeskim Rakovník.

Historia

Pierwsze wzmianki o Kościanie pochodzą z XII wieku. W XIII wieku był on osadą targową, określaną później jako “Antiqua Civitas” i “Sthare Myastho”.

Nie jest znana data powstania miasta, jednak dopuszcza się dwie możliwości: za czasów Przemysła I lub Przemysła II. Prawa miejskie, otrzymane w II połowie XII stulecia, potwierdził w 1400 roku król Władysław Jagiełło.

Dotkliwe straty i upadek potęgi Kościana związane były z najazdem szwedzkim (lata 1655-56). Wprawdzie partyzanci Krzysztofa Żegockiego - o czym było głośno w kraju - odbili fortelem miasto, jednak nie uniknęło ono zburzenia, złupienia i spalenia.

Kolejną ważną datą w historii Kościana było wybudowanie linii kolejowej Poznań – Wrocław w 1856. Przyczyniło się to do rozwoju przemysłu w mieście, w szczególności tytoniowego oraz przetwórstwa buraków cukrowych.

W 1918 roku kościaniacy aktywnie włączyli się w powstanie wielkopolskie, dzięki czemu miasto stało się częścią II Rzeczpospolitej. Okres międzywojenny to ponownie czas prosperity Grodu nad Obrą, zakończony agresją hitlerowską we wrześniu 1939 roku.

Po II wojnie światowej znacznie zwiększyła się liczba mieszkańców miasta, co było spowodowane powstaniem w Kościanie nowych oraz rozwojem istniejących w latach 30-tych przedsiębiorstw: cukrowni, wytwórni papierosów, zakładów mięsnych oraz przemysłu chemicznego.

Polecane obiekty
  • kościół farny gotycki z XIV wieku
  • kaplica pw. św. Pana Jezusa z 1666 roku
  • kościół Świętego Ducha z II poł. XIV wieku
  • ratusz z XV wieku
  • pozostałości murów miejskich z XIV – XVI wieku
  • kamienice z XVIII – XIX wieku

Wikipedia, CC 3.0.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Marca 2012r. o 18:22
ocena ogólna
17 Września 2011r. o 09:34
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW