Miejscowości w pobliżu 20 km
Polecane obiekty-
Fara z lat 1929-1935, msze: niedz i święta 6, 7:30, 9, 10:30, 12, 15, 17, dn powsz. 6, 6:30, 7(IX-VI), 1...
więcej
-
Park Etnograficzny w Kolbuszowej znajduje się na obrzeżach miasta, gdzie ukazuje tradycyjna zabudowę ws...
więcej
aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
Ciekawe linki o mieścieAby dodać link musisz być zalogowany
|
|
Kolbuszowa
|
Fakty |
- W Kolbuszowej urodzili się m.in. książę Józef Paulin Sanguszko (marszałek wielki litewski od 1768 r.), Marian Krzaklewski (przewodniczący NSZZ "Solidarność" w latach 1991–2002, założyciel i lider AWS, poseł) i Jan Bytnar (harcmistrz, podporucznik AK, bojownik Szarych Szeregów, bohater książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec").
- Kolbuszowa otrzymała tytuł Gminy Fair Play w latach 2004, 2005, 2007 i 2009.
|
Informacje praktyczne |
Gmina położona jest w dogodnej lokalizacji na przecięciu szlaków komunikacyjnych Rzeszów - Radom i Leżajsk - Mielec - do Rzeszowa jest stąd 30 km, do Mielca - 27 km, Tarnobrzega - 45 km, Krakowa - 150 km, Warszawy - 285 km, do przejść granicznych w Medyce i Barwinku - 125 km. 13 grudnia 2009 r. wznowiono połączenie kolejowe Kolbuszowej z Rzeszowem i Tarnobrzegiem. Oprócz pociągu Rzeszów - Tarnobrzeg (Przewozy Regionalne) kursuje pociąg pośpieszny relacji Przemyśl - Szczecin przez Lublin i Warszawę (PKP Intercity).
|
Wydarzenia cykliczne |
Przegląd Widowisk Kolędniczych "Idą, idą Kolędnicy" styczeń Otwarte Mistrzostwa Kolbuszowej w Marszach na Orientację "Do źródeł Nilu"kwiecień Dni Kolbuszowejczerwiec "Albertynki" - Festiwal Pieśni, Ducha i Chlebaczerwiec Sobótkiczerwiec Festiwal Muzyczny "Spinacz"lipiec Jazz nad Nilem – Mityng Orkiestr i Trębaczy Jazzowych im. Henryka Majewskiegolipiec Festyn Pod Sokołemsierpień Lasowiackie Zimiokiwrzesień – m.in. konkurs na najsmaczniejszy przysmak ogniskowy
|
Opis |
Kolbuszowa to miasto powiatowe w województwie podkarpackim, położone nad rzeką Nil, dopływem Przyrwy, na płaskowyżu Kotliny Sandomierskiej, na skraju Puszczy Sandomierskiej. W latach 1975–1998 miasto należało do woj. rzeszowskiego.
Kolbuszowa ma prawie 10 tysięcy mieszkańców.
Znajduje się tu Mielecka Szkoła Biznesu w Kolbuszowej i Zamiejscowy Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.
30 czerwca 2009 prawie 8 ha gruntu w Kolbuszowej włączono do Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Miastami partnerskimi Kolbuszowej są: Ploermel (Francja), Apensen (Niemcy), Cobh (Irlandia) i Cassino (Włochy). |
Historia |
Nazwę miejscowości dał jej dawny właściciel Kolbusz. W dokumentach pojawiła się pierwszy raz w 1503 r. Prawa miejskie Kolbuszowa uzyskała w XVII w. Wiódł tędy ważny szlak handlowy z Sandomierza do Przemyśla. Miasto podlegało rodzinie Tarnowskich, jako część powiatu sandomierskiego. Tutejsza parafia należała do diecezji krakowskiej, po 1786 r. przeszła pod zwierzchnictwo biskupów tarnowskich.
W okresie zaborów w granicach Austro-Węgier Kolbuszowa wchodziła w skład cyrkułu rzeszowskiego, od 1867 r. była już siedzibą starostwa powiatowego. W 1866 r. miasto przyjęło niezwykły na polskich ziemiach herb z krzyżem greckim, gwiazdą Dawida i splecionymi dłońmi. Pierwsi Żydzi osiedlali się tutaj bowiem już w XVII w., zajmowali się handlem, rzemiosłem, prowadzili gospody, a w poł. XVIII w. stanowili połowę ludności miasta.
9 września 1939 r. doszło tu do dwudniowej bitwy z oddziałami niemieckiej 2 dywizji pancernej, co oczywiście nie zapobiegło okupacji hitlerowskiej. We wrześniu 1941 r. Niemcy utworzyli getto, zamykając w nim 2,5 tys. miejscowych Żydów. Rok później wszystkich wywieźli do getta w Rzeszowie, a stamtąd do obozów zagłady. Działające w czasie II wojny światowej w Kolbuszowej i okolicach oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przyczyniły się do ujawnienia tajemnicy rakiet V-1 i V-2, które Niemcy testowali na poligonie Blizna - Pustków. W lipcu 1944 r. w ramach akcji "Burza" miejscowy oddział AK zaatakował wycofujące się wojska niemieckie, zginęło kilkudziesięciu polskich żołnierzy, wtedy do Kolbuszowej wkroczyła „wyzwolicielska” Armia Czerwona.
W 1964 r. uruchomiono połączenie kolejowe Rzeszów – Głogów Małopolski – Kolbuszowa. W 1971 r. linię tę przedłużono do Nowej Dęby i Tarnobrzega, tym samym Kolbuszowa – po kilku dekadach starań - zyskała połączenie kolejowe praktycznie z całą Polską. 1 stycznia 1999 r. Kolbuszowa znów została stolicą powiatu |
Polecane obiekty |
- Muzeum Kultury Ludowej – Park Etnograficzny
- Kolegiata Wszystkich Świętych
- Rynek, planty i zabytkowa studnia pośrodku
- Kirkut – ok. 50 zachowanych macew
- budynek dawnej synagogi, obecnie zawierający ekspozycję judaiców
- Pałac Lubomirskich w Weryni
- Poręby Dymarskie – drewniany kościół św. św. Stanisława i Wojciecha z 1656 r.
- Cmolas – drewniany kościół i Sanktuarium Przemienienia Pańskiego z 1674 r.
|
Komentarze i oceny
średnia ocena ogólna: 5
|