-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Konin
gmina Konin, powiat Konin, województwo wielkopolskie
Konin - Lubię moje miasto!
www.konin.pl
Fakty
  • Konin to największy ośrodek przemysłowy Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Znajduje się tam jedyna w Polsce huta aluminium.
  • W Koninie urodzili się m.in. Reni Jusis (piosenkarka i kompozytorka), Szymon Bobrowski i Krzysztof Zakrzewski (aktorzy), Jan Kaczmarek (kompozytor).
  • Przez Konin przebiegał Szlak Bursztynowy, który przyczynił się do rozwoju funkcji handlowych miasta. Do dzisiaj na konińskiej Starówce możemy zobaczyć najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo – Wschodniej, tzw. Słup Milowy.
  • W pobliżu Konina znajduje się wiele jezior polodowcowych.
Informacje praktyczne

Konin jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 25 z północy na południe (Bydgoszcz – Kalisz). Przy granicy miasta przebiega autostrada A2 Berlin – Moskwa.

Konin posiada dobrze rozwinięty węzeł kolejowy. Miasto leży na międzynarodowej trasie E20 Berlin – Moskwa. Konin posiada przez to połączenia m.in. z Poznaniem, Kutnem, Warszawą. Za pośrednictwem kolei z miasta transportowany jest także węgiel brunatny. Przewozy pasażerów, zarówno te dalekobieżne, jak i lokalne, oferuje także PKS Konin. Natomiast na terenie miasta można skorzystać z przewozów autobusowych, które zapewnia Miejski Zakład Komunikacji (MZK Konin). Na Warcie zlokalizowany jest port rzeczny, który za pomocą kanałów i sieci jezior łączy miasto z wybrzeżem Bałtyku.

Dużą popularnością cieszy się w Koninie czerwony szlak pieszy, który oprócz terenów leśnych, łączy liczne jeziora i trzy miejscowości poświęcone kultowi Najświętszej Marii Panny: Stary Licheń, Bieniszew i Kawnice. W mieście wybudowano także szlaki rowerowe pozwalające bezpiecznie przemieszczać się rowerzystom w kierunkach wschód – zachód. Dużą popularnością cieszą się także wyprawy rowerowe na Złotą Górę (191 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie w okolicy, czy też do Starego Lichenia lub Kazimierza Biskupiego.

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Koninie znajduje się przy ul. Kolejowej 11, tel. +48632423980, e-mail: pttk@konet.pl, www.konin.pttk.pl

Wydarzenia cykliczne
Dni Konina

maj

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel "Gospel nad Wartą"

kwiecień

Konkurs Poetycki "Zielone Rymy"

luty/maj

Dziecięcy Sportowy Maraton Śmiechu

czerwiec

Derby Kabaretowo-Estradowe

sierpień

Festyn Konińskiego Pyrka

październik

Opis

Konin jest miastem powiatowym położonym w centralnej Polsce, we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Przez miasto przepływa rzeka Warta. W 2009r. liczba mieszkańców miasta wynosiła 79 622.

W rejonie Konina znajdują się duże pokłady węgla brunatnego, co stało się przyczyną powstania Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego i utworzenia zespołu 4 elektrowni na obszarze miasta.

Położenie miasta w sąsiedztwie jezior stało się podstawą do rozwoju turystyki wodnej. Można tam uprawiać niemal wszelkie rodzaje sportów wodnych, wypocząć w domkach letniskowych czy też hotelach podziwiając otaczający krajobraz. W Koninie swój początek ma szlak wodny Warta – Gopło, uznawany za jeden z najbardziej interesujących szlaków w Polsce. Obcować z przyrodą można również dzięki bliskiemu sąsiedztwu Puszczy Bieniszewskiej, będącej siedliskiem wielu rzadkich gatunków fauny i flory. Warto się także wybrać  do Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, który szczególnie wiosną i jesienią staje się miejscem masowo odwiedzanym przez ptactwo. W granicach miasta także znajdziemy tereny zielone. Szczególnie godny uwagi jest Park im. F. Chopina na konińskiej Starówce, z ponad 170 letnimi tradycjami oraz Mini ZOO.

Doskonały do wypoczynku i zwiedzania jest czerwony szlak pieszy wychodzący z Konina. Przechodzi on przez ciekawe obszary lasów kazimierskich by dalej wić się wzdłuż jezior Głodowskiego, Gosławskiego, Pątnowskiego i Licheńskiego. Skupia on trzy miejscowości  poświęcone kultowi Najświętszej Marii Panny: Stary Licheń, Kawnice i Bieniszew.

W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych: Wydział Zamiejscowy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, oddział Politechniki Poznańskiej, Wydziały Zamiejscowe Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu i Wyższej Szkoły Kupieckiej, Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczno-Techniczna.

W ofercie kulturalnej wyróżnia się Koniński Dom Kultury, który organizuje liczne przedsięwzięcia z zakresu kultury i sztuki. Wśród nich do najważniejszych zaliczany jest Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. Ponadto ważną rolę odgrywają: m.in. Muzeum Okręgowe, 3 kina, galerie “Giotto” i “Wieża Ciśnień”, jak również Państwowa Szkoła Muzyczna. W mieście mieszczą się także wydawnictwa, gazety regionalne, lokalne rozgłośnie radiowe i telewizyjne.

Konin jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym w Polsce. Wydobycie aluminium zaspokaja ok. 50% krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Elektrownie wytwarzają blisko 10% krajowej energii. Natomiast dobre położenie w pobliżu autostrady składnia inwestorów do rozwijania swojej działalności na tym obszarze. Coraz więcej jest też inwestycji w dziedzinie usługowo - handlowej.

Ciekawostką dla wędkarzy jest występowanie ryby – amura w  jeziorach północnej części Konina. Została ona tam wpuszczona specjalnie, aby zapobiec eutrofizacji jezior o podwyższonej temperaturze wody (jest to skutek ochładzania turbin pobliskich elektrowni tymi wodami).

Historia

Można by rzec, że historia Konina swój początek bierze w bursztynie. Kruszec ten nazywany „bałtyckim złotem”, już w starożytnych czasach, stał się źródłem handlu między cywilizacjami śródziemnomorskimi a terenami nadbałtyckimi. Właśnie na takim szlaku bursztynowym narodził się Konin. Najstarsze dowody pobytu człowieka na tym terenie sięgają 9 tysięcy lat p.n.e.

O szlaku handlowym łączącym północ z południem Polski świadczy XII – wieczny znak drogowy w postaci kamiennego słupa romańskiego widniejący do dziś na konińskiej Starówce. Miał on wskazywać połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Główną częścią osady było Stare Miasto z romańskim kościołem parafialnym. To właśnie na jego podstawie w 1293r. Konin uzyskał status miasta lokowanego na prawie magdeburskim  na wzór Kalisza.

Początkowo Konin ulokowany był na wyspie, otoczony i „strzeżony” przez Wartę. W 1331r. na miasto najechali Krzyżacy niszcząc je doszczętnie. W latach 1333 – 1370 zostało ono odbudowane na rozkaz Kazimierza Wielkiego i otoczone murem obronnym. Wybudowano też dwie bramy: Kaliską i Toruńską, dzięki którym kontrolowano przeprawy do innych miast. Miasto stało się siedzibą powiatu sądowego, gdzie w nieistniejącym już dzisiaj zamku rezydował starosta.

W XV i XVI wieku w Koninie prężnie rozwijało się rzemiosło, nowe prądy religijne, medycyna. Sławy miastu przysparzali m.in. dwaj znakomici doktorzy padewscy – Jan Zemełka i Kacper Blewski. Dobre czasy miasta skończyły się wraz z rokiem 1628, kiedy to na 3 lata Konin ogarnęła klęska epidemii. W kolejnych latach miasto dotyka seria pożarów, potop szwedzki i następne epidemie.

II rozbiór Polski sprawił, że Konin został wcielony do zaboru pruskiego, od 1795r. znajdował się w departamencie kaliskim: Prus Południowych, a od  1807r. Księstwa Warszawskiego. Decyzją Kongresu Wiedeńskiego Konin wcielono w województwo kaliskie Królestwa Polskiego, a po 1837r. znalazł się w guberni kaliskiej. Miasta nie ominęło też powstanie styczniowe, znaczone wieloma bitwami i represjami. W okresie popowstaniowym Konin powoli się odbudowuje. Jednakże ożywienie gospodarcze przynosi dopiero budowa linii kolejowej Poznań – Kutno i kanału wodnego Warta – Gopło.

II Wojna Światowa to okres przyłączenia Konina do III Rzeszy. Miasto przeistacza się w siedzibę hitlerowskich władz powiatowych, okoliczne lasy zaś stają się świadkami licznych mordów ludności żydowskiej (stanowiącej wtedy ok. 21% mieszkańców miasta).

Lata 50. i 60. to gwałtowny przyrost ludności miasta i jego obszaru na skutek odkrycia złóż węgla brunatnego. Obecnie powierzchnia Konina wynosi 82 km2. W latach 1975 – 1998 miasto pełni rolę stolicy województwa. Od 1 stycznia 1999r. sprawuje funkcje siedziby powiatu grodzkiego.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
18 Września 2010r. o 21:07
W Koninie jest dużo praktycznych sklepów i to miasto chyba najbardziej lubię. ;)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW