-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Konstancin-Jeziorna
gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie
www.konstancinjeziorna.pl
Fakty
  • Miasto i jego otoczenie stanowią tło w licznych polskich produkcji filmowych. Konstancin pojawiał się m.in. w serialach BrzydUla, M jak miłość, Na dobre i na złe, Kryminalni czy Odwróceni, a także w filmach takich jak Pułkownik Kwiatkowski, Złoto dezerterów, Katyń, Brunet wieczorową porą i wiele innych.
  • Znani mieszkańcy Konstancina to m.in.: Stefan Żeromski (polski prozaik, publicysta, dramaturg), Wacław Gąsiorowski (polski powieściopisarz, dziennikarz, publicysta, scenarzysta, działacz polonijny i niepodległościowy), Jan Wejchert (założyciel grupy ITI).
  • W wielu miejscach spotkać można nieprawidłową odmianę nazwy miejscowości. Prawidłowo nazwa odmienia się przez przypadki jak rzeczownik (a nie przymiotnik) np. do Konstancina-Jeziorny, w Konstancinie-Jeziornie, natomiast wszelkie formy zakończone na -Jeziornej są niepoprawne.
  • Honorowi obywatele Konstancina to m.in.: Marszałek Józef Piłsudski, Lady Sue Ryder, Jan Paweł II, Wacław Gąsiorowski.
Informacje praktyczne

Dojazd ze śródmieścia Warszawy zapewnia dogodne połączenie drogą nr 724 (przedłużenie "Wisłostrady" w kierunku południowym). Turyści i kuracjusze mogą tu dotrzeć także autobusem linii 700 kursującym spod Dworca Centralnego oraz 710 kursującym z pętli "Wilanowska". Autobusy zatrzymują się na przystankach w Wilanowie i Powsinie.

W mieście funkcjonuje kilka sanatoriów, Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa (dawniej STOCER), w którym leczy się schorzenia kręgosłupa i narządów ruchu, Centrum Kompleksowej Rehabilitacji oraz Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o., które oferuje rehabilitację neurologiczną, kardiologiczną i ogólnoustrojową. Na przełomie 2012/2013 roku planowane jest otwarcie Centrum Hydroterapii w Konstancinie-Jeziornie na które składać się będą baseny solankowe oraz nowoczesny zakład przyrodoleczniczy.

Najbardziej charakterystyczne punkty Konstancina to Park Zdrojowy z tężnią solankową i amfiteatrem, w którym latem odbywają się koncerty, Stara Papiernia w której obecnie mieści się centrum handlowe z licznymi kafejkami, dwór w Oborach (siedziba założycieli Konstancina) oraz stylowe, zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Konstancin-Jeziorna to malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona 20 kilometrów od centrum Warszawy.

Bogactwem Konstancina jest uzdrowiskowy mikroklimat oraz złoża termalnej solanki wydobywanej z głębokości 1700 m pod powierzchnią ziemi. Czyste balsamiczne powietrze zapewnione jest dzięki położeniu w lasach sosnowych. Konstancin to miasto-ogród, przez które przepływa malownicza rzeka Jeziorka, a wśród drzew śpiewają ptaki i harcują wiewiórki.

Najważniejszy punkt w Konstancinie to Park Zdrojowy i tężnia solankowa - miejsce, które koniecznie należy odwiedzić. W tężni można poddać się inhalacji 6,5% leczniczą solanką, mającą korzystny wpływ w leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych układu oddechowego, nerwic, nadciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce u osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze, palaczy tytoniu i mieszkańców dużych aglomeracji miejskich.

Historia

Jeziorna była wsią istniejącą już od średniowiecza. W XVIII wieku powstał tu młyn z papiernią - jeden z najstarszych zakładów papierniczych w Polsce i pierwszy na terenie Mazowsza. Przy papierni powstała osada, która w 1962 roku uzyskała prawa miejskie. W XIX wieku poniżej oryginalnej papierni, z inicjatywy Edwarda Natansona zbudowana została fabryka papieru Mirków, znana przez lata jako WZP - jeden z głównych producentów papieru w PRL. Od tamtej pory przyjęło się nazywać stary kompleks "górną papiernią", nowy zaś "dolną papiernią". Przez lata stary kompleks zredukowany został do celów szmaciarni (tym mianem jest nadal czasem określany) oraz magazynów. Spłonął niemal doszczętnie w pożarze w 1986 roku. W odrestaurowanych i rozbudowanych budynkach starej części papierni stworzono w 2002 roku centrum handlowe "Stara Papiernia".

Nazwa Konstancina pochodzi od imienia Konstancji z hr. Potulickich hr. Skórzewskiej. Dzisiejszy Konstancin-Jeziorna powstał z wydzielonego z dóbr Obory, rozparcelowanego przez syna Konstancji, hrabiego Witolda Skórzewskiego, folwarku leśnego Konstancja (ok. 100 ha) pod koniec XIX wieku - oficjalna data założenia miasta 1897 r. Leśne tereny niedaleko Warszawy, położone na przedłużeniu Traktu Królewskiego z dojazdem Kolejką Wilanowską, stały się popularnym miejscem budowy willi letniskowych. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tu wiele okazałych rezydencji zaprojektowanych przez czołowych polskich architektów we wszystkich modnych ówcześnie stylach: od stylów historycznych, poprzez architekturę dworkową i witkiewiczowski styl zakopiański, ale również wzory willi włoskich czy zameczków nadreńskich, aż po piękną fantazyjną secesję, modernizm, czy oszczędny funkcjonalizm lat 30. Mieszkańcami Konstancina byli między innymi Stefan Żeromski i Wacław Gąsiorowski (pełnił funkcję sołtysa Konstancina). Konstancin w dwudziestoleciu był reklamowany jako miejsce elit kultury. W latach powojennych Konstancin traktowany był przez władze stołeczne jako miejsce "zsyłki". Zabytkowe wille objęto "szczególnym trybem najmu" i zasiedlono lokatorami komunalnymi. Część z nich nadal mieszka w tych budynkach, powoli popadających w ruinę. W 1969 doszło do administracyjnego połączenia Jeziorny, Konstancina-Skolimowa oraz kilku okolicznych wsi (Klarysew, Czarnów i in.) i utworzenia nowego tworu miejskiego Konstancina-Jeziorny.

Polecane obiekty
  • Park Zdrojowy
  • tężnia solankowa
  • stylowa, zabytkowa zabudowa willowa z przełomu XIX i XX stulecia,
  • Stara Papiernia, w której obecnie mieści się centrum handlowe z licznymi kafejkami
  • dwór w Oborach - siedziba założycieli Konstancina

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
23 Kwietnia 2017r. o 18:11
Wybieram się tam w na początku maja.
ocena ogólna
19 Marca 2012r. o 17:46
ocena ogólna
9 Października 2011r. o 15:47
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW