-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Kopytówka
  gmina Brzeźnica, powiat wadowicki, województwo małopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis
  Miejscowość o obszarze 2,65 km2 , liczy 260 mieszkańców w tym 133 kobiet , 127 mężczyzn. Zmiana nazw miejscowości: Copitowka — 1389, Kopythkowka — 1470-80, Kopitowka — 1581. Wieś leży w południowej części gminy, u podnóża góry Draboż.
  Historia
  Wieś powstała w XIV wieku i od początku istnienia (z przerwami) należała do parafii p.w. św. Marcina w Marcyporębie. Pierwsza wzmianka o Kopytowce pochodzi z roku 1389, wtedy jej właścicielem był Filip Burkart herbu Radwan. Wieś wspomina także Jan Długosz w Liber Beneficiorum (1470-80). Pisze, że wieś należy do jednego z rycerzy herbu Radwan, i we wsi są łany kmiece. Za odmowę udziału w wyprawie mołdawskiej, król Jan Olbracht skonfiskował dobra Filipa Burkarta w Bęczynie (część wsi), Brzezince (część wsi) i Kopytowce — również część wsi. Dobra te zostały włączone do dóbr królewskich w Porębie Żegocie. Dobra te stale (w częściach i w całości) z reguły oddawane były w dzierżawę. Była to tzw. „tenuta czernichowska”, która funkcjonowała do I rozbioru Polski. I tak w roku 1522 dobra te dzierżawione były przez Przypkowskich, a później trafiły do Strzałów z Sosnowic. Rejestr poborowy woj. krakowskiego z roku 1581 podaje, że wieś podzielona jest na 3 części. Pierwszą ma niejaki Szarffenberg z 1 łanem kmiecym, 2 zagrodnikami bez roli, 1 komornikiem bez bydła i zapewne jakiś folwark. Druga część Porębskich z Poręby Żegoty i było w niej 1 ½ łana kmiecego i 1 kmieć na czynszu. Trzecia część należała do Grodowskiego i był tam tylko 1 łan kmiecy. Wieś wymieniona w parafii w Pobiedrze, ale od roku 1550 do 1610 roku wierni korzystali z kościoła w Marcyporębie, gdyż w tym czasie był on zamieniony na zbór kalwiński). Przez następne lata na krótko dzierżawcami wsi byli Witkowscy i Szelągowie. Na początku XVII wieś znalazła się w posiadaniu Gutteterów herbu własnego. Od nich to wieś kupił Paszkowski z Paszkówki. W roku 1678 wieś kupił Jan Żydowski herbu Doliwa. Na początku XVIII wieku poprzez małżeństwo córki przeszła ta wieś we władanie Tęgoborskich, a w połowie XVIII wieku w ręce Ostrogórskich. W roku 1814 od poprzednich właścicieli (Poniatowskich) dobra w Kopytowce, Brzezince i w Hajdudze kupił baron Antoni Bume de Appelshofen. W połowie XIX wieku dobra te odkupili Duninowie herbu Łabędź z Głębowic. Duninowie byli właścicielami kopytkowickiego dworu i majątku do roku 1945.
  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW