-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Korsze
   gmina Korsze, powiat kętrzyński, województwo warmińsko-mazurskie
   www.korsze.com
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Korsze (niem. Korschen, prus. Karsi) to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Korsze. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. olsztyńskiego.

   Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 4724 mieszkańców. W Korszach znajduje się węzeł kolejowy, Zakłady Sieci Rybackich S.A., dwa kościoły i dwa cmentarze. Do początku XIX w. Korsze były majątkiem ziemskim, rozwój związany był z powstaniem węzła kolejowego na przecięciu dwóch najstarszych w Prusach Wschodnich linii kolejowych (Królewiec – Ełk, Toruń – Wystruć). Prawa miejskie Korsze uzyskały w 1962 r.

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Korsze

   Historia

   Korsze założone zostały jako folwark przez właściciela ziemskiego Korszyna w XIII wieku. Do rozwoju Korsz i okolicy przyczynił się fakt budowy lini kolejowych. Pierwsze drogi kolejowe na Pomorzu Wschodnim powstały w latach 1852 - 53, a w latach 1863 - 71 powstaje linia kolejowa Królewiec przez Korsze na Ełk, a w 1871 - 73 Toruń - Korsze. Przed drugą wojną światową Korsze liczyły około 3.000 mieszkańców. Druga wojna światowa w poważnym stopniu zniszczyła Korsze, było to spowodowane tym, iż Korsze były dużym węzłem kolejowym, a co za tym idzie i ważnym celem strategicznym. Po wojnie w roku 1945 Korsze posiadały 145 mieszkańców, w roku 1947 już 1832, a w 1950 - 2564 mieszkańców. Wielkim obiektem przemysłowym na terenie Korsz są Olsztyńskie Zakłady Sieci Rybackich. Jest to jedyny w Polsce zakład produkujący siatki mające zastosowanie w rybołóstwie, górnictwie, a także w wojsku (siatki maskujące).

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Korsze

    

   Polecane obiekty
   • dwie XIX-wieczne wieże ciśnień
   • neogotycki kościół z 1903 r.
   • dawny kościół ewangelicki z 1905 r. - obecnie Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW