-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Krapkowice
gmina Krapkowice, powiat krapkowicki, województwo opolskie
Krapkowice: na skrzyżowaniu szlaków Europy
www.krapkowice.pl
Fakty
  • Władze Krapkowic dbają o dobrą atmosferę do inwestowania – potwierdzają to przyznane certyfikaty i wyróżnienia: "Gmina Fair Play", "Złota Lokalizacja Biznesu", "Przejrzysta Polska", "Grunt na medal".
  • Krapkowice mają swój własny hejnał.
  • Krapkowiczanami są m.in. Mariusz Urbanek (pisarz, publicysta „Polityki”, „Odry”, „Gazety Wyborczej” i „Parkietu”, autor świetnych biografii Jerzego Waldorffa, Juliana Tuwima, Leopolda Tyrmanda i in.) i Miss Polonia 2005 Malwina Ratajczak.
Informacje praktyczne

Dzięki dwóm zjazdom Krapkowice stanowią istotny węzeł komunikacyjny, usytuowany w samym środku autostrady A4. Można stąd dotrzeć w niecałą godzinę do Wrocławia i Katowic, a w cztery-pięć godzin do Warszawy, Pragi i Berlina.

8 stycznia 2010 r. w Krapkowicach przy ul. Wrzosów 2 otwarto pierwszą krytą Pływalnię "Delfin".

Centrum miasta objęte jest strefą płatnego parkowania.

Wydarzenia cykliczne
Krapkowicki Bieg Uliczny

1 maja

Krapkowicki Przegląd Muzyki Chrześcijańskiej

kwiecień

Opis

Krapkowice są siedzibą powiatu ziemskiego, liczą ok. 18 tys. mieszkańców.

Miasto położone jest po obu stronach rzeki Odry, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych z Opola do Kędzierzyna-Koźla i Raciborza oraz z Nysy i Prudnika do Strzelec Opolskich, przy autostradzie A4.

Krapkowice to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin województwa opolskiego. Władze lokalne pracują w ostatnich latach nad zmianą wizerunku miasta poprzez stopniowe zmniejszanie roli wielkich zakładów przemysłowych na rzecz małych i średnich firm. Dziś na terenie gminy działa ponad 2 000 podmiotów gospodarczych.

Krapkowice to miasto zieleni - znajduje się tu las komunalny pełniący funkcję parku miejskiego, położony za stadionem Unii Krapkowice (pow. 18 ha), park przy ul. Parkowej (pow. 1 ha) i las w dzielnicy Otmęt – tzw. Ptasi Gaj, przy ul. Jagiellońskiej (pow. 19 ha).

Miasta partnerskie Krapkowic to: polski Zabierzów i Morawica, niemieckie Wissen i Neugerdorf, amerykańskie Camas i Hillsboro, ukraiński Rohatyn i czeska Lipowa-Zdrój.

Historia

W starożytności w rejonie Krapkowic przebiegał Szlak Bursztynowy łączący Cesarstwo Rzymskie z Morzem Bałtyckim.

Historia miasta sięga XIII w. Przy ujściu płynącej z czeskich Jeseników rzeki Osobłogi do Odry powstały Krapkowice na lewym brzegu i Otmęt na prawym. Otmęt był starą osadą rybacką, pierwszy raz wzmiankowaną w 1223 r. jako Ocnant, w 1302 r. jako Othmant. Pierwotna staropolska nazwa Krapkowic to Chrapkowice (1204r.), później Crapicz, Crapkowitz, Krappitz. Prawa miejskie na prawie magdeburskim Krapkowice otrzymały w 1275 r. od księcia opolskiego Władysława lub od jego syna Bolesława I w 1294 r. W Otmęcie istniał już wtedy zamek, prawdopodobnie należący do templariuszy, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Już w średniowieczu zabudowa Krapkowic miała charakter typowo miejski, bliskość rzeki i skrzyżowanie szlaków czyniły z Krapkowic ważny ośrodek handlowy, miasto otaczały mury obronne z czterema bramami, istniał już kościół parafialny (notka w spisie dziesięcin z 1330 r). W XIV i XV w., kiedy władzę w mieście sprawowała rodzina Temchinów, powstał szpital, szkoła, w latach 1401-1425 rozbudowano kościół pw. św. Mikołaja. Okolica pozostawała pod zwierzchnictwem czeskim.

W 1514 r. Otmęt nabyli Buchtowie herbu Odrowąż z okolic Strzelina na Dolnym Śląsku. Ok. 1515 r. przebudowano stary, średniowieczny zamek na renesansową rezydencję szlachecką. W  latach 1557-1561 cesarz Ferdynand Habsburg w zamian za udzieloną mu pożyczkę oddał też w dzierżawę Joachimowi Buchcie miasto Krapkowice. Od XVII w. Otmęt był własnością śląskich rodów  - Larischów, hr. von Pueckler, von Thun, Martini i in. Krapkowice tymczasem przeszły w ręce hrabiów von Redern, którzy także w Krapkowicach przebudowali średniowieczny zamek w stylu renesansowym. Za ich panowania miasto uzyskało dzisiejszy układyu architektoniczny.

 W początkach XVI w. Redernowie zbudowali drewniany most łączący Krapkowice z Otmętem, który przetrwał do 1741 roku. Centrum miasta otoczone było owalnymi murami obronnymi, które wzniesiono na drewnianej palisadzie.  W wyniku wojny austriacko-pruskiej Krapkowice w 1742 r. zostały włączone do Prus. Do 1765 roku Krapkowice były własnością rodu von Redernów, następnie von Haugwitzów do 1945 r.

Pierwsza połowa XIX w. to dramatyczny okres w dziejach Krapkowic. Miasto wielokrotnie nękały pożary i klęski głodu, w 1854 r. rozebrano ruiny spalonego ratusza, który już nigdy nie powrócił na rynek. Dopiero lata 70-te przyniosły pewną poprawę, dzięki napływowi kontrybucji wojennej od pokonanej przez Prusy Francji.

Przełom wieków XIX i XX był dla Krapkowic okresem intensywnego rozwoju, zaczęły powstawać zakłady przemysłowe. W 1887 r. wybudowano po 146 latach most na Odrze, co ułatwiło komunikację z Otmętem i Strzelcami Opolskimi. W 1894 r. wybudowano szpital z kanalizacją, wodociągami i łaźnią, w 1896 r. linię kolejową Gogolin-Prudnik, która przebiegała przez Krapkowice. Regulacja biegu Odry i budowa śluzy przyczyniły się do rozwoju transportu rzecznego, co spowodowało gwałtowny rozwój handlu. Na pocz. XX w. istniały już: fabryka papieru, wapienniki, dwa tartaki, cegielnia, młyn, fabryka papy, kartonu i celulozy, uruchomiono elektrownię, wybudowano wieżę ciśnień i założono miejską sieć wodociągową. U progu II wojny światowej Krapkowice liczyły 5 600 mieszkańców.

W 1930 r. właściciel Otmętu hrabia Sponek sprzedał swoje dobra czeskiej  firmie obuwniczej Bata, która wybudowała tu fabrykę obuwia, rok później ruszyła pierwsza produkcja damskich „Atłasków”, gumowych ”Welingtonów” oraz tenisówek. Do Otmętu z Berlina przeniesiono również siedzibę firmy „Bata”.

W czasie II wojny światowej Krapkowice nie ucierpiały, w marcu 1945 r. zostały włączone do Polski, od 1950 r. w obręb województwa opolskiego. 1 stycznia 1956 r. utworzono powiat krapkowicki. Na tle innych powiatów wyróżniał się swoim przemysłowym charakterem i wysokim poziomem rolnictwa. Nastąpił rozwój przemysłu i osiedli mieszkaniowych. Rozbudowa zakładów przemysłowych i budowa cementowni "Górażdże" przyczyniły się do dalszego rozwoju miasta. W 1961 r. Otmęt został włączony do Krapkowic. W 1975 roku, po likwidacji powiatów powstała gmina Krapkowice obejmująca następujące sołectwa: Borek, Dąbrówka Górna, Gwoździce, Kórnica, Nowy Dwór Prudnicki, Pietna, Rogów, Steblów, Ściborowice, Żużela, Żywocice.

W 1997 r. Krapkowice ucierpiały wskutek Wielkiej powodzi, ale dziś już nie widać śladów zniszczeń.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW