-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty

 • Już w XIII w. w Kraskowie stał rycerski drewniany gród obronny. W XIV w. powstał zamek nawodny. W t... więcej


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Krasków
  gmina Marcinowice, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Krasków położony jest na równinie Świdnickiej nad rzeką Bystrzycą. Wieś sołecka gminy Marcinowice. W pobliżu wsi leżą niewielkie zagajniki.Na północ od wsi na stoku Stromicy znajduje się stary kamieniołom.

  Historia

  Pierwsza wzmianka o Kraskowie datuje się na rok 1250 ('Regestem zur schlesischen Geschichte' 722) gdzie nazwę wsi odnotowano jako Grazcor. W ciągu wieków różnie tę nazwę odnotowywano: Krazke (1550), Cratze (1591), Kraetzhau (1743), Krazkau, Krazzig (1783). Jest to nazwa osobowa od imienia Kraczek. Pamiątkę przeszłości jest zabytkowy pałac zbudowany na skraju wsi i otoczony parkiem. Jest to kwadratowy budynek dwukondygnacyjny, podpiwniczony, kryty dachem mansardowym. W swej obecnej formie pochodzi z końca I poł. XVIII w. Szczególną uwagę zwraca bogate rozwiązanie fasady głównej pałacu zdobione rzeźbami figuralnymi. Pałac wzniesiony został przez Dawida Zygmunta Zeidlitza w 1746 r. Zachowały się rysunki Wemera (z okresu przed przebudową) poł. XIX w., który pokazuje pałac w zachowanym do dziś kształcie. Położony w rozległym parku pałac otoczony jest oficynami, w których znajdowały się pomieszczenia mieszkalne , stajnie i wozownie. Pierwszymi odnotowanymi właścicielami Kraskowa byli Seidlitzowie, jeden ze starszych rodów szlacheckich Śląska. Herb ich przedstawiał pierwotne trzy poziomo ułożone czerwone ryby na białej tarczy, a potem wzbogacał się o dodatkowe elementy. Krasków należał do tego rodu od końca XV w. do końca XVI w. Pierwszym wymienionym właścicielem wsi był Jan von Seidlitz starosta księstwa świdnicko - jaworskiego w latach 1480 - 1509, a potem jego rodzina. Jego potomek Hatrwig von Seidlitz w 1594 r. otrzymał tytuł barona. Pałac zbudowany został w miejscu starego dworu, który miał kształt litery L. Zachowały się jego stare fundamenty i renesansowe obronne drzwi wejściowe. W latach 1633-1641 Krasków został w czasie wojny zniszczony i spalony. Odbudowany potem dwór przetrwał do czasu wielkiej przebudowy. Do Karola Juliusza Zeidlitza ur. w 1652 r. należały również Imbramowice, Pastuchów i Stary Zamek. Jego córka Anna Elżbieta w 1699 roku wyszła za mąż za Jana Henryka III Hochberga, do którego należały również dobra w roztoce (Książ należał do jego brata Maksymiliana). Do późniejszych właścicieli Kraskowa należały także dobra i majątki w Księginicach, Gołaszycach. Zedlitzowie pozostają właścicielami Kraskowa do poł. XIX w. W 1848 r. dobudowano do pałacu werandę. W 1903 r. przeprowadzono renowację pałacu, a w 1924 r. przebudowano także główną oficynę. Po wybuchu II wojny światowej Krasków pozostał w rękach rodziny von Salisch. Pałac uniknął zniszczeń wojennych, ale opuszczony szybko się zniszczył. W latach 90 został odrestaurowany i jest obecnie najbardziej atrakcyjnym obiektem w gminie Marcinowice.

  Polecane obiekty
  • barokowy kompleks pałacowo-parkowy

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW