-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Krosno
gmina Krosno, powiat Krosno, województwo podkarpackie
Krosno - Niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu
www.krosno.pl
Fakty
 • W Krośnie urodzili się m.in. Władysław "Wiesław" Gomułka (I sekretarz KC PZPR w latach 1956–1970, urodził się dokładnie w Białobrzegach – obecnie dzielnicy Krosna) i Franciszek Pik-Mirandola (pisarz, poeta i tłumacz, prekursor fantastyki grozy w polskiej literaturze).
 • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie ukończył m.in. Robert Rozmus – aktor, showman, konferansjer, członek grupy "Tercet czyli Kwartet".
 • Krosno określano jako "parva Cracovia" – czyli "mały Kraków", ponieważ krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami przypomina krakowski, a także ze względu na wysoki poziom życia umysłowego, w tym akademickiego Krosna. Widok Krosna został nawet umieszczony obok Krakowa, Poznania, Warszawy i Zamościa w miedziorycie opublikowanym w dziele Civitates orbis terrarum (Miasta świata), wydanym w 1617 r. w Kolonii oraz w dziele Andreasa Cellariusa z 1659 r. Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuanie Novissima Descriptio, wydanym w Amsterdamie.
 • Kościół św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie - zbudowany przy Szlaku Węgierskim nad Lubatówką, którym wg legendy szedł św. Wojciech, św. Jan z Dukli i św. Królowa Jadwiga, w miejscu bratobójczych walk w czasie I wojny światowej - poświęcił Ojciec Święty w czerwcu 1997 r. Znajduje się tu m.in. stół, przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę na lotnisku, relikwie św. Jana z Dukli i św. Faustyny Kowalskiej.
 • Krosno sklasyfikowano na 6. miejscu w rankingu polskich miast, w których żyje się najlepiej.
 • W dworku rodzinnym w Bratkówce k. Krosna urodził się Franciszek Starowieyski - malarz, grafik i scenograf, jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, kolekcjoner dzieł sztuki.
Informacje praktyczne

Krosno ma jedno z największych lotnisk trawiastych w Europie, użytkowane przez Aeroklub Podkarpacki. Trwają próby pozyskania funduszy na pas startowy dla samolotów pasażerskich i terminal odpraw. Najbliższe rejsowe loty pasażerskie odbywają się z Rzeszowa.

Krosno leży na trasie linii kolejowej (d. Kolej Transwersalna) Zwardoń – Przełęcz Łupkowska. Linia biegnąca z Jasła do Zagórza nie jest zelektryfikowana, obsługę połączeń pasażerskich dofinansowuje samorząd wojewódzki.

Przez Krosno przebiega droga krajowa nr 28 Zator – Medyka, która w Miejscu Piastowym, 2 km od granicy miasta przecina drogę krajową nr 9 (E371) Barwinek – Radom (do 2013 ma być przebudowana na ekspresową S19), drogi wojewódzkie nr 990 Krosno – Twierdza i nr 991 Krosno – Lutcza.

Aeroklub Podkarpacki oferuje 10-12-minutowe loty widokowe min. 300 metrów nad Krosnem samolotami typu Wilga, Cessna, Morane lub AN-2.

Szlak Świątyń Karpackich - polsko-słowacki szlak ze Stropkova do Krosna przez Barwinek, 35 najcenniejszych zabytków kultury sakralnej pogranicza, m.in. krośnieńską Bazylikę oraz kościół i klasztor Franciszkanów.

Baza sportowo-rekreacyjna miasta obejmuje obiekty głównie przy ul. Bursaki, Legionów i Rzeszowskiej: tor speedrowerowy, dwie hale sportowo-widowiskowe, zespół basenów otwartych, otwarte lodowisko w zimie, korty tenisowe, stadion lekkoatletyczny i do piłki nożnej, stadion z torem żużlowym, dwa baseny kryte o długości 25 m.

Szlak naftowy – transgraniczny, łączy miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego: Jasło – Krosno – Sanok – Lesko – Ustrzyki Dolne – Sambor -Borysław –Drohobycz – Lwów - urządzenia wydobywcze i przetwórcze oleju skalnego, miejsca związane z działalnością Ignacego Łukasiewicza.

Wydarzenia cykliczne
Krośnieńskie Dni Tańca

kwiecień

Górskie Zawody Balonowe

pierwszy weekend maja

Jarmark Krośnieński

czerwiec

Letnie koncerty organowe

sierpień / wrzesień

Galicja Blues Festiwal

wrzesień

Krośnieńskie Spotkania Teatralne

październik

Festiwal "Puchar uśmiechu"

październik

Festiwal Tradycji Bożonarodzeniowej Pogranicza "Betlejemska Gwiazda"

grudzień

Opis

Krosno to miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu ziemskiego, stolica województwa w latach 1975-1998 r., leży przy ujściu rzeki Lubatówki do Wisłoka, w Kotlinie Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Beskidu Niskiego. Krosno jest częścią Euroregionu Karpackiego, w skład którego wchodzą tereny przygraniczne Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. 

Bogactwem powiatu jest ropa naftowa, piaskowiec, glinki, a także siarkowo-wodorowe źródła mineralne w dzielnicy Białobrzegi, na Zawodziu.

Krosno ma ponad 47 tysięcy mieszkańców.

Krosno należy do Jasielsko-Krośnieńskiego Zagłębia Naftowego, słynie też z hut szkła i z lotnictwa. Najstarszym zakładem jest Krośnieńska Huta Szkła KROSNO z ponad 80-letnią tradycją, największy i najbardziej znany producent szkła w Polsce oraz jeden z liderów rynku światowego. Przy wszystkich zakładach: Huta Szkła Deco-Glass, Huta Szkła Józefina, MAKORA Huta Pięknego Szkła, Villa Glass Studio można nabyć wyroby w ich sklepach firmowych.

W Krośnie znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy, oddział krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, Niepubliczna Szkoła Biznesu, a także oddział rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania

Miastami partnerskimi są: Sátoraljaújhely, Sárospatak, Zalaegerszeg (Węgry), Użhorod (Ukraina), Uherské Hradiště (Czechy), Koszyce (Słowacja), Edewecht (Niemcy).

Historia

Pierwsza wzmianka o Krośnie pochodzi z 1282 r. Około połowy XIV w. król Kazimierz Wielki przekształcił Krosno z osady w miasto lokowane na prawie magdeburskim, ufortyfikował, sprowadził też grupę osadników niemieckich.  
Gród stwarzał doskonałe warunki dla rzemiosła i handlu, szczególnie produkcji płócien i barchanów. Szlaki handlowe prowadziły na Ruś Halicką, Węgry i do krajów południowej Europy. Handlowano głównie suknem, płótnem, końmi, bydłem, wyrobami kotlarskimi oraz importowanymi wyrobami z miedzi, żelaza i węgierskim winem, na którym kilka krośnieńskich rodzin zarobiło fortuny.

Mimo wielkiej powodzi w 1497 r., pożaru przedmieścia  w 1474 r. i miasta w 1500 r., najazdów wojsk Tomasza Tarczaya i wielkiej zarazy, wiek XVI był najpomyślniejszym okresem w dziejach Krosna. Miasto posiadało cegielnię, młyn, łaźnię, przywilej poszukiwania wapnia i składu towarów oraz komorę celną i szkołę parafialną. W XV i XVI w. aż 173 Krośnian studiowało w Akademii Krakowskiej, miasto było też jednym z ludniejszych miast Małopolski (4 tys.)

Na początku XVII w. w Krośnie osiedliło się wielu kupców z Węgier, głównie handlujących winem, w wielkim handlu wyspecjalizowali się Szkoci. Nie brakowało lwowskich Ormian i Rusinów, zdecydowanie najliczniejsi byli kupcy żydowscy, mimo iż miasto posiadało niechlubny przywilej „de non tolerandis Judeis”.

Stopniowa utrata pozycji miasta przypada na 2. połowę XVII w. Klęski żywiołowe, najazdy wojsk szwedzkich, siedmiogrodzkich i tatarskich, zarazy iv rekwizycje wojenne zubożały mieszkańców. Pod zaborem austriackim stało się jednym z wielu małych miasteczek galicyjskich. Rozwijało się tylko tkactwo, dzięki coraz lepszej uprawie lnu i konopi. W okolicach działało wtedy kilka tysięcy domowych warsztatów tkackich. Dopiero od 1867 r., w okresie autonomii Galicji, Krosno zaczęło się dźwigać z upadku, między innymi dzięki przemysłowi naftowemu i utworzeniu powiatu krośnieńskiego. Na przełomie XIX i XX w. powstało Towarzystwo Zaliczkowe, Krajowa Szkoła Tkacka, Seminarium Nauczycielskie, Szkoła Realna, Towarzystwo Mieszczańskie „Zgoda”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Fabryka  Blichu i Apretury, rafineria nafty i Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych.

W trakcie I wojny światowej Krosno poniosło znaczne straty zarówno wskutek działań austriackich, jak i rosyjskich. W okresie międzywojennym uzyskano pozwolenie na zorganizowanie tu międlarni i tkalni lnu, w latach 20-tych powstały Polskie Huty Szkła S.A., w 1928 roku rozpoczęto budowę lotniska i przeniesiono z Bydgoszczy szkołę lotniczą. Rozwój Krosna udaremniła II wojna światowa. Wywieziono, a częściowo zdewastowano maszyny z huty szkła, rafinerii i zakładów lniarskich. Odbudowę przemysłu rozpoczęto zaraz po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej, we wrześniu 1944 r. Uruchomiono hutę szkła i zakłady lniarskie, podjęto prace naukowo-badawcze w dziedzinie geologii i wiertnictwa, ruszyła Fabryka Amortyzatorów „Polmo” i Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego, później Instytut Górnictwa Naftowego, Zakład Urządzeń Naftowych „Naftomet”, Zakład Robót Górniczych czy przedsiębiorstwo „Naftomontaż”.

Polecane obiekty
 • Rynek – Ratusz, studnia, pręgierz, fontanna i renesansowe kamienice z podcieniami
 • kościół św. Trójcy
 • kościół i Klasztor Franciszkanów
 • kościół i klasztor Kapucynów
 • klasztor Jezuitów – z XVII w.
 • Huta Szkła Artystycznego i Gospodarczego „Sabina” w Rymanowie
 • drewniany kościół św. Wojciecha z połowy XV w.
 • szyby naftowe i urządzenia kopalniane, pomnik Ignacego Łukasiewicza
 • unikalna, największa w Europie ekspozycja lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim
 • kirkut - na Zawodziu przy ulicy Goszczyńskiego – brama od strony ul. ks. Sarny, ok. zachowanych 250 macew
 • stary cmentarz rzymskokatolicki – założony ok. 1786 r.
 • Pałac Biskupi
 • wille i budynki z przełomu XIX i XX w. – ul. Skargi, Staszica, Kapucyńska, Sienkiewicza, Lwowska
 • Krzyż papieski i pomnik Jana Pawła II - ul. Bieszczadzka
 • ruiny zamku Odrzykoń u podnóża Królewskiej Góry
 • Bóbrka - Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza
 • Targowiska – drewniany kościół św. Małgorzaty z 1736 r.
 • Rymanów-Zdrójzespół zabudowy zdrojowej
 • Królik Polski – drewniany kościół Narodzenia NMP i św. Wacława z 1754 r.
 • Bałucianka – drewniana cerkiew Zaśnięcia Przeświętej Bogarodzicy z XVII w.
 • Klimkówka – drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1854 r., kościół Znalezienia Krzyża Świętego i Pana Jezusa Ukrzyżowanego z 1868 r.
 • Iwonicz-Zdrójuzdrowisko, pijalnia wód, dawny kościół św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1895 r.
 • Iwonicz – drewniany kościół Wszystkich Świętych z II poł. XV w.
 • Rogi – drewniany kościół św. Bartłomieja z 1600 r.
 • Wietrzno – drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1725 r.
 • Wrocanka – drewniany kościół Wszystkich Świętych z 1770 r.
 • Rezerwat skalny – Prządki w gminie Korczyna

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
10 Marca 2011r. o 14:34
Lubie to miasto. jest bardzo małe w porównaniu z innymi miastami Polski ale ma swoją wyjątkową duszę. cudowne kamieniczki, malownicze uliczki. Wszystko jest wkomponowane w karjobraz tak, że stanowi jedną perfekcyjna całośc. miasteczko jest bardzo romantyczne i idealne na randki.
ocena ogólna
27 Lutego 2011r. o 22:40
uwielbiam to miasto , niby małe ale bardzooo urokliwe :) starówka zachwyca za każdym razem czymś innym , warto zobaczyć ją wieczorem - bardzo ładnie oświetlona. W mieście można dobrze z jeść i pobawić się. Zabytków też jest trochę , także warto zaglądnąć do tego miasta
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW