-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Krotoszyn
gmina Krotoszyn, powiat krotoszyński, województwo wielkopolskie
www.krotoszyn.pl
Fakty
  • W Krotoszynie w okolicach dworca kolejowego znajdowała się do 1987 stacja rozebranego odcinka kolei wąskotorowej relacji: Krotoszyn–Dobrzyca–Pleszew Wąsk.–Pleszew kursującej w ramach tzw. Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej.
  • Osobami związanymi z miastem są m.in. Katarzyna Grochola, polska pisarka i dziennikarka oraz Oliver Janiak, polski dziennikarz i prezenter telewizyjny. Oboje urodzili się w Krotoszynie.
  • "Krotoszanka" to najstarszy zachowany dom w Krotoszynie z XVIII w. Budynek ten, o drewnianej konstrukcji sumikowo–łątkowej, mieści się przy ul. Koźmińskiej 36. Był pierwszą siedzibą muzeum krotoszyńskiego w latach 1957 – 1968 a jego nazwę wymyślił Hieronim Ławniczak, jeden z założycieli placówki.
Informacje praktyczne

Oddział PTTK Krotoszyn - Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego znajduje się pod adresem: ul. Mały Rynek 1, 63-700 Krotoszyn, tel. +48627252615, www.pttk.krotoszyn.pl

Na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn znajdują się 33 obiekty turystyczne, w tym 8 z możliwością rozpalenia ogniska. Kontakt: Nadleśnictwo Krotoszyn, 63-700 Krotoszyn, ul. Mickiewicza 6, tel. +48627253268, krotoszyn@poznan.lasy.gov.pl

Biuro Turystyki Szkolnej KH ZHP Krotoszyn - wycieczki szkolne, tel. +48502519103.

Szlak rowerowy "Krotoszyńskie Dąbrowy" - zielony 39,3 km, Szlak rowerowy "Wokół Krotoszyna" - czarny 44,1 km.

Szlaki turystyczne: Ekologiczna ścieżka przyrodnicza 4,3 km przechodząca przez rezerwaty „Mszar Bogdaniec” (torfowiskowy) i Baszków (florystyczny); Szlak zielony - Krotoszyn - Zduny 12,2 km; Szlak żółty - Krotoszyn - Sulmierzyce 17,6 km; Szlak czerwony - Krotoszyn - Baszków 15.3 km

Taxi: Dworzec PKP - tel. +48627252830 ; Mały Rynek - tel. +48627252304

Informacja telefoniczna PKS Krotoszyn: 062 725 35 82 (od poniedziałku do piątku w godz. 5 -21).

Wydarzenia cykliczne
Powiatowy Bieg "Papieski"

październik

Zawody Strzeleckie i Intronizacja Króla Kurkowego

czerwiec

Ogólnopolski Bieg "Krotosa"

czerwiec

Balonowy Puchar Wielkopolski

czerwiec

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Krotoszyna

marzec

Dni Krotoszyna

maj/czerwiec

Opis

Krotoszyn położony jest w południowej części województwa wielkopolskiego, na granicy dwóch ważnych regionów gospodarczych: Wielkopolski i Dolnego Śląska. Krzyżują się tutaj dwa równorzędne szlaki komunikacji kolejowej i drogowej. Pierwszy z nich biegnie z północy na południe (Gniezno - Wrocław), drugi ze wschodu na zachód (Łódź - Zielona Góra).

Warto urządzić sobie spacer po Krotoszynie i przyjrzeć się rynkowi  z neorenesansowym ratuszem, odwiedzić późnorenesansowy kościół Św. Jana Chrzciciela czy barokowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła wraz z budynkiem poklasztornym - dziś zajmowanym przez Muzeum Regionalne. Spacerując po parku miejskim, warto obejrzeć barokowy Pałac Gałeckich i pójść dalej lipową aleja do klasycystycznego kościoła  pw. Św. Andrzeja Boboli. W Krotoszynie znajdują się również też dwie drewniane świątynie - Marii Magdaleny, św. Fabiana i Sebastiana.

Dumą Sulmierzyc (najmniejszego miasta powiatu i jednej z najmniejszych w Polsce miejscowości z prawami miejskimi) jest drewniany ratusz.

W Sulmierzycach, Kobylinie i Koźminie można także obejrzeć wyremontowane i utrzymywane w dobrym stanie wielkopolskie wiatraki.

Godnymi uwagi są leśne rezerwaty przyrody: "Dąbrowa" (16,62 ha), "Dąbrowa Smoszew" (13,46 ha), oraz liczne pomniki przyrody, np. rezerwat florystyczny "Miejski Bór" (28,87 ha).

Jedną z największych atrakcji Krotoszyna jest kryta pływalnia wraz z ośrodkiem rehabilitacyjnym "Wodnik". Jest to 3-kondygnacyjny obiekt o powierzchni 5505 m2 z dwiema nieckami basenowymi, rekreacyjną i sportową, oraz wydzieloną z basenu sportowego niecką rehabilitacyjną. Są tu również 3 whirlpoole, ponad 50-cio metrowa zjeżdżalnia, masaże podwodne i górne, płytki napowietrzające, przeciwprądy, kaskady, zjeżdżalnie dla dzieci. Halę basenową uzupełnia aneks z dwiema kabinami solarium oraz dwiema saunami fińskimi.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krotoszynie dysponuje stadionem sportowym, halą sportowo-widowiskową, wypożyczalnią sprzętu wodnego, kąpieliskiem. Wypożyczalnia sprzętu wodnego przy Jeziorze Odrzykowskim dysponuje: łodziami, kajakami, rowerami wodnymi. Ponadto jezioro te jest zarybione, istnieje możliwość wędkowania.

Kąpielisko przy ul. Ogrodowskiego 8 składa się z: basenu pływackiego 50 m x 25 m, basenu dla dzieci 25 m x 12,5 m, brodzika dla maluchów, dwóch kortów tenisowych, boiska do siatkówki plażowej, koszów do piłki koszykowej, stołów betonowych do tenisa stołowego, kręgielni, rozkładanych boisk do gry w ringo.

Krotoszyn utrzymuje szerokie kontakty z partnerami z zagranicy. Od 1986 r. datuje się pierwsze kontakty z Gminą Brummen w Holandii, z którą podpisano umowę o współpracy w marcu 1989 r. W styczniu 1992 r. Krotoszyn podpisał umowę o współpracy z Gminą Mejszagoła na Litwie, a dwa lata później z francuskim miastem Fontenay le Comte. We wrześniu 1996 roku podpisano umowę o partnerstwie ze związkiem gmin Dierdorf (Niemcy), a we wrześniu 2007 roku z Gminą Bucak (Turcja).

Międzynarodowa wieloletnia współpraca Krotoszyna zaowocowała nagrodami i wyróżnieniami, otrzymanymi przez miasto w ostatnich latach. Jedną z nich jest Dyplom Rady Europy otrzymaną w roku 2000 w Strasburgu.

Historia

Początki miasta sięgają pierwszej połowy XV wieku. W roku 1415 Wierzbięta Krotoski (lub Krotoszyński), rycerz z wielkopolskiego rodu Łodziów, na mocy wcześniejszego o kilka lat przywileju Władysława Jagiełły dokonał lokacji Krotoszyna w miejscu, gdzie dziś znajduje się śródmieście miasta.

W XVI w. przeszło ono w ręce rodu Rozdrażewskich. Zniszczone w czasie wojen szwedzkich odzyskało świetność w końcu XVII w. Świetność tę podkreślał ratusz, którego budowę ukończono około 1689 roku.

Kolejni właściciele wzbogacili Krotoszyn o nowe obiekty architektoniczne. Ostatnimi byli członkowie niemieckiego rodu książęcego von Thurn und Taxis.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW