-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Kudowa-Zdrój
  gmina Kudowa-Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie
  kudowa.pl
  Fakty
  • Kudowa jest miasteczkiem uzdrowiskowym
  Informacje praktyczne

  Z Kudowy wychodzą malownicze szlaki: zielony przez Czermną i Pstrążną do Błędnych Skał(2 godz.45min),a dalej do Pasterki;czarwony przez malownicze Wzgórza Lewińskie do Dusznik Zdroju(3godz.45min);niebieski do Zielonej Doliny z kapliczką i żródełkiem Marii (1godz.20min)

  Tablice rejestracyjne DKL

  Kod pocztowy 57-350

  Kod pocztowy 57-350

  Wydarzenia cykliczne
  Festiwal Moniuszkowski

  w sierpniu odbywa się Festiwal Moniuszkowski i przez całe lato pozostałe imprezy rozrywkowe

  Opis

  Kudowa-Zdrój (niem. Bad Kudowa, czes. Lázně Kudova lub Lázně Chudoba) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. W latach 1976-1991 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Kudowa-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 10 137 mieszkańców. W miejscowości działa klub piłkarski Włókniarz.

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j

  Historia

  Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně . W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. W wyniku II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Strona czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny[potrzebne źródło].

  Ostatecznie miasto weszło w skład państwa polskiego. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Jednocześnie w 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie.

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j

  Polecane obiekty
  • Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy jest położona w dzielnicy miasta Czermna Sanktuarium zadumy nad życiem i śmiercią z kaplicą czaszekSanktuarium zadumy nad życiem i śmiercią– jedna z trzech w Europie (kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy), odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (wody arsenowe) i otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko
  • Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec WielkiSzczeliniec Wielki, rezerwat Błędne SkałyBłędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów.
  • Kudowa również posiada trzy wody źródlane, dwie z nich (Marchlewski i Śniadecki) są umieszczone w budynku (można się napić za złotówkę), a trzeci jest umieszczony niedaleko stawu (w Parku Zdrojowym, bez opłat), niestety nie ma podziału na zimną i ciepłą jak dwa poprzednie.
  • W Kudowie działa również Muzeum Zabawek BajkaMuzeum Zabawek Bajka, Muzeum ŻabyMuzeum Żaby, gromadzące wszelkie gadżety związane z tym płazem oraz Szlak Ginących Zawodów.
  • W dzielnicy Czermna udostępniona jest do zwiedzania Ruchoma SzopkaRuchoma Szopkazbudowana w latach 1904-1924 składająca się z ok. 250 ruchomych figurek lipowych.
  • W Pstrążnej znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego ze skansenem, w którym zgromadzono m.in. drewniane budynki z ziemi kłodzkiej wraz z zabytkami kultury materialnej: ich wyposażeniem – meblami, pościelą, sprzętami gospodarskimi. Muzeum wydaje także kwartalnik Pamiętnik Kudowski.

  Piesze szlaki turystyczne:

  • POL Szlak czerwony.svg Karłów – Błędne Skały – Kudowa-Zdrój – Dańczów – Lewińska Przełęcz – Grodczyn – Duszniki Zdrój (Główny Szlak Sudecki)
  • POL Szlak zielony.svg Pasterka – Błędne Skały – Czermna – Kudowa-Zdrój – Krucza Kopa – Darnków – Rozdroże pod Lelkową
  • POL Szlak niebieski.svg Kudowa-Zdrój – granica z Czechami (dawne przejście graniczne Brzozowie-Česká Čermná)

  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa-Zdr%C3%B3j

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  2 Września 2012r. o 19:54
  ocena ogólna
  29 Marca 2012r. o 22:34
  Fajne miasteczko
  ocena ogólna
  22 Września 2011r. o 16:18
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW