-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty

aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Legnica
gmina Legnica, powiat Legnica, województwo dolnośląskie
Legnica - z nią zawsze po drodze
www.portal.legnica.eu
Fakty
  • Nazwa miasta pochodzi przypuszczalnie od słowa: lgoty oznaczającego ulgi, ligowisko - legowisko, ligać - leżeć bądź też od ligocicy, czyli trzęsawiska.
  • W Legnicy stacjonował sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, dowództwa 4 Armii Lotniczej i jednego z najliczniejszych w naszym kraju garnizonów. Skupienie w obrębie miasta jednostek wojskowych i struktur dowódczych sprawiło, iż Legnicę zaczęto nazywać Małą Moskwą.
  • W Legnicy rozgrywa się akcja filmu „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka.
  • Charakterystyczną dla regionu potrawą są pierogi legnickie, powstałe na bazie pierogów ruskich z dodatkowym składnikiem w postaci żółtego sera.
  • Z Legnicy wywodzi się też popularne w Niemczech tradycyjne śląskie ciasto na Boże Narodzenie – Legnickie bomby.
  • W Legnicy urodzili się znani polscy aktorzy: Anna Dymna, Marzena Kipiel-Sztuka i Tomasz Kot, a także prezenterka telewizyjna Mada Mołek.
  • W Legnicy w roku 1633 powstała pierwsza udokumentowana skrzynka pocztowa na świecie.
Informacje praktyczne

Rozkład jazdy autobusów miejskiej komunikacji publicznej znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Legnica sp. z o.o.: www.mpk.legnica.pl/HTML/mapaLEGNICA.htm

Komunikacja dalekobieżna realizowana jest przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „TRANS-POL” sp. z o.o. Dworzec PKS mieści się w Legnicy przy ul. Kolejowej 3. Rozkłady jazdy znajdują się na stronie: www.pks.legnica.pl

Przez Legnicę przebiega Via Regia (droga wysoka) - historyczny trakt handlowy łączący Hiszpanię z Ukrainą, a zarazem część szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Miasto usytuowane jest także na trasie Europejskiego szlaku Cystersów, przebiegającego od Portugalii do Polski.

Wydarzenia cykliczne
Ogólnopolski Turniej Chórów LEGNICA CANTAT

najstarszy, o najwyższym znaczeniu konkurs chóralny w Polsce organizowany corocznie w maju

Conversatorium Organowe

festiwal muzyki organowej, który ma na celu popularyzację współczesnej muzyki organowej i kameralnej, a także jest okazją do zaprezentowania się młodych kompozytorów i wykonawców.

Legnicki Festiwal Srebra SREBRO z Międzynarodowym Konkursem Sztuki Złotniczej

mający na celu prezentację i promocję współczesnej sztuki złotniczej w jej całej różnorodności

Dni Legnicy

czerwiec / lipiec

Święto Ogórka

na początku września

Imieniny ulicy Najświętszej Marii Panny

wrzesień

Opis

Legnica (dawniejsza Lignica) położona jest w południowo-zachodniej Polsce i zaliczna jest do jednego z największych miast województwa dolnośląskiego (po Wrocławiu i Wałbrzychu). Miasto zlokalizowane na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej stanowi centrum gospodarcze, administracyjne, edukacyjne i kulturalne regionu. Jest też siedzibą władz powiatu grodzkiego oraz ziemskiego, a także diecezji kościoła rzymskokatolickiego.

Od wieków Legnica słynie z piękna przyrody, zwana była nawet miastem ogrodów. Prawie 10% powierzchni miasta zajmują tereny zielone, wśród których centralne miejsce zajmuje 50-hektarowy park z palmiarnią. Proekologiczne podejście zaowocowało nadaniem prestiżowego tytułu Gminy Przyjaznej Środowisku, Lidera i Mecenasa Polskiej Ekologii, a także uzyskaniem Europejskiej Nagrody Ekologicznej.

Z pewnością korzystny wpływa na środowisko ma klimat Legnicy, gdyż miasto zaliczane jest do najcieplejszych w Polsce (średnia roczna temperatura wynosi ponad 8,5°C).

Miasto ulokowane jest w widłach rzeki Kaczawy i Czarnej Wody, a w obrębie miast znajduje się także kilka zbiorników wodnych, w tym o charakterze retencyjnym.

Położenie geograficzne, a w szczególności bliskość granic, stanowi jedną z mocnych stron miasta. Wpływ na rozwój regionu miał nie tylko napływ kapitału zagranicznego, ale również utworzenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (rok 1997). Ponadto miasto leży na skrzyżowaniu ważnych ciągów komunikacyjnych, tj. dróg o znaczeniu nie tylko krajowym, ale także międzynarodowym (94, S3E65, autostrada A4E40, 364). Co więcej przez Legnicę przebiega ważny szlak komunikacji kolejowej z zachodu na wschód, a pod względem gęstości  sieci kolejowej teren dawnego województwa legnickiego plasuje się na jednej z pierwszych pozycji w skali kraju. Pociągi pasażerskie kursują w kierunku Wrocławia, Berlina, Bolesławca, Drezna, Głogowa, Görlitz, Hamburga, Jeleniej Góry, Lubina, Międzylesia, Kamieńca Ząbkowickiego, Krakowa, Leszna, Lubania Śląskiego, Rudnej Gwizdanów, Tuplic, Warszawy, Węglińca, Przemyśla, Zgorzelca oraz Żar.

Miastami partnerskimi Legnicy są: Wuppertal (Niemcy), Drohobycz (Ukraina), Blansko (Czechy) oraz Roanne (Francja).

Historia

Najstarsze odkryte ślady pobytu człowieka na terenie dzisiejszej Legnicy datowane są na około 4000 lat p.n.e. Z VIII wieku natomiast pochodzą najwcześniejsze udokumentowane ślady osadnictwa – w tym czasie bowiem Legnica była centralnym grodem szczepu słowiańskich Trzebowian. Po raz pierwszy nazwa miasta użyta została w dokumencie Bolesława Kędzierzawego z roku 1149. Lokacja na prawie magdeburskim (około roku 1264) sprawiła, że wokół zamku wzniesionego przez księcia Henryka I Brodatego zaczęło rozwijać się miasto. Na ekspansję osadnictwa wpływ wywarła lokalizacja na przecięciu Wysokiej Drogi, tj. handlowych szlaków łączących Kijów z Magdeburgiem, a także biegnących z Wielkopolski na Południe. Zyski czerpano także z wydobycia złota w kopalni w Mikołajowicach.

W kwietniu 1241 roku nieopodal Legnicy rozegrała się bitwa z Mongołami zaliczana do jednej z istotniejszych w Europie doby średniowiecza. Dowodzący wojskami książę Henryk II Pobożny dostał się do niewoli i zmarł.

Około roku 1345 w miejskiej mennicy wybita została pierwsza w Polsce złota moneta obiegowa - legnicki floren.

Wskutek przejście przez księstwo husytów na początku wieku XV miasto zostało ograbione i spustoszone. Wiek XVI to rządy Fryderyka II, dzięki któremu utworzono w Legnicy pierwszy uniwersytet na Śląsku (rok 1526). Jest to także czas powstawania najstarszych drukarni. Pożary i epidemie, będące rezultatem wojny trzydziestoletniej, w ogromnym stopniu wyniszczyły Legnicę. Liczba mieszkańców spada z 10.000 do 2442 w roku 1639.

Po śmierci ostatniego z rodu Piastów - księcia Jerzego Wilhelma, rządy nad miastem zaczęli sprawować austriaccy Habsburgowie (rok 1675). Z kolei od 1740 roku Legnica weszła w granice państwa pruskiego, jednocześnie tracąc swą odrębność administracyjną.

Podczas trwającej wojny siedmioletniej, w roku 1760 król pruski Fryderyk II pokonał austriackie wojska Marii Teresy w bitwie pod Legnicą (niedaleko miejscowości Pątnów). W rezultacie pokoju hubertsburskiego miasto poczynając od roku 1763 przeszło pod rządy Hohenzollernów.

 Lata 1806-1808 to czas okupacji francuskiej. Rozstrzygająca okazuje się bitwa nad Kaczawą rozegrana 27 maja 1813 roku, sojusznicza armia prusko-rosyjska pokonuje bowiem wojska francuskie. Po czasie stagnacji wywołanej wojnami śląskimi, poczynając od połowy wieku XIX, zauważalny stał się dynamiczny rozwój Legnicy, zakłócony wybuchem wojny.

Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej w roku 1945 Legnica włączona została w granice Polski. Ogromny wpływ na ponowny rozwój gospodarczy miasta region umiało odkrycie w sąsiedztwie Legnicy najbogatszych w Europie złóż miedzi (lata 60-te) i powstanie pierwszej w Polsce huty miedzi.

Niewątpliwie wszystkie te wydarzenia z historii miasta wpisały się na stałe w jego krajobraz.

Literatura dotycząca Legnicy:

Chutkowski J., Opowieści o Legnicy, Wrocław 2003.

Gumiński T., Legnica i okolice, Legnica 1993.

Inwentarze zbrojowni i arsenału księcia Legnickiego Ludwika IV z lat 1662-1669, wydali i wstępem opatrzyli Mateusz Goliński i Rościsław Żerelik, Legnica 1993.

Kultura artystyczna dawnej Legnicy pod redakcją Jana Harasimowicza, Opole 1991.

Legnica, red. Stanisław Drewniak, Ryszard Szlagor, Józef Wojtal, Wrocław 1997.

Legnica. Monografia historyczna miasta, pod redakcją Mariana Haisiga, Wrocław 1977.

Prokop K. R., Podziały księstwa legnickiego w połowie XIV wieku (1342 – 1364) [w:] Studia i materiały z dziejów Śląska i Małopolski pod redakcją Rościsława Żerelika, Wrocław 2001.

 

Polecane obiekty
  • Akademia Rycerska
  • Mauzoleum Piastów Śląskich
  • Nowy Ratusz i Stary Ratusz
  • Zamek Piastowski z przełomu XII i XIII wieku
  • Kamieniczki „Śledziowe”, Kamienica "Pod Przepiórczym Koszem", Kamienica "Scultetusa" (Dom Scholza)
  • Barokowe fontanny "Neptuna" i "Syreny"
  • Wieże Bramy Chojnowskiej i Bramy Głogowskiej
  • Kościół Ewangelicki Marii Panny
  • Katedra pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła
  • Barokowy Kościół św. Jana Chrzciciela z przyległym dawnym Kolegium Jezuitów
  • Lapidarium
  • dawna kuria opatów klasztoru Cystersów w Lubiążu - Muzeum Miedzi
  • Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
  • Park Miejski z Palmiarnią
  • Park Krajobrazowy "Chełmy"

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
22 Września 2011r. o 16:59
ocena ogólna
18 Października 2010r. o 12:11
Wspaniałe miasto bo każdy znajdzie coś dla siebie w Legnicy
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW