Leszno położone jest w zachodniej części Wielkopolski pomiędzy dwoma dużymi miastami - Poznaniem i Wrocławiem.
Dogodny dojazd samochodem zapewniony jest dzięki biegnącej z północy na południe drodze krajowej nr 5 łączącej Wybrzeże z Czechami oraz biegnącej z zachodu na wschód drodze krajowej Nr 12 Głogów - Jarocin, gdyż oba trakty przecinają się w Lesznie.
Leszno posiada ważny węzeł kolejowy posiadający bezpośrednie połączenia z Poznaniem, Wrocławiem, a także Warszawą.
W mieście znajduje się lotnisko o nawierzchni trawiastej, które umożliwia obsługę samolotów sportowych. Centralna Szkoła Szybowcowa stara się o włączenie lotniska w Lesznie do ruchu międzynarodowego.
Ziemia Leszczyńska słynie także z czystych jezior polodowcowych, licznych ośrodków wypoczynkowych, centrów sportów wodnych , wielu hektarów lasów, a także stadnin koni oraz ośrodków jeździeckich. Liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe przyciągają co roku sporą rzeszę turystów z Polski i z zagranicy. Wszystkie te czynniki stwarzają idealne warunki do uprawiania turystyki aktywnej.
Leszno posiada również wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych. Warto odwiedzić pływalnię "Akwawit", jedną z najnowocześniejszych w kraju, największe w Europie lotnisko Centralnej Szkoły Szybowcowej oraz inne obiekty np. korty tenisowe, stadion, kręgielnię i halę sportową – ujeżdżalnię, w której pobierać można naukę jazdy konnej i organizować zawody konne.
W całym regionie można podziwiać piękne zamki, pałace, dworki, zabytkowe kościoły i wiatraki. Szczególnie cenne zabytki to: kościół farny św. Mikołaja w Lesznie, zamek w Rydzynie, pałac w Pawłowicach, Sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu, zespół klasztorny benedyktynów w Lubiniu oraz wiatrak w Rydzynie.
Okolice Leszna skłaniają do wypoczynku na łonie natury. Dwa parki krajobrazowe, kilkanaście rezerwatów przyrody i ścieżek dydaktycznych to tylko niektóre atrakcje.
Dużym atutem turystycznym regionu są również stadniny koni, które zapraszają na wczasy w siodle, przejażdżki bryczką i rajdy konne. Spore obszary lasów i łąk oraz leśnie ścieżki i bezdroża tworzą wymarzone warunki do czynnego spędzania czasu w siodle.
Ciekawym i uznanym przez ornitologów miejscem do obserwacji ptaków jest Zbiornik Wonieść, gdzie stwierdzono występowanie 250 gatunków ptaków.
Region leszczyński sprzyja uprawianiu sportów wodnych: kajakarstwa, żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa, dzięki dużej ilości jezior polodowcowych, które łączą naturalne lub sztuczne kanały.
Na leszczyńskiej gościnnej wsi bardzo dobrze rozwija się agroturystyka, dając ukojenie wszystkim, którzy pragną uciec od wielkomiejskiego hałasu. |