-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Limanowa
  gmina Limanowa, powiat limanowski, województwo małopolskie
  www.miasto.limanowa.pl/pl
  Fakty
  • Miasta partnerskie: Dolny Kubin - Słowacja, Wathlingen - Niemcy, Truskawiec - Ukraina, Nagykallo - Węgry, Niles - USA, Mrągowo - Polska.
  • W Limanowej urodziła się polska aktorka, Katarzyna Zielińska.
  • W Limanowej urodziła się polska biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk.
  • W Limanowej urodził się polski skoczek narciarski, Maciej Kot.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Miasto położone w Beskidzie Wyspowym. 25 km nad zachód od Nowego Sącza.

  Historia

  Pierwsza udokumentowana wzmianka o Limanowej pochodzi z 1496 r. Mówi o wsi Ilmanowa należącej do rodu Słupskich herbu Drużyna. W XVI wieku jej właścicielem został Achacy Jordan herbu Trąby. W 1565 r. król Zygmunt August zezwolił na podniesienie wsi do rangi miasta. Materialnym śladem doniosłego momentu jest akt lokacyjny, który można zobaczyć w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.Dobrze rozwijające się miasteczko kilkakrotnie niszczyły pożary. Największy z nich miał miejsce w 1769 r. Niestety strawił on prawie wszystkie domy mieszkalne, kościół, szkołę parafialną, ratusz i miejskie obwarowania. Dlatego nie ma tu wiekowych zabytków. 

  Miasto odbudowano dopiero za czasów galicyjskich. W latach 1882-84 powstała linia kolejowa z Chabówki przez Limanową do Nowego Sącza. Aby poczuć atmosferę tych lat warto w sezonie letnim skorzystać z przejażdżki pociągiem retro powoli ciągnionym przez zabytkowe parowozy.

  W 1906 r. w Sowlinach – wówczas wsi koło Limanowej - rozpoczęła się budowa rafinerii nafty. Pamiątką jest unikatowy w skali kraju kompleks architektoniczny w tym wielorodzinne domy mieszkalne, wille oraz budynek kasyna.

  W czasie I wojny światowej okolice miasta stały się terenem krwawych walk między wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. Te wydarzenia przeszły do historii pod nazwą Bitwy pod Limanową. Upamiętniają je cmentarze wojenne, a wśród nich nekropolia na Jabłońcu. W walkach brały udział Legiony Józefa Piłsudskiego. Naczelnik ze swym sztabem nocował w Limanowej w domu przy ul. MB Bolesnej.

  W okresie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali tu ok. 2 tys. Żydów. Śladem przedwojennego współistnienia dwóch kultur polskiej i żydowskiej jest Kirkut przy ul. Kolejowej.

  W drugiej połowie XX wieku miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. Powstały m.in. osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpital powiatowy, dom kultury, budynek sądu, siedziba straży pożarnej, park i obiekty rekreacyjne.

   

  źródło: http://www.miasto.limanowa.pl/pl/3869/0/HISTORIA.html

   

  Polecane obiekty

  * bazylika Matki Boskiej Boleśniej z 1513 r.

  * pozostałości żydowskiego cmentarza z XIX w.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  20 Września 2011r. o 20:30
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW