-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Lubin
  gmina Międzyzdroje, powiat kamieński, województwo zachodniopomorskie
  Fakty
  • Miejscowość znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.
  • Zaledwie 6 km od Międzyzdrojów
  Informacje praktyczne

  Dojazd do miejscowości PKS-em z Międzyzdrojów lub Świnoujścia.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  W odległości 6 km od Międzyzdrojów na najwyższym klifie nad Zalewem Szczecińskim znajduje się malowniczo położone wzniesienie z punktem widokowym - Grodzisko w Lubinie, gdzie pomiędzy X a XII w funkcjonował gród obronny. Miejsce to skrywa wiele tajemnic... Prowadzone na tym terenie badania archeologiczne ujawniły już jedną z nich - fundamenty najstarszego kościoła na Pomorzu. 

  Oprócz tajemniczej historii Grodzisko w Lubinie posiada niesamowity punkt widokowy na największy śródlądowy akwen w Polsce - Zalew Szczeciński. Z drewnianych tarasów obserwować można przepływające statki, archipelag 44 wysp oraz dziko żyjące i będące pod ochroną ptaki (m. in. orzeł bielik). 

  We wsi znajduje się neogotycki kościół, przy którym stoi pomnik przyrody: lipa "Babki Proszalne", o obwodzie 750 cm

  We wsi znajduje się również Dom Dziecka przy ul. Głównej 44 oraz Ochotnicza Straż Pożarna, mieszcząca się przy ul. Głównej 2

   

  Przez wieś prowadzi szkal turystyczny niebieski: Prowadzący z Międzyzdrojów do Wolina. 

  Historia

  Na terenie współczesnego Lubina w VIII w. p.n.e. istniała osada kultury łóżyckiej. 

  Lubin należy do grona najwcześniej wymienianych w źródłach pisanych pomorskich osad. Chociaż przekazy te nie są liczne to wskazują jednoznacznie na niezwykły charakter, jaki miejscowość miała, zwłaszcza we wczesnym średniowieczu. Herbord - autor jednego z żywotów św. Ottona z Bambergu, misjonarza Pomorza - opisuje w połowie XII w. miejscowość jako gród (castellum lubinum) i informuje, że biskup bamberski wzniósł w jego obrębie ołtarz kościoła. Była to zatem jedna z kilku najstarszych chrześcijańskich świątyń na całym Pomorzu. Jak wskazują późniejsze dokumenty z lat 1186 i 1243 kościół lubiński był pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Drugi z autorów żywotów - Mnich z Prieflingen - opisuje naszą miejscowość jako miasteczko Lubin (civitatula Liubin), co również wskazuje na jego niezwykłe znaczenie. Sądząc również na podstawie innych informacji pojawiających się w tych źródłach można stwierdzić, że gród w Lubinie był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego krainą - a więc był ważną jednostką administracyjną. 

  Gród w Lubinie został zdobyty i najprawdopodobniej doszczętnie zniszczony w czasie jednej z wypraw prowadzonych przez duńskiego króla Waldemara I w 2. poł. XII w. Stało się to najprawdopodobniej w 1173 r, a informację na ten temat przekazał duński kronikarz Saxo Gramatyk. Określił on naszą miejscowość jako Lyubino. Po upadku grodu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja funkcjonował jeszcze bardzo długo jako kościół parafialny, a wzmiankowany był w latach 1321-1322. Rozebrany został dopiero w czasach nowożytnych, co wiązało się z budową kościoła w miejscu, w którym świątynia stoi do dziś. 

  Polecane obiekty

  Neogotycki Kościół, Pomnik Przyrody "Babki Proszalne" Grodzisko w Lubinie 

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW