-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Mława
gmina Mława, powiat mławski, województwo mazowieckie
www.mlawa.pl
Fakty
 • W Mławie kiedyś funkcjonowala kolej wąskotorowa.Pobudowana w błyskawicznym tempie w lipcu 1915 roku w ciągu dwóch tygodni, początkowo działała na potrzeby majątku Krasne-Ludwik Krasiński, zajmując się uprawą buraka cukrowego,pobudował cukrownię w Krasińcu.Potem Niemcy na potrzeby wojska przedłużyli ją do Przasnysza, aż w końcu , z linią frontu w 1918 roku do Makowa i do wsi Pasieki, gdzie dochodziła do szerokich torów.Rozstaw torów wynosił 600mm, od 1960 roku 750 mm.Obecnie kolejka nie kursuje.
 • W Mławie znajduje się fabryka LG, produkowane tam telewizory trafiają do całej Europy.
 • W Mławie urodzil się Grzegorz Skawiński-lider zespołu Kombii
 • W ławie urodziła się też Anna Tomaszewicz- Dobrska, która jako pierwsza kobieta w Polsce uzyskała w 1887 roku dyplom lekarza.Także tu urodziła się Halina Rudnicka pisarka,m.i. Uczniowie Spartakusa,Szeryf w spódnicy.
Informacje praktyczne

Ulubionym miejscem wypoczynku jest znajdujący się przy drodze do Działdowa zalew Ruda. Można wypożyczyć kajaki, rowery wodne. Dodatkową atrakcją jest znajdująca się w gminie Radzanów i Strzegowo rzeka Wkra i spływy kajakowe.

Wydarzenia cykliczne
Bitwa pod Mławą

Na przełomie sierpnia i września odbywa się rekonstrukcja bitwy pod Mławą. Przy tej okazji na rynku w Mławie odbywa się piknik militarny z wystawą zabytkowych pojazdów wojskowych.

Opis

30-tysięczne miasto powiatowe w województwie mazowieckim, leżące na wzgórzach mławskich, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Do 1998 roku znajdowało się w województwie ciechanowskim, obecnie w Mazowieckim.
Obecnie miast prężnie rozwija się dzięki powstałej tu fabryce telewizorów LG.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie powiatu istniały już w epoce kamiennej. W X wieku tereny te, sąsiadujące z Prusami, były pod panowaniem Polan. Według legendy - założycielem Mławy była legendarna Muława, która mieszkała na otaczających okolicę bagnach. Położenie Mławy na szlakach komunikacyjnych znacznie przyspieszyło jej rozwój. Prawa miejskie Mława uzyskała w 1429 roku. Miasto zostało zniszczone i spalone podczas potopu szwedzkiego w 1659 r.
Po II rozbiorze Mława stała się granicznym miastem między zaborem pruskim i rosyjskim - sprzyjało to rozwojowi handlu - zwłaszcza zbożem, wełną i rybami. Tu biegła również zielona granica, jak pisał Isaak Bashevic Singer - brat noblisty "miasto było pełne przemytników, ktorzy szmuglowali ludzi do Prus, do Gdańska, a stamtąd ludzie płynęli statkami do Ameryki." W 1877 roku utworzono kolejową granicę, powstała komora celna.
Po trzecim rozbiorze Polski Mława przeszła pod panowanie Prus, potem została włączona do Królestwa Polskiego.
W czasie drugiej wojny światowej jedna z pierwszych bitew w kampanii wrześniowej rozegrała się pod Mławą. W dn. 1-3 września, 20 Dywizja Piechoty Armii "Modlin" wsławiła się bohaterską obroną terenów pod Mławą, ktore stanowiły najktrótszą drogę do Warszawy. Okres wojenny zakończył się dla miasta zniszczeniami w 65%.

Polecane obiekty
 • Kościół św.Trójcy wybudowany 1417r, przebudowany w XIX wieku
 • ratusz z 1789 roku (o 12. 00. z wieży ratusza trębacz gra hejnał)
 • rynek wokół ratusza zabudowany secesyjnymi kamieniczkami z początku XX wieku
 • lelewelówka - spichlerz z XVIII wieku
 • Kościół św. Wawrzyńca z 1786 r. na wzgórzu cmentarnym
 • zabytkowy park miejski
 • Mława Kalkówka - mauzoleum upamiętniające pomordowanych na Kalkówce

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW