-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Mławka
  gmina Mława, powiat mławski, województwo mazowieckie
  Fakty
  • W Mławce znajduje się jeden z 13 powstałych w Polsce cmentarzy żołnierzy Wehrmachtu. Powstał on po kampanii wrześniowej, na bazie starego cmentarza wojennego z 1915 roku. Na cmentarzu nadal dokonuje się pochówków. Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi ciągle poszukuje zapomnianych grobów żołnierzy Wehrmachtu, rozsianych po całej Polsce. Ostatnie 5 tablic jest pustych. Oczekują one na nazwiska poległych, którzy kiedyś spoczną na tym cmentarzu.
  Informacje praktyczne

  Cmentarz znajduje się ok. 6 km za Mławą w kierunku Działdowa, tuż przed Iłowem, po lewej stronie, pod górę, w lesie.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Mławka to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Iłowo-Osada. Nieopodal wsi znajduje się Zalew Ruda - miejsce wypoczynku i rekreacji.

  W miejscowości znajduje się cmentarz powstały na bazie wojskowego cmentarza z 1915 roku, na którym byli pochowani żołnierze walczący z wojskami rosyjskimi. Nie jest znana dokładna liczba pochowanych. Po kampanii wrześniowej istniejącą za Mławką pod lasem nekropolię zaadoptowano na nowe pochówki. Do budowy wykorzystano robotników przymusowych. W latach 1940-1944 pochowano tu ok. 1300 osób. Dalsze 10 383 (stan na marzec 2008) trafiło tu dzięki działalności Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgraeberfuersorge e.V.). Cmentarz odnowiono i poświęcono 5 października 1996 roku. Obecny cmentarz makształt litery U, zajmuje powierzchnię ok. 2,7 ha, składa się z trzech części - wg projektu inż. arch. Stanisława Korpantego z Ciechanowa. Po bokach znadują się bezimienne mogiły z 1915, główną część stanowią pionowe tablice - 40 sztuk, sprowadzone ze Szwajcarii, na których wyryto imiona, nazwiska, rok urodzenia i śmierci poległego. Zasadniczą część cmentarza stanowi płaski teren, na którym, trumna przy trumnie, pochowani są żołnierze. Gdzieniegdzie stoją grupy symbolicznych krzyży, gdzieniegdzie są tablice nagrobne. Cały cmentarz podzielony jest na bloki z numerami, wiadomo, że co 50 cm jest inna trumna, całość jest ściśle wpisana do księgi cmentarza (bez trudu można wskazać miejsce pochówku wybranej osoby, co do centymetra). Niektóre ciała zostały zabrane przez bliskich. Swojego czasu gazety mławskie opisywały przypadek Niemca, który grób swojego brata znalazł na Mławce 60 lat po zakończeniu wojny.

  Historia
  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW