-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Maszkowo
   gmina Sianów, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wieś usytuowana u podnóża Góry Chełmskiej, na pofałdowanym terenie, wkomponowana w malowniczy, pagórkowaty krajobraz. Jej granice w sposób naturalny wyznaczają otaczające lasy. Na wschód od zabudowań wsi przepływa rzeczka Unieść. Zabudowania zgrupowane są bezpośrednio po obu stronach drogi Koszalin - Polanów. Pierwotny folwark usytuowany był po północnej stronie drogi. Na północ od wsi tereny podmokłe. Po obu stronach polnej drogi prowadzącej w kierunku Sianówka rozrzucone są pojedyncze gospodarstwa zagrodnicze założone w XIX w. w miejscach o najkorzystniejszej konfiguracji terenu.

   Historia

   Z przywilejów wydanych dla Koszalina przez biskupów kamieńskich: Magnusa (w 1410 r.) oraz Zygfryda (w 1442 r.) wynika, że już wówczas Maszkowo było własnością miasta. W 1658 r. z dwóch upadłych gospodarstw utworzono tu folwark z owczarnią na 200 owiec.W 2 połowie XVIII w. poza folwarkiem w Maszkowie mieszkało 4 kmieci, l zagrodnik (który pełnił jednocześnie funkcję strażnika leśnego) i l pasterz. Znajdowało się tu 6 "dymów" i dwa stawy rybne z hodowlą karpi, dzierżawione na rzecz koszalińskiej Kamery. W folwarku znajdował się l dom mieszkalny oraz owczarnia na 200 wiec. W 1828 r. do folwarku dołączono 2 inne opustoszałe gospodarstwa.W połowie XIX w. we wsi obok folwarku znajdowały się liczne ogrody i sady, szkoła oraz 61 budynków mieszkalnych i gospodarczych, z których 32 przetrwały do naszych czasów. Tak duża liczba zabudowań pozwala przypuszczać, iż rozproszone wokół wsi gospodarstwa zagrodnicze zostały założone już w l połowie XIX w. W inwentarzu z 1867 r. wymienione zostały 34 domy mieszkalne i 27 gospodarczych oraz 316 mieszkańców w 60 rodzinach. Wśród nich, poza wieczystymi dzierżawcami, znajdowało się 4 kmieci i 20 chłopów małorolnych, którzy po przeprowadzonym w l połowie XIX w. uwłaszczeniu stali się właścicielami 632 mórg ziemi (w tym 200 mórg ziemi uprawnej, 160 mórg łąk, 4 mórg ogrodów, 255 mórg lasów, oraz 13 mórg terenów zabudowanych, dróg i nieużytków). Do folwarku należały 544 morgi ziemi (w tym 380 mórg ziemi uprawnej, 120 mórg łąk, 2 morgi ogrodów, 30 mórg wyrębów drzewnych, oraz 12 mórg gospodarstw i zabudowań, dróg i nieużytków). Także szkoła posiadała niewielką ilość ziemi (5 mórg 120 prętów, z tego 4,2 ziemi uprawnej, 1,6 łąk i 0,4 ogrodów). Zarówno właściciele folwarku, jak i chłopi jeszcze w 1859 r. mieli prawo pierwszeństwa wyrębu drewna w miejskich lasach na Górze Chełmskiej i Wichłaczu. Uprawę zbóż prowadzono metodą trój połówki, jednak ze względu na słabą jakość gruntów nie przynosiła ona zbyt wielkich plonów.  W sprzyjających latach osiągano natomiast znaczne zbiory w ogrodach i sadach, zbywane na rynku w Koszalinie; można zatem powiedzieć, że w XIX w. Maszkowo było "ogrodem i sadem" Koszalina. Ponadto w folwarku prowadzono hodowlę 22 koni, 66 sztuk bydła rogatego oraz 200 uszlachetnionych owiec. W gospodarstwach chłopskich hodowano łącznie 122 owce nieuszlachetnione, 16 świń, 18 kóz oraz w nieznacznej ilości drób Spis z 1939 r. wymienia 54 gospodarstwa, w tym folwark, który rozebrano po 1945 r.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW