-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Międzyzdroje
gmina Międzyzdroje, powiat kamieński, województwo zachodniopomorskie
Międzyzdroje - Miasto gwiazd
www.miedzyzdroje.pl
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
• Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego Perła Bałtyku

- początek maja

• Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Amber Baltic - Festiwal Muzyki Klasycznej i Romantycznej

- 2. połowa maja

• Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej

- 2. połowa czerwca

• Europejski Festiwal Gwiazd

- początek lipca

• Muzyczne lato w Międzyzdrojach

- imprezy plenerowe

• Międzynarodowe Czwartki Organowe

- sierpień

• Spotkania Artystyczne Seniorów

- wrzesień

• Turniej Tańca Towarzyskiego o puchar miasta Międzyzdroje

- październik

• Morskie Zaduszki

- m.in. szanty - listopad

Opis

Międzyzdroje to kurort na wyspie Wolin, 13 km na północny wschód od Świnoujścia, 14 km na północny zachód od miasta Wolin i 21 km na południowy zachód od Kamienia Pomorskiego. 3 km na południowy zachód rozciąga się jezioro Wicko Małe, zatoka Zalewu Szczecińskiego w estuarium Odry.

Walorami turystycznymi miasta są: położenie nad morzem, piaszczyste plaże, wzniesienia w Paśmie Wolińskim, bliskość Wolińskiego Parku Narodowego, historyczne zabudowania uzdrowiskowe i Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina, położony w kwartale ulic: Bohaterów Warszawy, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Zdrojowej u podnóża klifowego brzegu. Został założony na przełomie XIX/XX wieku i jest objęty ochroną konserwatorską.

Miasto ma ok. 5,5 tys. stałych mieszkańców, jednak zawsze przebywa tu znacznie więcej osób - co rok odwiedza je ponad 100 tys. turystów z Polski i zagranicy.

Historia

W XII w. na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów istniały dwie osady: Żelazo i Kępieńce, obie na południe od miasta. Wieś Żelazo badacze lokują w rejonie obecnej wioski Zalesie, Kępieńce w rejonie dzisiejszego osiedla Lubiewo (skrzyżowanie ulic Wolińskiej z Nowomyśliwską).

W połowie XIII w., w centrum obecnych Międzyzdrojów (u zbiegu ulic Krótkiej i Gryfa Pomorskiego) powstała karczma, która obsługiwała główny trakt handlowy, biegnący przez Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. Pierwotna nazwa Misdroige, Misdroie zachowała się w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I na rzecz prepozytury katedralnej w Kamieniu Pomorskim. W 1579 znana była nazwa Mysdroye.

Po wojnie trzydziestoletniej tereny Międzyzdrojów i całą wyspę Wolin opanowali Szwedzi. W roku 1715 wyspę zajęli Prusacy.

W XVIII w. Anglicy odkryli i rozsławili właściwości morskich kąpieli. Wypoczynek nad morzem był w Europie coraz bardziej modny i powszechny.

Jeszcze do połowy XIX w. Międzyzdroje były biedną rybacką wioską. Początki istotnych przemian notuje się od 1832. W 1835 powstały na plaży pierwsze obiekty kąpieliskowe, a na przełomie XIX/XX w. miejscowość stała się modnym kurortem z zakładem solankowym, spacerową promenadą, Parkiem Zdrojowym, hotelami, pensjonatami i willami. 1 lipca 1895 oddano do użytku drewniane molo o długości 300 m. W 1913 Międzyzdroje odwiedziło 20 000 letników.

Pierwsza i druga wojny światowe cudem oszczędziły miastu jakichkolwiek zniszczeń. Po 1945 Międzyzdroje zostały przyłączone do Polski, zaś ich dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. W roku 1947 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Od lat 50. XX w. powoli wznawiano działalność turystyczno-wypoczynkową i tę funkcję rozwija się do dziś. W latach 1972-84 Międzyzdroje były częścią Świnoujścia. W 2004 oddano do użytku żelbetowe molo o długości 395 m.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzyzdroje

Polecane obiekty

- aleja Gwiazd z ławeczką Gustawa Holoubka

- molo o długości 395 m

- przystań morska z rejsami do Świnoujścia i niemieckich portów na Uznam

- gabinet figur woskowych

- Gabinet Gwiazd

- Park Zdrojowy im. Fryderyka Chopina

Woliński Park Narodowy - Zagroda Pokazowa Żubrów i Muzeum Przyrodnicze z orłami bielikami w wolierach

- piaszczyste plaże – Międzyzdroje, Dziwnów, Dziwnówek, Łukęcin, Międzywodzie

- Oceanarium - Promenada Gwiazd 4

- kino "Eva", otwarte w 2009 r.

- punkty widokowe: Kawcza Góra i Gosań 

- kościół św. Piotra Apostoła

- kaplica Stella Matutina

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
11 Czerwca 2011r. o 14:39
ocena ogólna
11 Czerwca 2011r. o 14:37
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 16:59
Moja ulubiona nadmorska polska miejscowość. cisza spokój, dużo miejsc do nocowania, ośrodki kempingowe. Piękna i czysta plaża. Deptak koło plaży, aleja gwiazd i oceanarium. Polecam każdemu!!
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW