-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Miedzichowo
   gmina Miedzichowo, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie
   www.miedzichowo.pl
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Duża osada będąca siedzibą władz gminy. Liczy 471 mieszkańców. Położona jest na skraju Lasów Łomnickich u ujścia strumienia Zawadka do Czarnej Wody. W przeszłości znana była z hutnictwa (stąd nazwa wsi). Niegdyś jej niemiecka nazwa brzmiała Kupferhammer. W XVII wieku istniała tu kuźnica miedzi i żelaza zwana Kopernym Młynem. Młyny napędzane wodą budowano na Czarnej Strudze, a metale wytapiano z rudy darniowej. Do dziś zachowały się pozostałości dawnego stawu młyńskiego. Znajduje się tu poewangelicki kościół z 1907 r. p.w. św. Stanisława. W pobliżu szkoły rośnie kasztanowiec o obwodzie 360 cm. Wśród domów znajdują się budynki o konstrukcji szachulcowej pochodzące z XIX i XX w. Miedzichowo stanowi ważny ośrodek produkcji wikliny.

   Historia

   W przeszłości znana była z hutnictwa. W XVII wieku istniała tu kuźnica miedzi i żelaza zwana Kopernym Młynem. Młyny napędzane wodą budowano na Czarnej Strudze, a metale wytapiano z rudy darniowej. Do dziś zachowały się pozostałości dawnego stawu młyńskiego. Znajduje się tu poewangelicki kościół z 1907 r. pw. św. Stanisława. W pobliżu szkoły rośnie kasztanowiec o obwodzie 360 cm. Wśród domów znajdują się budynki o konstrukcji szachulcowej pochodzące z XIX i XX wieku. Miedzichowo stanowi ważny ośrodek produkcjiwikliny.Przed I wojną światową obok wikliniarstwa popularna była w tej okolicy także uprawa chmielu. W latach zaboru pruskiego(1793-1807 i 1815-1918) wieś nosiła nazwę niem. Kupferhammer. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała dowojewództwa gorzowskiego.

   źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miedzichowo

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   22 Września 2011r. o 16:45
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW