-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Miejska Górka
gmina Miejska Górka, powiat rawicki, województwo wielkopolskie
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Miasto położone 9 km na połnocny wschód od Rawicza, przy drodze do Krotoszyna, w dolinie Dąbrocznej, prawgo dopływu Orli, w południowo- zachodniej cześci Wysoczyzny Kaliskiej.

Historia

Miasto lokowane w roku 1343. W roku 1428 ponowna lokacja na prawie niemieckim, z przywileju dla Wladysława Jagiełły dla właściciela Łukasza Górki. W XVI w. miasto stanowiło jeden z prężniejszych ośrodków luteranizmu w Wielkopolsce. W 1622 Adam Przyjemski sprowadza reformatow, którzy osiedlają się na terenach wsi Goruszki. W czasie powstania wielkopolskiego 1918/1919 w Miejskiej Górce powstał oddział powstańczy. Miasto wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej 23 stycznia 1945 roku przez wojska 3 Armii Gwardii, wchodzące w skład I Frontu Ukraińskiego.

Polecane obiekty

Kościoł św. Mikolaja i Marii Magdaleny, barokowy zespoł klasztorny z 1742 roku, kościoł poewangelicki z 1777 r, wiatrak koźlak.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Marca 2012r. o 22:43
Fajne miasteczko
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW