-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Mielec
gmina Mielec, powiat mielecki, województwo podkarpackie
Mielec - tu rozwijają się skrzydła!
www.mielec.pl
Fakty
 • W Mielcu urodzili się m.in. Jan Król (polityk, były wicemarszałek Sejmu RP), Piotr Gąsowski (aktor, artysta kabaretowy, prezenter telewizyjny, konferansjer) i Hirek Wrona (dziennikarz radiowy i telewizyjny, DJ).
 • Do I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu uczęszczał m.in. Kazimierz Sabbat – premier i Prezydent RP na Uchodźstwie.
 • Ze Stalą Mielec przez większą część kariery sportowej był związany Grzegorz Lato (prezes PZPN, napastnik polskiej reprezentacji piłkarskiej, która zdobyła mistrzostwo olimpijskie w Monachium 1972 pod wodzą Kazimierza Górskiego). W jej barwach rozegrał 272 mecze i zdobył 111 goli w I lidze, 23 mecze i 6 bramek w II lidze.
 • W Mielcu w latach 1957-1960 było produkowane nadwozie Mikrusa MR-300 –samochodu osobowego o uproszczonej budowie (1728 szt.), a w latach 1990-1995 powstało 7 Gepardów – polskich roadsterów.
 • Mielec zdobią liczne rzeźby metalowe ulokowane w różnych punktach miasta.
 • Mielecki sport kojarzony jest głównie z piłkarzami Stali Mielec, którzy dwukrotnie w 1973 i 1976 r., zdobyli Mistrzostwo Polski, zaś stadion klubowy był jednym z największych i najpiękniejszych w kraju.
 • Wjeżdżając samochodem do miasta od strony Tarnowa zobaczymy samolot AN-2 z napisem „Mielec Wita”.
 • W północnej części Mielca znajduje się lotnisko fabryczne Polskich Zakładów Lotniczych, służące też miejscowemu aeroklubowi. Nie jest ono przystosowane do obsługi ruchu pasażerskiego, choć plany przebudowy od czasu do czasu są sygnalizowane przez władze.
Informacje praktyczne

Z Mielca odchodzą drogi wojewódzkie nr: 875 do Kolbuszowej, 983 do Radomyśla Wielkiego i Lisiej Góry k. Tarnowa, 984 do Sadkowej Góry, 985 do Dębicy, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. Projektowana jest trasa Kielce - Staszów - Połaniec (nowy most na Wiśle) - Mielec - Kolbuszowa - Rzeszów. Autostrada ma przebiegać ok. 30 km na południe od Mielca.

Mielec posiada połączenie kolejowe od 1887 r., leży na trasie Dębica - Tarnobrzeg. W ostatnich latach transport szynowy podupada, trakcja i tory są w fatalnym stanie, dlatego w 2009 r. wstrzymano tu ruch pasażerski.

Ok. 15 km na północ od Mielca przebiega Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS) o rozstawie toru zgodnym z rosyjskim. Planowana jest budowa terminalu przeładunkowego w Padwi Narodowej.

Wydarzenia cykliczne
Festiwal Instrumentów Dętych Blaszanych

marzec

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

muzyka klasyczna – lipiec – wrzesień

Dni Mielca i Pikniki Lotnicze

połowa sierpnia

Western Piknik Mielec

impreza w stylu country i zlot motocyklowy – koniec sierpnia

Opis

Mielec to miasto powiatowe w województwie podkarpackim, położone w dolinie Wisłoki, w Kotlinie Sandomierskiej.

Mielec ma ok. 62 tysiące mieszkańców.

To jeden z najważniejszych ośrodków przemysłu na Podkarpaciu, kojarzony przede wszystkim z lotnictwem i Polskimi Zakładami Lotniczymi - największym przedsiębiorstwem tej branży w Polsce. PZL i kilka innych firm tworzą mielecką Dolinę Lotniczą.

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC przyczyniła się do dywersyfikacji przemysłu w mieście i ustabilizowania się sytuacji gospodarczej. Ulokowało się tu wiele firm prywatnych, głównie przemysł lekki. Powstaje też Mielecki Park Przemysłowy.

Miastami partnerskimi Mielca są: Douchy-les-Mines (Francja), Mukaczewo (Ukraina), Vila Nova de Poiares (Portugalia), Löhne (Niemcy) i Tiszaföldvár (Węgry).

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości Mielec pochodzą z bulli papieża Grzegorza X z 1229 r. W II poł. XIV w. istniała już tu parafia. 17 marca 1457 r. Kazimierz Jagiellończyk zezwolił na lokację miasta Nowy Targ, jednak właściciel dóbr Jan Mielecki nie założył miasta. Zrobili to dopiero jego synowie Jan i Bernardyn 18 grudnia  1470 r. Mieleccy byli panami tych ziem aż do 1771 r. kiedy ród wygasł.

Za ich rządów rozwijało się rzemiosło, pierwszy w mieście cech założyli kowale w 1522 r., później krawcy, szewcy, garncarze, sukiennicy i tkacze. Kolejnymi właścicielami miasta byli Ossolińscy i Morsztynowie, Pieniążkowie, Suchorzewscy, Starzeńscy, Grossowie i Oborscy.

W 1853 r. Mielec został miastem powiatowym. W 1892 roku przy ulicy Kościuszki powstał budynek Rady Miejskiej oraz koszary żandarmerii. Rozwój miasta przerwał ogromny pożar, który strawił jego 3/4 obszaru. Na początku XX w. mielecki rynek otoczony był rzędem murowanych kamieniczek , wzniesiono gmachy sądu, gimnazjum i Rady Powiatowej. I wojna światowa była przyczyną wielu zniszczeń. W 1934 r. region nawiedziła największa w historii powódź, która zniszczyła ponad 11 tysięcy gospodarstw. Dwa lata później w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała w Mielcu państwowa wytwórnia płatowców, gdzie rozpoczęto budowę bombowca PZL P-37 "Łoś". Powstało osiedle dla pracowników fabryki oraz domy dla kadry kierowniczej.

W latach 1939-1944 fabryka pracowała na rzecz hitlerowskiego okupanta, od 1943 roku montowała myśliwce He-297. Po wyzwoleniu miasta w 1944 r. na terenie zakładów lotniczych utworzono Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec – główne źródło zatrudnienia w Mielcu i okolicznych gminach. Wyprodukowano w niej ponad 16 tys. samolotów konstrukcji rodzimej i na licencji – na eksport do ZSSR. Wizytówką miasta była drużyna piłkarska odnosząca wiele sukcesów na krajowych i zagranicznych arenach. W czasach PRL-owskiej industrializacji miasto dynamicznie się rozrastało, budowano osiedla, budynki administracji publicznej, drogi w mieście i okolicach. Zmiana ustroju w 1989 r. zmusiła mieszkańców do przedefiniowania swojego życia, pojawiło się duże bezrobocie. Zmiany na lepsze zaczęły się w 1995 r., gdy powstała pierwsza w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. 16 marca 2007 r. Sikorsky Aircraft Corporation nabyła PZL Mielec z zamiarem rozpoczęcia produkcji śmigłowców.

Polecane obiekty
 • Bazylika Mniejsza św. Mateusza z 1526 r. - wnętrze późnobarokowe, w ołtarzu głównym obraz "Ukrzyżowanie" z XVII w .
 • dworek Oborskich z XVII w. i park z I połowy XIX w. – Muzeum Regionalne
 • dom Jadernych – obecnie mieści się tu Muzeum Fotograficzne
 • Państwowa Szkoła Muzyczna z Salą Królewską
 • drewniany kościół św. Marka w dzielnicy Rzochów
 • Stary cmentarz żydowski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW