-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Mikołów
  gmina Mikołów, powiat mikołowski, województwo śląskie
  www.mikolow.um.gov.pl
  Fakty
  • W Mikołowie urodziła się polska aktorka teatralna i filmowa, Anna Dereszowska.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Dni Mikołowa

  Odbywają się na przełomie czerwca i lipca na Mikołowskim rynku. Występują największe gwiazdy z sceny rozrywkowej z Polski i zagranicy.

  Impresje Mikołowskie

  Od kilkunastu lat do Mikołowa w lipcu zjeżdża czołówka polskich artystów plastyków oraz twórcy z innych państw, by przez dwa tygodnie spotykać się i tworzyć. Więcej http://www.mdm.mikolow.um.gov.pl/

  Mikołowskie Dni Muzyki

  Mikołowskie Dni Muzyki zainicjowane zostały w 1991 roku. Od tego czasu odbywają się co roku na przełomie maja i czerwca. Dzięki wydarzeniom artystycznym najwyższej rangi Mikołowskie Dni Muzyki stały się jednym z najważniejszych festiwali muzycznych nie tylko na Śląsku, ale także w skali całego kraju. Wysoki poziom artystyczny koncertów docenili krytycy, przedstawiciele fachowej prasy muzycznej. Wybrane koncerty rejestruje Polskie Radio i Telewizja Polska

  Opis

  Mikołów to harmonijne połączenie ośmiu wieków historii z tym, co niesie XXI wiek. Pieczołowicie odnawiane zabytki, nowoczesne rozwiązania architektoniczne, bogactwo życia kulturalnego oraz piękna przyroda tworzą wyjątkowy klimat tego miasta.

  Sercem miasta jest piękny Rynek z "Tańczącą fontanną" oraz przepiękne zielone alejki pobliskich Plant. Mimo że Mikołów leży w obrębie Aglomeracji Górnośląskiej, to czas płynie tu jakby wolniej, spokojniej. Jest to bardzo kameralne miasto, pełne uśmiechniętych i życzliwych mieszkańców jest to zasługa wpływów polskich, czeskich, habsburskich i pruskich. Wpływów kulturowych i religijnych.

  Mieszkańcy są tu przedsiębiorczych, energicznych i tryskających pomysłami. To dzięki nim każdego roku w mieście odbywa się szereg ciekawych imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych. Niektóre z nich, jak choćby Mikołowskie Dni Muzyki czy Impresje Mikołowskie, przyciągają do grodu nad Jamną wielkich artystów z Polski i z zagranicy.

    Mikołów leży na Wyżynie Śląskiej, w dolinie rzeki Jamny. Miasto wchodzi w skład województwa śląskiego i graniczy z Katowicami, Tychami, Łaziskami Górnymi, Orzeszem, Ornontowicami, Gierałtowicami oraz Rudą Śląską. Powierzchnia Mikołowa zajmuje 81 km2, a liczba ludności wynosi 38 tys. mieszkańców. Należą do niego sołectwa: Borowa Wieś, Bujaków, Mokre, Paniowy, Śmiłowice oraz dzielnica Kamionka. Pozostałe części miasta noszą zwyczajowe nazwy: Centrum, Gniotek, Goj, Nowy Świat i Regielowiec.

     Od 1999 r. jest ono siedzibą powiatu mikołowskiego, obejmującego gminy: Mikołów, Łaziska Górne, Ornontowice, Orzesze i Wyry.

     Miasto przecina droga krajowa nr 81, Katowice-Skoczów-Cieszyn oraz droga krajowa nr 44, Gliwice-Oświęcim-Kraków. Mikołów posiada również dogodne połączenia komunikacyjne z innymi miastami województwa. W niedalekiej przyszłości po wschodniej stronie miasta będzie przebiegać autostrada A-1 (Ostrawa-Gdańsk), natomiast po stronie północnej, autostrada A-4 (Zgorzelec-Medyka). Do międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach (Katowice) jest stąd 38,6 km, a do lotniska w Balicach (Kraków) 70,6 km.

  Historia

     Pierwsza wzmianka o Mikołowie pochodzi z 1222 r. Wtedy to w dokumencie księcia opolskiego, Kazimierza znalazł się zapis o kasztelanie mikołowskim, Andrzeju (Andrea comite de Micul.). Dawna osada i drewniano-ziemny gród leżały wówczas na wzniesieniu w rejonie dzisiejszej ul. Konstantego Prusa. W 1273 r. podczas walk o tron Polski uległy one zniszczeniu. Na ich ślady natrafiono dopiero w 1860 r. podczas budowy kościoła ewangelickiego św. Jana. Z biegiem lat budowniczym nowej osady, w miejscu dzisiejszego Rynku, był Jan herbu Grabie.

     W 1336 r. ziemie te przeszły pod panowanie czeskie, a następnie stały się własnością Habsburgów. Prawa miejskie Mikołów otrzymał w 1547 r. W 1742 r. miasto trafiło pod berło królestwa Prus. Przez stulecia nawiedzały go liczne epidemie, wojny, trzęsienia ziemi, a nawet inwazja szarańczy. Jednak po każdym z tych nieszczęść miasto odradzało się na nowo.

     W XIX w. istniały tu już poczta, sąd, policja, straż pożarna oraz urząd górniczy. W 1856 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe z Nędzą i Orzeszem, a dwa lata później z Ligotą. Dzięki temu w mieście nastąpił szybki rozwój gospodarczy, powstały liczne fabryki. Jednocześnie swoją działalność rozpoczęła tu pierwsza polska drukarnia Tomasza Nowackiego (1845 r.). Jej książki i śpiewniki były rozprowadzane na terenie całego Górnego Śląska. Tradycje tej drukarni kontynuowali Karol Miarka-senior (1825-1882) i Karol Miarka-junior (1856-1919). Ten ostatni był m.in. wydawcą masowych nakładów dzieł A Mickiewicza, J. Słowackiego i Z. Krasińskiego.

     W 1900 r. Mikołów liczył 6 638 mieszkańców. O dalszych jego losach zadecydowały powstania śląskie i Plebiscyt. W ich wyniku 21 X 1921 r. Mikołów wraz z całym powiatem pszczyńskim został przyłączony do Polski. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. oddziały wojska polskiego stawiały tutaj Niemcom zacięty opór (Wyry i Sośnia Góra). W styczniu 1945 r. miasto zostało wyzwolone przez oddziały Armii Czerwonej. Obecnie jest ono siedzibą powiatu mikołowskiego oraz prężnym ośrodkiem życia gospodarczego i kulturalnego tej części województwa śląskiego.

  Polecane obiekty

  Njaważniejsze zabytki Mikołowa:

  - Kościół parafialny pw. św. Mikołaja z 1720 r. Został przeniesiony z Przyszowic do Borowej Wsi w latach 1937-1939. Ołtarz pochodzi z roku 1600.
  - Kościół parafialny pw. św. ap. Piotra i Pawła w Paniowach.
  - Kościół parafialny pw. Matki Bożej Śnieżnej (nazwany tak dopiero po wybudowaniu kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha, który przejął jego wcześniejszą nazwę) zbudowany w latach 1270-1280, później przebudowany.
  - Kościół parafialny pw. św. Wojciecha (Bazylika mniejsza) zbudowany w stylu neoromańskim w latach 1843-1861.
  - Kościół parafialny św. Mikołaja w Bujakowie
  - Kościół parafialny św. Wawrzyńca w Mokrem
  - Kościół ewangelicki pw. św. Jana.
  - Cmentarz Żydowski z najstarszą macewą z połowy XVIII w. (przy ul. Konstytucji 3 Maja)
  - Zabytkowe kamienice w śródmieściu.
  - Budynek przy ul. Krakowskiej 33, którego historia może sięgać czasów średniowiecza (mury piwnic), a obecnie stanowi przykład architektury historyzująco-modernistycznej.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  8 Października 2011r. o 12:48
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW