-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Modlin-Twierdza
   gmina Nowy Dwór Mazowiecki, powiat nowodworski, województwo mazowieckie
   www.twierdzamodlin.pl
   Fakty
   • Niektóre obiekty Twierdzy Modlin posłużyły jako plany filmowe w znanych polskich filmach, np.: "C.K. Dezerterzy" - sceny koszarowe (prawie cała pierwsza część), mieszkanie Von Nogaja, końcowa scena wyjścia z koszar; "Kiler" - scena obiadu w więzieniu; "Pan Tadeusz" - ruiny spichlerza w widłach Narwi i Wisły posłużyły za zamek Horeszków; wnętrza twierdzy za paryskie mieszkanie Adama Mickiewicza; "Avalon Mamoru Oshii" - ruiny spichlerza posłużyły za plener jednego z etapów; "Przeprowadzki" - w jednym z odcinków w czasie przeprowadzki postój zrobiono przed koszarami; "Jutro idziemy do kina" - scena przed bramą; "Bitwa warszawska 1920".
   Informacje praktyczne

   Informacje na temat zwiedzania Twierdzy Modlin dostępne są pod adresem: www.twierdzamodlin.pl

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Twierdza Modlin położona jest u ujścia rzek Wkry, Narwi i Wisły.

   Historia

   Już król szwedzki Gustaw docenił walory obronne tego miejsca, zakładając tu obóz warowny, który przetrwał aż do 1660 r. W 1906 r. Napoleon, po utworzeniu Księstwa Warszawskiego, rozpoczął budowanie umocnień i fortyfikacji na ziemiach polskich. W 1806 roku zapada decyzja - powstaje wewnętrzny obwód dzisiejszej cytadeli. Na prawym brzegu Wisły powstaje ziemno-drewniana forteca o kształcie półowalu, z 5 bastionami, otwarta na rzekę. Wezeł zamykają szańce przedmostowe w Kazuniu i w Nowym Dworze Mazowieckim.
   Po upadku Napoleona w 1813 roku twierdza przechodzi w rękace holenderskie (gen.Dandels), oblegana przez Rosjan - kapituluje 1.12.1813. 4.12.1830 r. - główna baza wojsk powstanczych. Oblegana znów przez wojska rosyjskie kapituluje 9.10.1831 r. Przemianowana przez Rosjan na Nowogieorgiewsk w 1834 r. Od 1832 do 1864 rozbudowywana, dodano obwód zewnętrzny, a także kompleks koszarowy o długości 2250 m. Cytadela i obwód zewnętrzny otoczono tzw. murem Carnota, w 1883 r. otoczono twierdzę łańcuchem 8 ceglasto-ziemnych fortów, w odległości 2-6 km od twierdzy, o długości 30 km. W latach 1912-1914 wykonano 10 betonowych fortów , 5-10 km od cytadeli - drugi pierścień obronny. W I wojnie kapituluje 20.08.1915 r. Do 11.1918 obsadzona załogą niemiecką. Potem w rękach polskich. W okresie międzywojennym stacjonował tu Korpus Kadetów, Szkoła Podchorążych. Po wybuchu II wojny załoga twierdzy broni się bohatersko, przez 18 dni. Osamotnieni kapitulują z powodu wyczerpania zapasów. Zginęło ok. 2000 żołnierzy. Po wojnie służyła Wojsku Polskiemu. Obecnie pusta.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   24 Kwietnia 2017r. o 01:15
   Obiekt ogrom. Spędziłem tam dwa lata jako żołnierz służby zasadniczej.
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW