-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Modlnica
gmina Wielka Wieś, powiat krakowski, województwo małopolskie
Fakty
  • W listopadzie 2008 r. archeolodzy prowadzący badania na terenie przyszłej obwodnicy Krakowa, w okolicach Modlnicy, znaleźli ślady cmentarzyska z czasów kultury łużyckiej z VI wieku p.n.e., a na nim m.in. niespotykany, bogato wyposażony grób z wczesnej epoki żelaza.
  • W Modlnicy urodził się w 1892 roku generał Jan Karcz, polski dowódca wojskowy.
Informacje praktyczne

Wieś leży przy drodze prowadzącej przez Olkusz z Krakowa do Dąbrowy Górniczej.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Wies położona:

-na południowej krawędzi Płaskowyżu Ojcowskiego, w jej wschodniej części,
-w województwie małopolskim (w latach 1975-1998 w województwie krakowskim), w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś.

Modlnica przylega do północno-zachodniej granicy Krakowa przy drodze krajowej nr 94 do Olkusza. Zajmuje obszar 425,32 ha i liczy 1334 mieszkańców.

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie obecnej Modlnicy pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Znajdowała się tu prawdopodobnie pogańska świątynia, według legendy jej pobliżu św. Wojciech w czasie swej misyjnej wędrówki do Polski dokonywał chrztów.Nazwa Modlnicy wiąże się z tą legendą według której święty tu się właśnie zatrzymał i modlił, a z pozostawionej przezeń podróżnej laski, wyrosło potężne lipowe drzewo. Zgodnie z tradycją znajdująca się przy wjeździe do Modlnicy kapliczka z figurą świętego Wojciecha ma upamiętniać tę historię.Pierwsza wzmianka o Modlnicy jako wsi na przywileju Bolesława Wstydliwego datowana jest na rok 1254.

Od XV/XVI wieku stanowiła ona własność bogatych rodów mieszczańskich z Krakowa, w tym Salomonów, za których wieś doszła do wielkiego rozkwitu gospodarczego. Od 1782 do 1945 roku wieś była własnością rodu Konopków.

W XV wieku stał tu niewielki zameczek, rozbudowany w końcu XVI wieku w stylu renesansowym.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Modlnica

Polecane obiekty
  • klasycystyczny dwór z 1784 roku
  • park podworski

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW