-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Mucharz
   gmina Mucharz, powiat wadowicki, województwo małopolskie
   www.mucharz.pl
   Fakty
   • Najdawniejsze dzieje Mucharza są związane z losami państwa Wiślan
   • Według podań w okresie przedchrześcijańskim mieli tu nauczać Cyryl i Metody
   • Okolice Mucharza to rejon obfitujący w znaleziska archeologiczne
   • Od 1986 roku trwa budowa zbiornika Świnna-Poręba
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Położenie – najbardziej na południowy – zachód wysunięta część Pogórza Wielickiego. Pogórze Wielickie obejmuje też wzgórze Upalenisko (438 m). na linii dolnego odcinka Jaszczurówki Mucharz przylega do Beskidu Małego (grupa Łamanej Skały). Wschodnia granica wsi oparta jest o środkowy, najbardziej malowniczy odcinek przełomu Skawy przez Beskid Mały. Jeden z najbardziej głębokich meandrów (są 4), obejmuje z trzech stron Upalenisko. Upalenisko to wzgórze, które ma kształt trójkąta. Jego zbocza opadające na pn-wsch i pn-zach są strome i wraz ze stożkiem szczytowym, pokryte są jednolitym kompleksem Lasu Mucharskiego.   Południowy skłon Upaleniska już łagodniej  opada na południe.

   Historia

     Wg tradycji w czasach przedchrześcijańskich na wzgórzu Upalenisko znajdował się ośrodek kultu pogańskiego i stała tam jakaś murowana świątynia. Wg podania Cyryl i Metody („apostołowie Słowian”) mieli ok. 880 roku dotrzeć w okolice Mucharza i głosić swą wiarę. W sto lat później biskupem Pragi został św. Wojciech – został on zmuszony do opuszczenia Czech i w 996 roku przybył do Polski – wg tradycji był on obecny w kilku miejscach w okolicy Mucharza oraz w samym Mucharzu. Tu właśnie miał kazać rozbudować istniejącą wcześniej świątynię pogańską, poświęcił ją, a na pamiątkę swej wizyty pozostawił ornat, w którym odprawiał mszę świętą. Jeszcze w I poł. XIX wieku w kościele znajdował się jakiś stary ornat, którego kawałki ludzie zabierali na pamiątkę jako relikwie.

     Okolice Mucharza i Dolinę Skawy ludzie penetrowali już w środkowej epoce kamienia – mezolicie (ok. 7000 lat temu), a później  - w czsach kultury łużyckiej. Odkryto tu znaleziska z okresu kultury łużyckiej oraz narzędzia rzymskie. Mucharz to jedna z najstarszych wsi na Podbeskidziu.

   -1254 rok – pierwsza wzmianka o Mucharzu w dokumencie, w którym Bolesław Wstydliwy potwierdził posiadanie przez norbertanki ze Zwierzyńca 34 wsi i folwarków.

   -w latach 1179 – 1274 linia Skawy stanowiła granicę pomiędzy terenami podległymi książętom opolskim (na zach.) i krakowskim (na wsch.).

   -1301 rok – w Mucharzu powstało sołectwo

      Z powodu kłopotów finansowych norbertanek az do początku XVII wieku Mucharz był w zastawie u różnych ludzi. Dopiero w tym okresie ksieni Dorota Kątska uporządkowała gospodarkę finansową i wykupiła Mucharz z rąk zastawców.

   -1782 rok – austriackie władze zaborcze dokonały sekwestracji majątku norbertanek i w 1798 roku, na licytacji, sprzedały go Tomaszowi Wilkońskiemu, dziedzicowi Jaszczurowej. Mucharz aż do 1945 roku dzielił losy dóbr jaszczurowskich.

    

   Polecane obiekty

   Centrum wsi znajduje się na południowym stoku Upaleniska.  Nad wsią dominuje biała wieża kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha. Są tu też masywne zabudowania klasztoru Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (w skrócie – Pasjonistki). W Mucharzu są dwa cmentarze (stary i nowy). W pobliżu skrzyżowania z drogą prowadzącą do Wadowic z Suchej Beskidzkiej można zobaczyć resztki założenia dawnego folwarku Norbertanek, zlikwidowanego w I poł. XIX wieku. W przysiółku Zielona od dawna stała klasztorna karczma i zajazd „Zielona”. Budynek tej karczmy istnieje nadal. Obecnie jest tam restauracja „Zielona”.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW