-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Myślibórz Wielki
   gmina Nowe Warpno, powiat policki, województwo zachodniopomorskie
   http://www.nowewarpno.pl/strona/menu/16_mysliborz_wielki
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis
   Myślibórz Wielki (do 1945 r. Mützelburg), wieś oddalona o ok. 10 km na południe od Nowego Warpna. Jest to wieś o charakterze wypoczynkowym.
   Historia
   Pierwsze wzmianki o wsi można spotkać w martykułach kościelnych Rieth z 1597 r., widnieje tam jako gospodarstwo rolne. W miejscowości była karczma, smolarnia i 3 chaty należące do Rieth. W XVIII wieku był tam dziedziczny majątek czynszowy w skład którego wchodziła dawna karczma, dom, stodoły, obory, browar oraz 4 domy rodzinne i 151 mórg 160 rut gruntu. Powierzchnia majątku z czasem się zwiększała. W 1859 r. w jego skład wchodziły już 202 morgi gruntu czyli około 52 ha. Do majątku należały także dwa jeziora Gross i Klei Mützelburger See (250 mórg), czyli obecne Jeziora Małe i Wielkie Myśliborskie. W Myśliborzu Wielkim była siedziba nadleśnictwa. Według danych statystycznych z 1892 r. nadleśnictwo królewskie obejmowało obszar 5170 ha (w tym 4910 ha lasów). W 1905 r. powiększył się do 6968 ha, wydzielony majątek leśny liczył 3744 ha. Stare mapy dokumentują Myślibórz Wielki jako kilkunastozagrodową wieś puszczańską z zabudową rozlokowaną po obu stronach drogi. W całej swojej historii był osadą związaną z gospodarka leśną, a nie rolnictwem Obecnie (podobnie jak sąsiedni Myślibórz Mały) z uwagi na atrakcyjną lokalizację - otoczenie puszczą - bliskość jezior, Myślibórz Wielki stał się miejscowością letniskową. Zachowała się siedziba dawnego nadleśnictwa w typie skromnego dworu. Oprócz tego budynku w Myśliborzu Wielkim w ewidencji konserwatorskiej znajdują się 4 obiekty, są to 3 budynki mieszkalne i gajówka. Jezioro Małomyśliborskie jest to jezioro typu linowo-szczupakowego, o powierzchni 41,4 ha. Jego średnia głębokość wynosi 2 m. Połączone jest z Jeziorem Myśliborskim Wielkim za pomocą kanału. Tam też znajduje się śluza, która umożliwia regulację przepływu wody. Jezioro Myśliborskie Wielkie jest jeziorem granicznym typu sandaczowego, o powierzchni 134 ha z czego 53,6 ha należy do Polski. Maksymalna głębokość 2,8 m. Jezioro Myśliborskie Wielkie jest największym jeziorem słodkowodnym w gminie Nowe Warpno. Należy do zlewni rzeki Myśliborski zwanej też Myśliborską Strugą. Ma połączenie z Zalewem Szczecińskim. Poziom jeziora jest regulowany za pomocą zastawki piętrzącej.
   Polecane obiekty
   Położony jest blisko granicy z Niemcami, otoczony Puszczą Wkrzańską. Po południowej stronie wsi rozciąga się Jezioro Mało-myśliborskie a na wschodzie Jezioro Myśliborskie Wielkie.

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   11 Czerwca 2018r. o 23:30
   Ładne, stare zabudowania.
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW