-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Mysłowice
  gmina Mysłowice, powiat Mysłowice, województwo śląskie
  www.myslowice.pl
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, położone w samym centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Stąd wywodzą się takie zespoły jak: Myslowitz, Negatyw, czy Supermusic, a także wielu przedstawicieli hip – hopu. Najstarszym zabytkiem jest Kościół Najświętszej Marii Panny, w którym zachowały się fragmenty pochodzące jeszcze z XIV wieku.

  Przez miasto przepływa rzeka Czarna Przemsza, która za miastem łączy się z Białą Przemszą. Miejsce połączenia się tych dwóch rzek zwane jest „Trójkątem Trzech Cesarzy” – w połowie XIX wieku bowiem wyznaczyło granicę pomiędzy trzema państwami, które dokonały rozbiorów Polski


  Historia

  Początki miasta sięgają przełomu XII i XIII wieku, kiedy to powstała w tym miejscu osada rybacko – rolnicza. Od samego początku było mocno powiązane z ziemią krakowską - wielokrotnie znajdowało się we władaniu rodzin z nią związanych. Mysłowice znalazły się również pod zwierzchnictwem czeskim, habsburskim i pruskim. Rozwój przemysłu górniczo – hutniczego na obszarach należących do miasta rozpoczął się pod koniec XVIII wieku. Pierwsza kopalnia powstała w 1788 roku i zatrudniała czterech robotników.

  Polecane obiekty
  • Muzeum pożarnictwa w Mysłowicach - w placówce zgromadzono: sprzęt pożarniczy, unikalną kolekcję pojazdów, sprzęt gaśniczy, ubiory strażackie i elementy wyposażenia bojowego strażaków, sztandary, dokumenty oraz pamiątki. Część ekspozycji mieści na zewnątrz budynku.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  8 Września 2011r. o 19:44
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW