-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Nałęczów
gmina Nałęczów, powiat puławski, województwo lubelskie
www.naleczow.pl
Fakty
  • Nałęczów jest znanym polskim uzdrowiskiem: m.in. leczy się tu choroby układu krążenia, chorobę wieńcową, nadciśnienie, przyjeżdżają tu pacjenci na rehabilitację po zawale i po przeszczepie serca.
  • Nałeczowska Kolej Wąskotorowa - powstała w 1892-93 (podobno pierwsze tory były drewniane), wagoniki o masie 5-6 ton ciągnęły konie. W 1900 roku położono tory żelazne. W 1912 roku konie zostały zastąpione lokomotywami. Po zaborach, w 1920 roku, uruchomiono normalną linię obsługiwaną przez parowozy. W okresie przedwojennym jeździły tędy także szybkie parowozy zwane luxtorpedami.
  • Z dobrodziejstw uzdrowiska w Nałęczowie korzystali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Stefan Żeromski (posiadał tu swoją letnia chatkę).
  • Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.
Informacje praktyczne

Do Nałęczowa warto wpaść na kilka dni, pochodzić do parku, zajrzeć do pijalni. Z Nałęczowa do Kazimierza Dolnego jest tylko 25 kilometrów. Warto odwiedzić zamek w Janowcu oraz Puławy (30 km) oraz Lublin (28 km).

Warto przespacerować się ulicami Nałęczowa, podziwiając zabytkowe, ponad 100-letnie wille dla kuracjuszy. Szczególnie ciekawe są ulice Lipowa i Armatnia Góra. Przy ulicy Armatnia Góra znajduje się willa Oktawia, wybudowana w 1880 roku, która należala do żony Żeromskiego - Oktawii z domu Rodkiewicz.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Nałęczów (dawniej nazywany również Nałęczów-Zdrój) jest miasto położonym w powiecie puławskim, w woj. lubelskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów. Nałęczów leży w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, będącego częścią trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny - Nałęczów. Znane polskie uzdrowisko - m.in. leczy się tu choroby układu krążenia, chorobę wieńcową, nadciśnienie, przyjeżdżają tu pacjenci na rehabilitację po zawale i po przeszczepie serca.

W zamyśle projektantów Nałęczów miał być miastem - ogrodem. W sercu miasta znajduje się ponad 20 hektarowy park, przez który płynie rzeka Bochotniczanka. Tu znajduje się zabytkowe sanatorium, które widzimy na etykietach wody mineralnej z Nałęczowa. Sanatorium umiejscowione jest przy pięknym stawie z wyspą, do której prowadzi ozdobny mostek. Obok zabytkowego sanatorium znajduje się budynek z basenem i SPA. Można się wykąpać w miejscowej wodzie (czyżby w "Nałęczowiance" ;-) ?). Nałęczowskie SPA oferuje rożnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, glinki, itp. Obok: kręgielnia i restauracja. W miejscowej pijalni wód - nie tylko napijemy się wody o właściwościach leczniczych, ale również podziwiać możemy piękne zabytkowe palmy. Kiedyś pijalnia wód zajmowała cały budynek, teraz dzieli lokal na pól z pyszną pijalnią czekolady Wedla.

Historia

Pierwsze osadnictwo zanotowano na tych terenach już w VIII/IX wieku. Początkowo Nalęczów nazywał się Bochotnica. W 1751 roku wieś kupił starosta wąwolnicki Stanislaw Małachowski, herbu Nałęcz. Stąd nowa nazwa stosowana od 1772 roku. Na początku XIX wieku odkryto nadzwyczajne właściwości lecznicze miejscowych wód. Ówczesny wlaściciel Nałęczowa - Michał Górski stworzył uzdrowisko w dzisiejszym ksztalcie. Z dobrodziejstw ówczesnego uzdrowiska korzystali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Boleslaw Prus, Stefan Żeromski (posiadał tu swoją letnia chatkę).

Polecane obiekty
  • pałac Małachowskich, w którym obecnie mieści się muzeum Boleslawa Prusa - najcenniejszy zabytek Nałęczowa.
  • można spotkać samego pisarza - Boleslawa Prusa, siedzącego na ławeczce koło muzeum. Jest to oczywiście żeliwny pomnik, w skali 1:1.
  • pięknego park, w którym znajduje się mnóstwo starych drzew
  • domek Żeromskiego
  • warto przespacerować się ulicami Nałęczowa, podziwiając zabytkowe, ponad 100-letnie wille dla kuracjuszy. Szczególnie ciekawe są ulice Lipowa i Armatnia Góra. Przy ulicy Armatnia Góra znajduje się willa Oktawia, wybudowana w 1880 roku, która należala do żony Żeromskiego - Oktawii z domu Rodkiewicz.
  • Nałeczowska Kolej Wąskotorowa - powstała w 1892-93 (podobno pierwsze tory były drewniane), wagoniki o masie 5-6 ton ciągnęły konie. W 1900 roku położono tory żelazne. W 1912 roku konie zostały zastąpione lokomotywami. Po zaborach, w 1920 roku, uruchomiono normalną linię obsługiwaną przez parowozy. W okresie przedwojennym jeździły tędy także szybkie parowozy zwane luxtorpedami.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
23 Września 2011r. o 11:52
ocena ogólna
9 Grudnia 2010r. o 21:17
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW