-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Nidzica
gmina Nidzica, powiat nidzicki, województwo warmińsko-mazurskie
Nidzica – brama na Warmię i Mazury
www.nidzica.pl
Fakty
  • W Nidzicy w 2009 roku powstało Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Celem Stowarzyszenia jest: propagowanie kultury i wiedzy o średniowiecznej Europie, kultywowanie tradycji rycerskich, nauka rzemiosł dawnych oraz promocja historycznego i kulturalnego wizerunku Nidzicy. Stowarzyszenie organizuje pokazy walk rycerskich, zawody łucznicze, turnieje rycerskie.
  • W 1918 roku w mieście wydano pieniądz wojenny, monety wykonano z żelaza.
  • Najstarszy rezerwat faunistyczny na terenie Powiatu Nidzickiego został utworzony w 1958 roku, ustanowiono go z myślą o ochronie żółwia błotnego, gatunku zanikającego w naszym kraju.
  • We wsi Tatary znajduje się głaz narzutowy, z którym związana jest legenda o najeździe Tatarów aż pod Nidzicę. Jego wymiary: obwód 19 m, długość 6,5 m, szerokość 4 m, wysokość 1,8 m.
Informacje praktyczne

Punkt informacji turystycznej w Nidzicy znajduje się przy Placu Wolności 1, tel. +48896250761.

Nidzica leży 130 km od granicy z Rosją i 180 km od Kaliningradu. Odległości do wybranych polskich miast: Gdańsk 173 km, Katowice 390 km, Kraków 400 km, Lublin 301 km, Olsztyn 51 km, Warszawa 156 km, Wrocław 373 km.

Miasto posiada dogodne połączenia komunikacyjne: samochodowe: Warszawa-Gdańsk, Działdowo-Szczytno, Nowe Miasto-Wielbark oraz linię kolejową Warszawa-Olsztyn.

Trasy rowerowe zapewniają połączenie gminy z trasami rowerowymi z sąsiednimi województwami, są poprowadzone przez tereny o różnorodnym bogactwie kulturowym i przyrodniczym. Łączna długość tras wynosi ok. 120 km. Na projekt tras rowerowych „Bliżej Europy” składają się szlaki: Tatarski, Bursztynowy i Generała Samsonowa.

Na zamku znajduje się muzeum.Możemy tu zobaczyć jedną z pierwszych drewnianych pralek,oraz zapoznać się ze sposobem budowania domów na podmokłych terenach.Ponieważ okolice Nidzicy to były praktycznie bagna, wymyślono gliniane cegły w kształcie własciwie glinianego garnka, tzn, wyższe, niż szersze,okrągłe.Takie cegły układano warstwami na sobie, aż do uzyskania stabilnego gruntu, i dopiero budowano dom.

Górną część zamku stanowił spichlerz.Wsypywano tu zboże , przechowywane w otwartej sali ,z wietrzeniem, dzięki podwójnemu murowi, okalającemu salę-okna mijały się, co dawało światło, korytarz do obejścia spichlerza i chronilo przed strzalami zapalającymi.Zaskakuje tu precuzja i mądrość średniowiecznych, którzy bez skomplikowanych urządzeń, komputerów, potrafili wyliczyć, ile zboża można nasypać, aby strop wytrzymał, czego dowodem jest to, że zamek stoi.Te olbrzymie "hałdy "zboża umożliwialy krzyżakom wielomiesięczną obronę mimo oblężenia.

Kod pocztowy 13-100

Tablice rejestracyjne NNI

Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowy Festiwal Fantastyki

Czerwcowa impreza przyciąga rzeszę pozytywnie zakręconych ludzi od lat zakochanych w fantastyce, w trakcie przewidziane są prelekcje, wystawy, konferencje, konkursy o tematyce science fiction.

Dni Nidzicy

Imprezy kulturalno-rekreacyjne, koncerty muzyczne, turniej rycerski, odbywają się w lipcu.

Zaduszki Muzyczne

Na deskach zamkowej sceny odbywają się koncerty muzyczne z elementami jazzu, etno, funk oraz muzyki poważnej (koniec października).

Opis

Nidzica położona jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Nidą w Pojezierzu Mazurskim. 

Miasta partnerskie: Aaskov (Dania), Sarny (Ukraina).

Historia

Zgodnie z przypuszczeniami pierwszy obiekt obronny założyli w okolicy Nidzicy Krzyżacy w latach 1266-1268. 7 grudnia 1381 r. osada otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode. Miejscowość posiadała dwa systemy obronne: zamek z przedzamczem, fortyfikacje miejskie z murem obwodowym i basztami na rogach oraz mur od strony wschodniej. Od zachodu miasto otaczała Nida, natomiast z pozostałych stron - fosa zasilana wodami rzeki.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-66) miasto zostało opanowane przez wojska Związku Pruskiego. W wyniku pokoju toruńskiego Nidzica pozostała na terenie Państwa Krzyżackiego.

 W lutym 1520 roku w Nidzicy pojawiły się wojska polskie, które spaliły młyn przy zamku i wyrządziły spore szkody mieszczanom. Wojna  zakończyła się hołdem pruskim i przekształceniem państwa zakonnego w świeckie. Książę Albrecht von Hohenzollern przyjął luteranizm i narzucił tę wiarę wszystkim poddanym. Kościoły zostały przejęte przez luteran, a zamek przejął starosta książęcy - Piotr Kobierzycki.

Przemarsze wojsk szwedzkich w 1628 roku spowodowały w mieście pierwsze zniszczenia i szkody. Po bitwie pod Prostkami w 1656 roku pojawili się Tatarzy. Miasto zamknęło przed nimi bramy.

W drugiej połowie XIX w. miasto przeżywało okres ponownej wzrostu gospodarczego. Zwiększyła się liczba mieszkańców, zbudowano nowoczesną infrastrukturę. W 1888 Nidzicę kolejowo połączono z Olsztynem i Działdowem ,a w 1900 roku dodatkowo z Wielbarkiem.

22 sierpnia 1914 roku w wyniku ofensywy rosyjskiej w Prusach Wschodnich, wojska kozackie splądrowały i spaliły miasto. Po niemieckim zwycięstwie pod Tannenbergiem i wyparciu Rosjan z Nidzicy przystąpiono do odbudowy miasta.

W styczniu 1945 roku armia radziecka łamiąc umocnienia niemieckie na południowym krańcu Nidzicy wdarła się do miasta, a 21 stycznia 1945 roku zniszczoną w 75% Nidzicę zajęły wojska radzieckie.

W 1945 miasto znalazło się w granicach Polski pod nową nazwą Nidzica, a jego niemieckojęzyczna ludność uległa wysiedleniu.

Polecane obiekty

Gotycki zamek krzyżacki z XIV wieku

Browar Zamkowy z XIX wieku

Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Krzyża z XIX wieku

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
2 Września 2012r. o 19:52
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW