-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Niedzbórz
gmina Strzegowo, powiat mławski, województwo mazowieckie
Fakty
  • Niedzbórz wywodzi się ze starożytnej osady Pokrytki, kiedyś miasto, dziś jest wsią w gminie Strzegowo.
  • W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie ciechanowskim.
  • W latach 1973 - 1976 była siedzibą gminy Niedzbórz.
Informacje praktyczne

Strefa numeracyjna : (+48) 23

Kod pocztowy : 06-458

Tablice rejestracyjne : WML

Wydarzenia cykliczne
Opis

wieś w gminie Strzegowo,w powiecie ciechanowskim.Kiedyś siedziba gminy,obecnie nie.Oprocz zabytkowego kościoła znajduje się tutaj ośrodek zdrowia(Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej),i szkoła.Miejscowość leży na trasie Strzegowo-Ciechanów,w bok od trasy nr 7.

Historia

Mikolaj Bartnicki, kustosz katedry płockiej w właściciel Pokrytek w 1502 roku starał się o nadanie swoim dobrom praw miejskich. W 1503 roku uzyskał pozwolenie na lokalizację, a w 1505 roku Pokrytki otrzymały prawa miejskie na prawie chełmińskim i nazwę Międzyborze, zmienioną potem na Niedzbórz w XVI wieku. Późniejsi właściciele Niedzborza - Narzymscy herbu Dołęga, wznieśli tu swój zamek, rozebrany w poł. XVIII w. W XVI-XVIII wieku Niedzbórz był jednym z 3 powiatów Ziemi Zawkrzeńskiej (mławski, niedzborski, szreński). Tu ulokowano sąd przeniesiony z Sulerzyża od 1513 roku, od 1535 roku Niedzbórz był nawet stolicą powiatu! W XVI wieku powiat niedzborski liczył 85 wsi. 9 września 1502 r. biskup Wincenty Przerembski erygowal parafię pw. św. Mikołaja Biskupa, ufundowaną przez braci Adama i Tomasza Bartnickich. W XVI/XVII wieku mówi się o drewnianej świątyni. W 1885-1886 z inicjatywy ks. proboszcza Remigiusza Jankowskiego zbudowano istniejąca obecnie świątynię, konsekrowaną 6.09.1886 r. (biskup Henryk Kossowski). Po II rozbiorze miasto straciło na znaczeniu, w 1869 r., za aktywne uczestnictwo w powstaniu styczniowym, pozbawione prze zaborcę praw miejskich do dziś. Podczas I wojny w 1915 roku świątynia straciła obydwie wieże. Zostały odbudowane, lecz ponownie zniszczone w 1939 r. Polichromia powojenna, wyposażenie kościoła przeważnie XVIII wiek.

Polecane obiekty

zabytkowy kościół.Niedaleko Niedzborza znajduje się Drogiszka i Dąbrowa-obie te miejscowości z zabytkowymi,drewnianymi kościołami.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW