-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Niepołomice
  gmina Niepołomice, powiat wielicki, województwo małopolskie
  www.niepolomice.eu
  Fakty
  • Miasta partnerskie: Saint-Jean-de-la-Ruelle - Francja, Fiesso Umbertiano - Włochy, Kobeljaki - Ukraina, Shihoro - Japonia, Siuntio - Finlandia, Gommern - Niemcy, Jawor - Polska.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Miasto w powiecie wielickim na skraju Puszczy Niepołomickiej, nad rzeką Wisłą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej.

  Niepołomice oddalone są od centrum Krakowa o zaledwie 25 kilometrów. Prócz miasta, w skład gminy wchodzi dwanaście otaczających je miejscowości: Chobot, Ochmanów, Podłęże, Słomiróg, Staniątki, Suchoraba, Wola Batorska, Wola Zabierzowska, Zabierzów Bocheński, Zagórze, Zakrzowiec i Zakrzów. Teren gminy obejmuje 95 kilometrów kwadratowych, z czego samo miasto zajmuje niecałą jedną trzecią. Gminę zamieszkują ponad 22 tysiące osób, z których niemal połowa żyje w Niepołomicach. Tutaj przecinają się ważne szlaki komunikacyjne – od południa droga krajowa numer 4, z północy na południe droga numer 75 z Krakowa do Krynicy, a z zachodu na wschód ciągnie się, obecnie budowana, autostrada A4.

  Obecnie Niepołomice to jedna z najprężniej rozwijających się gmin w Polsce. Dzięki korzystnej lokalizacji, dobrej infrastrukturze i działaniom lokalnego samorządu, stały się miejscem, w którym swoje inwestycje ulokowało ponad dwadzieścia dużych firm – między innymi Coca-Cola, MAN, Royal-Canin, Nidec czy Oknoplast. Oprócz tego, na terenie gminy działa ponad 1300 podmiotów gospodarczych.

  Niepołomice są również miejscem aktywnego wypoczynku nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i ludzi z sąsiednich miejscowości. Zajmująca powierzchnię około 12 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka jest popularnym kompleksem leśnym popularnym wśród spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów oraz jeźdźców konnych. Oprócz tego dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa przyciąga tu pływaków, tenisistów, piłkarzy oraz miłośników sportów walki.

  Dziś całą gminę zamieszkują ponad 23 tysiące osób, a miasto stawiane jest za wzór dobrego zarządzania.

  Historia

  Historia Niepołomic jest nierozerwalnie związana z zamkiem oraz z Puszczą Niepołomicką, jako miejscem licznych polowań owianych legendami.

  Nieznany jest dokument lokacyjny Niepołomic, prawdopodobnie nigdy go nie było. Pierwotna wieś powstała zapewne jako osada usługowa przy wzniesionym tu w latach 1340 - 1349 przez Kazimierza Wielkiego zamku obronno-myśliwskim W 1350 roku została w niej erygowana parafia, której konsekracji, w październiku 1358 roku, dokonał w obecności Króla arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik. Z pewnością wówczas istniała tu karczma królewska, w którą władca przy okazji konsekracji kościoła uposażył pierwszego niepołomickiego plebana.

  Znaczniejszy rozwój osady przypadł dopiero na czasy Władysława Jagiełły, który polubił Niepołomice. Liczne wizyty królewskie przyciągały – poza ścisłą świtą i dworem – wielu gości, którzy musieli gdzieś spać i coś jeść. Ze spisu sporządzonego w 1564 roku wynika, że wieś Niepołomice liczyła już co najmniej 200 mieszkańców, w tym 11 kmieci, 17 karczmarzy, 5 garncarzy oraz kilku leśnych, których obowiązkiem było strzeżenie Puszczy.

  Niepołomice prawa miejskie otrzymały już po rozbiorach. 11 kwietnia 1776 roku władze austriackie umieściły tutaj siedziby dyrekcji dóbr państwowych, sądu powiatowego, urzędu celnego i skarbowego, założyły obszerny rynek oraz nadały miastu herb. W tarczy na niebieskim tle umieszczony był fragment zamku w kolorze białym, z pięcioma oknami i zarysem bramy. Mury zamkowe z obu stron podtrzymywały przednimi łapami stojące złote gryfy, zwrócone przodem do siebie. W okresie międzywojennym herb zmieniono nadając mu kształt owalny z wizerunkiem orła z koroną i napisem Miasto Niepołomice. Obecny herb nawiązuje jednak do pierwotnej wersji.
  Niepołomice stanowiły ważny punkt na mapie na wschód od Krakowa. Świadectwem tego było włączenie miasta w połowie XIX wieku do galicyjskiego systemu kolejowego łączącego Kraków z Dębicą i Lwowem.

  W 1888 roku Burmistrzem Niepołomic został Władysław Wimmer. Zapisał się w historii Niepołomic jako sprawny administrator, budowniczy i… producent dachówek, które po dziś dzień można zobaczyć na dachach w Wiedniu i Berlinie.

  Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, Austriacy bez oporów opuścili Niepołomice, a 7 listopada 1918 roku mieszkańcy miasta uroczyście posadzili Dąb Wolności, który do dzisiaj stoi w Parku Miejskim. Po drugiej wojnie światowej sytuacja miasta była bardzo ciężka. Zginęło wielu mieszkańców, nie działały szkoły, życie gospodarcze było zupełnie zdezorganizowane. Dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w związku z budową Nowej Huty, Niepołomice zaczęły się dynamicznie rozwijać.

  Po upadku PRL w Niepołomicach zaczynają rządzić ludzie wybrani w demokratycznych wyborach. 7 czerwca 1990 roku Rada Miejska wybrała na burmistrza Stanisława Kracika, pełnił tą funkcję nieprzerwanie przez 19 lat. W październiku 2009 roku Stanisław Kracik zrezygnował z funkcji burmistrza i został powołany przez Premiera Donalda Tuska na funkcje Wojewody Małopolskiego. Pełniącym funkcje burmistrza został Roman Ptak, dotychczasowy wiceburmistrz.

  Polecane obiekty
  • kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników
  • Zamek Królewski z połowy XIV w.
  • cmentarz żydowski z poł. XIX w.
  • neogotycki ratusz z 1903 r.
  • Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW